Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Archeologie Jihomoravský kraj

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Archeologie na mapě


Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.
Lednice, Jihomoravský kraj

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.
Bítov, Jihomoravský kraj

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!
Adamov, Jihomoravský kraj

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.
Mokrá-Horákov, Jihomoravský kraj

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.
Dolní Věstonice, Jihomoravský kraj

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.
Křtiny, Jihomoravský kraj

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.
Prace, Jihomoravský kraj

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.
Mikulčice, Jihomoravský kraj