Úvod > Aktuality > Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku
Gurmánská turistika

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Poslechněte si audio verzi článku
Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem.
Státní symboly České republiky, tedy například státní znak a vlajku, hymnu nebo lípu coby národní strom, zná každý. Která jídla ale patří mezi poklady české národní kuchyně? A jaká ta naše kuchyně vlastně je? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit na gurmánské toulky, očichávat, ochutnávat, žasnout a dovolit lásce, aby nám procházela žaludkem – protože přesně o tom ta naše česká, moravská a slezská kuchyně je. Milujeme ji, protože nám zkrátka chutná.

Přehled certifikovaných restaurací CzechSpecials
 

Česká národní kuchyně: kuchyně střední Evropy

Silná, voňavá a pestrá: taková je česká národní kuchyně. Její úskalí ale spočívá v zeměpisu: ve střední Evropě nežijeme sami, takže s dalšími zeměmi kromě stejné historie sdílíme stejné anebo podobné recepty. Ano, vepřo knedlo zelo, svíčková, smažený řízek, sekaná, guláše, chleba nebo bramboráky sice patří mezi poklady české kuchyně, ale do talířů nám většinou mlsně nahlížejí sousedé ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Polska nebo Německa. Všichni zkrátka patříme do stejného gastronomického kotlíku, kde se smíchaly recepty ze všech zemí bývalého Rakouska-Uherska a okolí.

Příkladem je právě zmiňované vepřo knedlo zelo, tedy šťavnaté pečené vepřové maso se sladkokyselým zelím a houskovým nebo bramborovým knedlíkem. Na jídelním lístku má tuhle klasiku téměř každá restaurace s českou kuchyní, ale podobně jako svíčková, houskové knedlíky a jiné dobroty to je jídlo, na kterém si pochutnávala a pochutnává jako na své typické domácí specialitě celá střední Evropa. V detailech se může lišit, třeba zelí se dá připravit mnoha odlišnými způsoby, ale základ zůstává.
 

Národní poklady: vepřo knedlo zelo a ovocné knedlíky

Podle historika gastronomie Martina France z Masarykova ústavu Akademie věd jsou typicky českým jídlem kynuté ovocné knedlíky. Do své gastronomické historie je sice řadí i Rakušané a Němci, ale podle odborníků jde původně o moravskou záležitost. Po zemích bývalé monarchie je rozšířily služky z českých zemí, když je začaly vařit pro panstvo ve Vídni. V 19. století i Jan Neruda prohlašoval švestkové knedlíky za nejtypičtější české jídlo, ale podle historika měla tahle dobrota jednu nevýhodu: moc se k ní nehodilo pivo. A protože české pivo už v té době mělo vynikající pověst a v našich restauracích se pilo více než hojně, novým národním jídlem se stala vepřová pečeně, knedlík a zelí.
 

Smažené dobroty a smažený sýr a řízek

Češi prý milují všechno, co je smažené, od řízků, květáku a karbanátků až po smažený sýr. Je to nekorunovaný král národních jídel: jakmile se objeví na denním menu v restauracích, je ihned vyprodaný. Odkud pochází se neví, stopy vedou do středověké Itálie, ryze českou specialitou ovšem je podávání „smažáku“ s tatarskou omáčkou. U nás jeho obliba raketově narostla ve 20. století, protože za prvé byl levnou alternativou masa, za druhé za minulého režimu musely mít všechny restaurace a jídelny na jídelním lístku povinně aspoň jedno bezmasé jídlo – a to skvěle splňoval právě smažený sýr.

Otazníky ohledně původu se dokonce vznášejí i nad tradičním smaženým řízkem. K nám se sice „vínršnitzl“ dostal s pověstí autentického a původního jídla z Vídně a v 19. století se stal králem poctivých měšťanských kuchyní, ale podobně jako u smaženého sýra i u něj stopa původu zřejmě vede do severní Itálie.
 

Naše kuchyně: sezonní, regionální a moc dobrá

Jiný pohled na naši kuchyni nabízí Petra Tajovský Pospěchová, která sepsala Atlas chutí Čech, Moravy a Slezska, druhé rozšířené vydání bestselleru Regionální kuchařka. V rozhovoru pro Lidové noviny říká, že česká kuchyně opravdu není smažák, svíčková ani vepřo knedlo, že to jen její velmi malý výsek a redukovat ji na tahle jídla znamená dělat z ní něco jiného, než čím je. Když se prý podíváte na regionální tradice, většina jídel je prakticky bez masa, naopak je v nich velká spousta zeleniny a luštěnin. Tu a tam se objeví sádlo a uzené, ale nikdy ho tam není moc a není všude. Navíc naše kuchyně se řídila sezonou v době, kdy to ještě zdaleka nebylo v módě: v zimě se vařilo ze zelí, z tuřínu a z luštěnin, ve kterých je spousta vitaminů, a v létě zase lehká jídla se spoustou zeleniny a ovoce.

Nezdravé věci jako sádlo, špek nebo smažená cibulka se postaraly o to, že česká kuchyně má nálepku příliš tučné a příliš těžké. Což není úplně fér: vedle těch zdravých regionálních dobrot v ní je v obsažen i vysoký podíl moučných jídel, a ty samozřejmě chutnají mnohem lépe omaštěné nebo zahuštěné bešamelem či jíškou. Jak dodává Tajovský Pospěchová, nezdravé věci nepotřebuje naše tělo, je to ale něco, co potřebujeme my sami, protože je to zkrátka moc dobré.
 

Polévky, koláče a buchty aneb jedlé poklady

Někdy se říká, že síla české kuchyně je skrytá v omáčkách, ty ale mají skoro v každé zemi – ano, opět připomínáme střední Evropu a společný rakousko-uherský kotlík. Stačí ale ochutnat Česko s CzechSpecials a podívat se na bohatou nabídku polévek od bramborové, brčálky a couračky přes cibulačku, česnekovou, dršťkovou, dýňovou, gulášovou, houbovou a hráškovou polévku až po krkonošské kyselo nebo valašskou kyselicu, kulajdu či kaldoun. Sbíhají se vám chutě? Nejste sami.

V hlavních jídlech se uplatňuje bohatá mozaika zeleniny, ovoce, ryb, zvěře a hub, pravým pokladem ale jsou slavnostní jídla, zejména pak koláče a buchty rozmanitých velikostí, tvarů i chutí. Sem patří třeba chodské ornamentální koláče jako nefalšované jedlé obrazy, mrkvance z Polné a koláče hodové, svatební, dvojctihodné a mřížkové, pražské, milotické, hlučínské, berounské i rožmberské, slavné frgály anebo hanácké lité bochêtke, sladké buchty z řídkého těsta, které se pečou v typické kameninové formě, benešníku.
 

Zajímavosti z šuplíků národní kuchyně

  • Web TasteAtlas, zážitkový cestovní průvodce tradičním jídlem, nabízí vedle receptů a recenzí také interaktivní globální mapu jídla. V žebříčku stovky nejoblíbenějších jídel na světě má dva zástupce i Česko, a to pečenou kachnu s knedlíkem a se zelím a svíčkovou.
  • Lidé, kteří si umí jídlo vychutnat, mají lepší pocit ze života. K takovému závěru dospěla společnost Gallup po průzkumu, který pro organizaci Planet Earth Foundation pořádala ve 142 zemích světa. Dotaz byl jednoduchý: pochutnali jste si na tom, co jste měli v poslední době na talíři? A výsledky? Největší potěšení z jídla mají lidé v Portoriku, Řecku a Norsku. Na předních místech žebříčku skončilo i Česko, které předběhlo i takové kulinární velmoci jako jsou Thajsko, Indii či Libanon. Celkem 96 procent lidí v České republice uvedlo, že jim jídlo chutná, 85 procent lidí pak ohodnotilo svoji stravu jako převážně zdravou. Nejméně chutná jídlo obyvatelům Sierry Leone a Konga, z evropských zemí se na konci žebříčku ocitly například Chorvatsko, Litva nebo Srbsko.
  • Znáte to, některá jídla chutnají všem, zatímco u jiných je to s otazníkem. Zatímco jedni vychvalují koprovku, rajskou nebo křenovou omáčku do nebes jako kulinářské poklady, jiní o nich mluví jako o postrachu školních kuchyní. Možná najdete své oblíbené i nenáviděné favority na Kudy z nudy ve výčtu bizarních pochoutek.
Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Kupujete biopotraviny a toužíte po opravdu dobrém jídle, připraveném z místních produktů? A chcete poznat vesnici, kde se skutečně žije ekologicky, v souladu s přírodou? Pojeďte s námi na několik výletů za tradicemi, které vám budou vonět i chutnat. Zastavíme se v několika restauracích, navštívíme biofarmy i místa, kde se vyrábí čistě přírodní kosmetika a čaje, a nakonec se vypravíme do Hostětína, vesnici v Bílých Karpatech. Tam je totiž bio téměř úplně všechno.

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

Tradice: švestkové knedlíky, buřty s cibulí a voda z Islandu aneb oblíbená jídla našich prezidentů

I hlavy státu jsou jen lidé a mají své chutě. Co se servírovalo na Pražském hradě a v Lánech a jaká jídla si oblíbili naši prezidenti? Kdo měl rád obyčejné prosté jídlo a kdo si naopak potrpěl na exotiku? Vydejte se s námi po stopách prezidentských chutí a upečte si také originální dort President podle receptu renomované české kuchařky!

Tradice: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Tradice: slavná jídla z českých filmů, filmové restaurace a hospody

Rádi cestujete po stopách českých filmů? Tentokrát se podíváme na filmové legendy jinak, a to od prostřených stolů. Nabídneme vám několik nezapomenutelných filmových dobrot: vypravte se s námi například do Kerska na Slavnosti sněženek a na kančí se šípkovou a se zelím, na knedlíky a noky (z filmu Pelíšky jistě víte, jaký je mezi nimi rozdíl) do restaurace Nok Nok anebo na tradiční české pivo.

Známá jména: sedm skvělých šéfkuchařek a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: sedm skvělých šéfkuchařek a kde se s nimi setkáte?

Restaurací, kterým šéfují ženy, sice není tolik, ale existují. Některé kuchařky jsou podobně jako šéfkuchaři pevně srostlé s jedním podnikem, jiné je střídají. Často volí menší restaurace, kde si užijí kompletní kuchařinu od přípravy až po konečnou úpravu. Nedávno jsme psali o mistrech šéfkuchařích jako o chlapech k sežrání, nyní se seznamte s výběrem našich slečen a dam k sežrání!

Známá jména: mistři šéfkuchaři a místa, kde vaří

Známá jména: mistři šéfkuchaři a místa, kde vaří

Mistři svého umění, šéfkuchaři par excellence. Kuchaři, kteří se umí postavit k plotně a z pár ingrediencí vykouzlit gastronomický zázrak. Vaří v restauracích i doma, procestovali svět, znáte je jako porotce z televizních soutěží, ankety Zlatý kuchař i z legendárního Michelinova průvodce. Možná jste o některých nikdy neslyšeli, ale věřte, že brzy o nich budete vědět. Jejich práce je nejčastěji spojená s podniky, kde pracují. Někteří restaurace střídají, jiní už roky působí na jednom místě a pořád je to baví. Takže, kde můžete ochutnat jídlo od proslulých kuchařů? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: deset známých cukrářek a cukrářů a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Hledáte pivovary, které vaří opravdu kvalitní pivo? Kde si vyberete z mnoha pivních druhů a stylů a téměř se stoprocentní jistotou najdete něco, co vám zachutná? Nechali jsme si poradit od odborníků a připravili pro vás výběr podniků, kde nebudete vědět, co ochutnat dřív.

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Kdo miluje pivo a hledá autentické zážitky, pro toho je Plzeňský kraj ráj na zemi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci krásné přírody, historických památek, kultury a tradiční gastronomie. Tady vám bude dobře za každého počasí a v každé roční době.

Tipy na místa, kde váš žaludek pozná středověk

Tipy na místa, kde váš žaludek pozná středověk

Středověk byl sice temný, ale člověk je tvor pohodlný, a tak si buďte jisti, že ti, kdo na to měli, si skvěle jedli už ve středověku. A teď ruku na srdce – kdo z vás by si nepřál takovou opravdovou středověkou žranici zažít na vlastní chuťové pohárky? Všechny ty nadívané věci s jablky mezi čelistmi či v zobácích, jak to známe z filmů… Podívejte se na naše tipy a vyberte si, kam se za středověkou krmí vypravíte.

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

Praha proslula nejen krásnou architekturou, ale také umělci a intelektuály, kteří hledali a stále hledají inspiraci v lahodném šálku kávy a příjemné společnosti. Pokud už jste navštívili všechny hlavní pražské památky, ale k plnému prožitku vám stále něco schází, zkuste zajít do jedné z tradičních kaváren, která na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Navštívit můžete řadu proslulých míst, která jsou spjata s významnými postavami českých dějin, i moderní designové kavárny.

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, kde se pivo pije, tam se dobře žije….ale pozor, nám spotřeba piva na jednoho obyvatele klesá, v roce 2020 to bylo 135 litrů a v roce 2022 jen 129 litrů. Pivovary v Česku uvařily 19,6 milionu hektolitrů piva, meziročně o 2,8 procenta méně. S tím musíme něco udělat! Nejlépe tak, že půjdeme na pivo a dáme si k němu něco dobrého k snědku. Dnes vás pozveme i na zajímavá piva tam, kde byste možná pivní speciály nečekali. Všechny restaurace mají certifikát CzechSpecials.

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Bizarní pochutnání po česku aneb nevoní to, nevypadá to dobře, ale chutná nám to!

Hned v úvodu varujeme: tenhle článek není korektní! Ani nemůže být, protože nad stejným jídlem se jedni olizují až za ušima, zatímco druhým se zvedá žaludek. Které jsou největší bizarnosti české kuchyně? Co vyvolává největší nevoli a znechucení? A která jídla z našich jídelníčků jednou provždy vyřadily školní jídelny? Čtěte, bavte se a ochutnávejte – možná vám náš výběr otevře zcela nové gastronomické obzory i hloubky.

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Pochopitelně, že česká kuchyně není jenom knedlík, zelí a vepřové na desítky způsobů, ale i správně udělaný hovězí guláš, zvěřina, kachýnka, a co teprve svíčková! Také se vám sbíhají sliny? Aby ne. Česká kuchyně sice nepatří mezi ty lehké, ale chuťově si rozhodně nemáme nač stěžovat. Takže se nechte pozvat na místa, kde se zaručeně dobře najíte. A kde si objednáte také dobré české pivo… Dobrou chuť!

10 tipů na svatební hostinu v restauracích CzechSpecials

10 tipů na svatební hostinu v restauracích CzechSpecials

Letní měsíce jsou dnes časem svateb, i když to tak dříve nebývalo. V době letních prací na polích, a hlavně v době žní, se svatby většinou nestrojily. Nejvíce svateb bylo vždy na jaře, to se po dlouhé zimě většinou vdávat dívky musely, a na podzim. Ty na podzim bývaly nejbohatší, protože ještě byly zásoby jídla, drůběž i prasátka měly tu správnou váhu. Zatímco v minulosti se konaly svatby pouze doma, dnes pro svatební veselí hledají vhodná místa a restaurace. I naše certifikované restaurace CzechSpecials mají co nabídnout. Přijměte, proto prosím tuto naši pozvánku do některých z nich.

Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové

V Litomyšli, která se dosud hrdě hlásí ke svému nejslavnějšímu rodákovi Bedřichu Smetanovi, se konají od 12. do 25. května slavnosti ve jménu další ze slavných Litomyšlanek – Magdaleny Dobromily Rettigové. Tato legendární kuchařka a buditelka v Litomyšli strávila závěrečnou část svého života.

Další aktuality

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2024

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
Gurmánská turistika