Úvod > Aktuality > Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky
Životní styl

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Poslechněte si audio verzi článku
Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.
Zdá se to k neuvěření, ale tohle všechno nabízí život se včelami. Zdá se ale, že většina Čechů to dobře ví. V České republice žije 700 tisíc včelstev, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě, a stará se o ně přibližně 62 tisíc včelařů. Novým trendem je chov včel na střechách nebo terasách městských domů. A dobrá zpráva? Med z měst není o nic horší než ten venkovský. Zatímco v přírodě kvetoucí louky mizí, městské včely mají k dispozici parky a kvetoucí zahrady. A také to znamená, že chceme být blíž přírodě a mít včely jako kamarádky – což se rozhodně vyplatí.
 

Kam jít pro radu a inspiraci, než si pořídíte vlastní včely

Uvažujete o tom, že byste rozšířili řady malých chovatelů a pořídili si pár včelstev třeba na zahradu? Možná vám pomůže návštěva některé ze stálých včelích expozic. S dětmi se vydejte do Včelího světa v Hulicích, kde se na chvíli stanete včelou. Expozice záměrně vynechává typické muzejnické artefakty, o to víc se soustředí na současné technologie. Projdete velkým včelím úlem s obřími plástvemi, zjistíte, jak spolu včely komunikují, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včel, čekají na vás i kvízy a zvuky úlu.

Včelí expozici samozřejmě má i Národní zemědělské muzeum, a to v Muzeu českého venkova na zámku Kačina. Expozice Království včel představuje rozmanité podoby včelích úlů, je tu i prosklený funkční úl, kde se podíváte včelám téměř až „do kuchyně“.

Stálou expozici zaměřenou na včelařství a československé motocykly objevíte v Trčkově hradě, jedné z budov Želivského kláštera na Pelhřimovsku. Zvláštní kombinace motorek a včel má prosté vysvětlení: jeden z vystavovaných strojů kdysi vlastnil místní řádový bratr, včely pro premonstráty představují symboliku pilnosti a hlavně muž, který do expozice zapůjčil sbírku motorek, je včelař. Objednat si můžete také prohlídky unikátního proskleného včelínu v Ořechu, který slouží k ukazování včel, jejich života a práce včelaře. V červnu tu navíc pravidelně probíhá Medobraní.
 

Včelí naučné stezky

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Ještě kratší je Včelí naučná stezka v Mostě, naopak Včelí naučnou stezku pro milovníky medu a cyklistiky, kterou vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu, si můžete libovolně protáhnout, vede totiž souběžně s oblíbenou cyklostezkou.

Další Včelí naučnou stezku objevíte ve Smrčné na Vysočině, Včelí stezku s mnoha zajímavostmi ze života včel a včelařů najdete také v Harrachově, další Medová stezka vás provede Štramberkem. Na včely se nezapomnělo ani na naučné stezce v Máslovicích, a to proto, že v Dolu u blízkého přívozu Máslovice – Libčice nad Vltavou sídlí Výzkumný ústav včelařský. Byl založen v roce 1919 a zabývá se výzkumem, vývojem, výrobou a vzděláváním v oboru chovu včel a včelích produktů. Pořádají se tu také specializované kurzy pro včelaře a můžete si koupit i místní výrobky, například Dolskou medovinu, Dolskou čokoládu a med nebo produkty pro zdraví včel.
 

Včelařská muzea, skanzeny a farmy

Včelí naučnou stezku s herními prvky, jíž vás bude provázet včelka Medulinka, mají i ve Včelařském muzeu a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, včelařství podrobně mapuje i Muzeum včelařství na zámku Koleč na Kladensku. Víte, že továrna na úly a včelařské nářadí, kterou tu v roce 1879 založila rodina Švarců, byla první v České republice?

Vypravit se můžete také do Včelařského muzea v Hranicích na Moravě, Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici, Včelařského muzeaRosicích anebo Včelařského arboreta v Nasavrkách.

Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenu v Humpolci, exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách pořádá od dubna do září rodinné včelařství Doležalův med na Královéhradecku. Exkurze na včelí farmě, workshopy a semináře pořádá také Včelí farma AnnKas v obci Dubičná v Českém Středohoří anebo Včelí farma Rokytník.
 

Bydlení se včelami, rarity a kuriozity

Hledáte ten nejkrásnější včelín na světě? Víme, kde ho najdete: v Krušlově na Strakonicku stojí pestře malovaný a bohatě vyřezávaný Machův včelín, který připomíná osobnosti včelařství, místa z okolí i památky naší vlasti.

Slovo včelín mají v názvu také Včelíny Želiv, glampingové ubytování v maringotce uprostřed přírody, daleko od lidí, na kraji louky u lesa s krásným výhledem do krajiny. Ve Včelařství Kunvald si můžete dokonce odpočinout v Apidomku, speciální včelnici s lůžky přímo nad včelími úly. Apidomek si můžete vyzkoušet, a pokud na vás budou mít včely blahodárný a léčebný vliv, můžete si ho nechat na míru vyrobit nebo zapůjčit na vlastní zahradu.

Zajímavým místem je také Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl pěkný altán s nezvyklou střechou a skrytou včelařskou symbolikou. Nechybí tu ani starší pískovcový památník se jmény zasloužilých včelařů, studna s rumpálem a pár starších úlů.
 

Čmeláci aneb popularita včelích medvídků

Součástí expozice v Muzeu českého venkova na zámku Kačina je i venkovní čmelín, kde se seznámíte s životem příbuzných včel – čmeláků. Huňatá, roztomilá a zdánlivě neohrabaná zvířátka poslední dobou získávají na popularitě: květy totiž dokážou opylovat i v horších podmínkách než včely, v chladnějším počasí a ve větru. O čmeláčí hnízda je takový zájem, že pokud jste si je nerezervovali předem, zjara už obvykle neuspějete.

Pak vám nezbývá než se pokusit čmeláky na svou zahradu přilákat tím, že jim poskytnete dostatek vhodné potravy a možnost úkrytu. Návodů na stavbu čmelínu existuje celá řada, úlek pro chov si můžete koupit už hotový a pak už se jen těšit z pěkné podívané.

Mimochodem, čmeláci mají na svém kontě řadu nej: například dokážou létat se zátěží, která se téměř rovná jejich vlastní hmotnosti, a jsou tak největšími siláky v říši blankokřídlého hmyzu. Ale pozor, není čmelák jako čmelák: u nás žije přibližně třicet druhů a kvůli barvě i robustní konstrukci si kdysi přezdívku Čmelák vysloužil i první československý specializovaný práškovací letoun Zlín Z-37.
 

Slavnosti medu a medojé jarmarky

Med běžně koupíte na farmářských tržištích, v prodejnách regionálních certifikovaných produktů i přímo u včelařů. Pokud kromě medu chcete získat medovinu, medové perníčky, svíčky z včelího vosku a další včelařské produkty, můžete se vypravit na medové a včelí trhy a slavnosti. Konají se obvykle od srpna do října. Vydejte se například v červenci na Slavnosti medu ve Včelné pod Boubínem, v srpnu na Medové odpoledne v Kadani a Medové slavnosti na Hrádku u Nechanic, Novoměstské slavnosti medu aneb sladké ukončení léta poslední prázdninovou sobotu v Novém Městě na Moravě, v září na Slavnosti jablek a medu na nádvoří zámku v Boru u Tachova, na Slavnosti medu a vína do Děčína anebo na říjnové Medové slavnosti ve Špindlerově Mlýně.
 

Víte, že…?

  • V běžných podmínkách žije jedno včelstvo na kilometr čtvereční, u nás v hustě obydlených oblastech se o kilometr čtvereční dělí sedm až devět včelstev.
  • V každém úlu žije jedno včelstvo, které čítá asi 10 až 60 tisíc včel. Za rok spotřebuje asi 30 kg pylu, 70 kg medu a 150 litrů vody.
  • Včely jsou jediný hmyz, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med. A jsou samozřejmě významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat. Pokud by ze světa zmizely včely, zbývají lidem jen čtyři roky života. Bez opylení zkrátka nebude úroda.
  • Včela nasbírá za celý svůj život asi 9 gramů medu.
  • Létá přibližně rychlostí 29 kilometrů za hodinu a v okruhu 4–8 kilometrů od úlu.
  • Za jedinou minutu navštíví včela přibližně 10 květů, za den jich zvládne až několik tisíc.
  • K nasbírání kilogramu medu včely uletí vzdálenost rovnající se cestě sedmkrát kolem rovníku.
  • V létě včela žije průměrně 42 dnů, zimní generace až osm měsíců. Matka se dožije až pěti let.
  • Kromě včel medonosných u nás žije přes 600 druhů včel samotářek. Ty jsou obvykle zaměřené jen na určité rostliny, navíc si na rozdíl od včel medonosných nedělají zásoby. Pro celkový ekosystém je úbytek včel samotářek, čmeláků a motýlů daleko citelnější.
  • Med je zdravější variantou než cukr. Podporuje imunitu, obsahuje řadu vitaminů a minerálních látek. Přesto Češi snědí za rok pouze kilogram medu na osobu, což odpovídá množství jedné kávové lžičky za týden.
Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Návštěvnické centrum Marlenka ve Frýdku-Místku – exkurze za zázrakem z medu

Návštěvnické centrum Marlenka ve Frýdku-Místku – exkurze za zázrakem z medu

Poodhalit tajemství zázraku z medu, dortu Marlenka, můžete ve Frýdku-Místku, během komentované prohlídky výrobního procesu tohoto oblíbeného medového dortu. Součástí Návštěvnického centra je i prodejna a kavárna Marlenka. Neváhejte a přijďte se k nám podívat a ochutnat!

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi

Památkový domek v Ostrožské Nové Vsi je typickou malorolnickou budovou z přelomu 19. – 20. století.

Naučná včelí stezka v Mostě

Naučná včelí stezka v Mostě

V Městské knihovně v Mostě můžete navštívit naučnou včelí stezku. Život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše.

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Barokní zámek Koleč na Kladensku s muzeem včelařství

Barokní zámek Koleč na Kladensku s muzeem včelařství

Barokní zámek Koleč na Kladensku spravuje Nadačního fondu Koleč, který se stará o jeho rekonstrukci. Zámek byl postavený v letech 1711-1713 na místě původní tvrze z 16. století. Dnes se zde nachází velmi zajímavé včelařské muzeum.

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Hmyzí hotely v Ostravě

Hmyzí hotely v Ostravě

Na sedmi místech v Ostravě vznikly originální hmyzí hotely vytvořené místními umělci a architekty. Spolek Fiducia tak chce pomocí projektu „Hmyz je fajnOVY“ propojit ochranu přírody s propagací současných ostravských výtvarníků.

Hrbáčkovy tůně

Hrbáčkovy tůně

Slepá labská ramena a tůně mezi Byšičkami a Čelákovicemi tvoří přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně. Jedná se o skupinu jezírek vzniklých na místě bývalých říčních meandrů po odvedení labské vody do nového koryta ve 30. letech minulého století.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Naučná stezka v Máslovicích

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 12 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Včelí farma Nosek na Vysočině

Včelí farma Nosek na Vysočině

Léto je skvělou příležitostí navštívit včelí farmu nedaleko Telče. Včel se bát nemusíte, program a prohlídka se odehrává ve voňavých a chladivých prostorách stodoly, kde se med zpracovává a kde si také můžete posedět v obchůdku.

Muzeum české vesnice v Peruci

Muzeum české vesnice v Peruci

Nejmladší muzeum na Lounsku bylo vybudováno v bývalé barokní sýpce z roku 1876, která stojí v areálu zámecké zahrady v Peruci. Prohlédnout si zde můžete zemědělské stroje, hasičskou stříkačku, nejrůznější nářadí a náčiní a mnohé z exponátů si lze také vyzkoušet.

Statek Bernard

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.

Včelí farma Rokytník

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.

Za tradicemi jihočeského venkova do Pištína

Za tradicemi jihočeského venkova do Pištína

Obec Pištín leží v polovině cesty při silnici z Českých Budějovic do Vodňan. Patří mezi devět historických vesnic, počítaných k oblasti tzv. Zbudovských Blat. Navštívit zde můžete včelařské muzeum a velmi aktivní je zde i baráčnická obec, která pomáhá udržovat jihočeské tradice.

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu.

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Včelařský skanzen Humpolec

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Zámek Neplachovice

Zámek Neplachovice

V obci Neplachovice nedaleko Opavy se nachází empírový zámek z roku 1834. V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a včelařství, dále sochy p. Libora Hřivnáče a jiné zajímavosti. V průběhu léta zde probíhají také kulturní akce.

Naučná včelí stezka v Harrachově

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl