Úvod > Aktuality > Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou
Gurmánská turistika

Pražské kavárny – svět, který voní čerstvou kávou

  • Vydáno3. listopadu 2021
Praha proslula nejen krásnou architekturou, ale také umělci a intelektuály, kteří hledali a stále hledají inspiraci v lahodném šálku kávy a příjemné společnosti. Pokud už jste navštívili všechny hlavní pražské památky, ale k plnému prožitku vám stále něco schází, zkuste zajít do jedné z tradičních kaváren, která na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Navštívit můžete řadu proslulých míst, která jsou spjata s významnými postavami českých dějin, i moderní designové kavárny.

Začal to „Arab“

Turecká kávaPrvní kavárny spatřily světlo světa v Mecce, sloužily pouze k náboženským účelům a teprve později se staly centrem zábavy i společenského dění. Jen v samotné Káhiře bylo v 17. století na dva tisíce kaváren. Není proto divu, že se tento vynález dostal zanedlouho i do Evropy a do samotné Prahy.
 
Roku 1714 otevřel na malostranském konci Karlova mostu Georgius Deodatus Damascenus první pražskou „kafírnu“, jak se podniku tehdy říkalo. Georgius Deodatus zpočátku chodil po Praze v orientálním kaftanu, širokých kalhotách, ve střevících se zdviženými špičkami a nabízel kávu přímo na ulici. Pražáci mu proto neřekli jinak než „Arab“. Na turbanu měl zvláštní podnos a na něm džbánek s kávou. Nápoj ohříval na pánvi s uhlím. Za peníze vydělané pouličním prodejem si později v domě U Zlatého hada otevřel první pražskou kavárnu. Kávu, nedaleko Karlova mostu, vařil a prodával až do své smrti v roce 1730, kdy ho odnesli v rakvi přímo z podniku.
 

Kreativní kavárenští povaleči

Historická kavárnaV první polovině 20. století byla Praha kavárenský ráj na zemi. Posezení v kavárně bylo nedílnou součástí života velkoměsta. Zlatou éru pražského kavárenství představovalo období konce rakouského mocnářství a první republiky. Nezval, Seifert, bratři Čapkové, Poláček, Hašek, Kafka a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, umělci a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. U stolků nad oblaky cigaretového dýmu se probírala politika, umění i mezilidské vztahy. Doušek lahodné voňavé kávy si i dnes vychutnáte v mnoha tradičních pražských kavárnách a pokud hledáte spíše moderní trendy podnik, který pulsuje současností, můžete vybírat z celé řady možností.
 

V duchu staré doby

kavárna SlaviaKavárna Slavia, naproti Národnímu divadlu, je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších pražských kaváren. Poprvé byla otevřena roku 1863 a stala se tradičním místem setkání umělců a intelektuálů, jako byl Franz Kafka, Rainer Maria Rilke, Jaroslav Seifert nebo Bedřich Smetana a Antonín Dvořák. Interiér kavárny ve stylu Art Deco prosvětlují velká okna, která nabízí úchvatný výhled na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most. Ve Slávii si kromě kávy pochutnáte na sladkých i slaných palačinkách, horké čokoládě nebo šálku lahodného grogu.
 
cafe imperialCafé Louvre patří ke slavnému prvorepublikovému odkazu, který však drží krok s dobou. Secesní podnik byl poprvé otevřen roku 1902 a cestu k němu si našla řada významných osobností, například Franz Kafka a Albert Einstein. Kavárna na vás dýchne starými časy i dnes – ke čtení tu zdarma najdete noviny, pro zábavu společenské hry, ale také secesní kulečníkovou místnost. Mimo výborných zákusků nabízí Louvre také pokrmy pro vegetariány.
 
Café Imperial vyniká unikátním interiérem, který vás přenese daleko od všedních dní, až do dalekého Orientu. Stěny a sloupy kavárny pokrývají keramické dlaždice s rostlinnými a zvířecími motivy zobrazujícími maurské scény. Poprvé se honosná kavárna hotelu Imperial představila hostům roku 1914.
 
savoyCafé Savoy se nachází na západním břehu Vltavy poblíž ostrova Kampa v přízemí secesního domu. Interiér kavárny se sedmimetrovým stropem a mohutnými lustry je novorenesančním skvostem. Původní kavárna Savoy byla otevřena už v roce 1893. Jednalo se o dekadentní kavárnu a v době po sametové revoluci zase o oblíbenou zakouřenou putyku. Dobrou pověst tradičního českého kavárenství jí vrátil vstup společnosti Ambiente do řízení provozu. Vaše chuťové buňky ocení jakýkoli z lákavých zákusků nebo třeba lehký výtečný oběd.
 
Francouzská kavárnaKavárna v Obecním domě nedaleko náměstí Republiky patří k nejkrásnějším pražským kavárnám. Jako celý Obecní dům i interiér kavárny je ve zdobném secesním slohu s prostornými okny, vysokými stropy, zrcadly a křišťálovými lustry. Noblesní kavárna se zaměřuje především na sladké pohoštění v podobě dortů vlastní výroby, ale vybrat si můžete ze široké nabídky salátů, sendvičů a lehkých jídel.
 
Grand Cafe OrientGrand Cafe Orient jediná kubistická kavárna na světě, sídlí od roku 1912 v elegantním domě U Černé Matky Boží. Ve světě ojedinělou kubistickou tvář vtiskl domu mistr moderní architektury, architekt Josef Gočár. Výjimečnost domu však nespočívá pouze v jeho fasádě, ale hlavně v kubistickém interiéru prvního poschodí, kde se nachází zmíněná kavárna. Gočár zde navrhl kubistický bufet-bar a veškeré vybavení včetně lustrů a luceren. Kavárna byla otevřena po rozsáhlé rekonstrukci, kde jedinou pomůckou restaurátorů byly černobílé fotografie, podle kterých znovu zhotovili všechen nábytek a mosazné lustry. V Grand Café Orient vám nabídnou například domácí jablečný závin s teplou karamelovou zmrzlinou, mléčné koktejly a lahodné cappuccino.
 

Moderní & trendy café

Kavárna, co hledá jménoKavárna, co hledá jméno stojí na Smíchově, na místě bývalé truhlárny, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.
 
Siddharta Café je skvělou variací na koncept známého Budha Baru. Interiér představuje harmonické spojení původní výzdoby domu, orientálních motivů a moderního designu. Šéfkuchař Tomáš Stehlík pro hosty Siddharta Café vytvořil menu plné chutí a vůní světové kuchyně.

kočičí kavárna karlínKočičí kavárna v Karlíně je tou správnou volbou pro milovníky koček. Vznikla jako příjemné relaxační místo pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od šedi všedního dne ve společnosti kočičích mazlíčků. V nabídce naleznete pouze kvalitní produkty z domácí vegetariánské kuchyně či od ověřených dodavatelů. Sehraný tým baristů vám vždy připraví výtečnou kávu Doubleshot a zasvětí vás do tajů zdejšího kočičího ráje.

Café Jen ve Vršovicích je proslulé spoustou domácích dobrot a výběrovou kávou z londýnských pražíren. Populární sousedská kavárna, je místem, kam se místní s oblibou vydávají na snídani nebo víkendový brunch. V létě mají vždycky otevřenou krásnou zahrádku přímo na ulici.

Choco Café U Červené ŽidleUjíždíte na čokoládě? Tak to musíte navštívit Choco Café U Červené Židle na Starém Městě. Opravdu široká nabídka horkých čokolád se dělí do několika sekcí: gurmeti ocení zejména bohatou škálu plantážových čokolád z různých koutů zeměkoule. Podává se zde belgická, francouzská a italská rozehřátá vysokoprocentní čokoláda. Samozřejmě nechybí ani káva Illy, velké zimní čaje pro zahřátí, svařené víno i alkoholické nápoje.

Na pražské Letné se nachází kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem, kterému dominuje výrazná grafika za barem. Špičková kavárna berlínského střihu s nabídkou výběrové kávy od nás i ze zahraničí, která nabízí kromě espressa i alternativní metody přípravy. Kávy připravované s vizí maximální sladkosti si můžete vychutnat na espressu i na filtru. K tomu si lze objednat malá jídla, polévku, domácí koláče a dorty, sladké snídaně a večer i něco dobrého k vínu. K tomu všemu se můžete pohoupat na zdejších skvělých houpačkách.

CyberdogA teď něco trochu z jiného soudku – v Nových Butovicích vyrostla robotická restaurace Cyberdog. Cyberdog je podle autorů první místo v Evropě, kde robot připravuje nápoje – nejde jen o jejich nalévání, ale celý systém od objednávky až po platbu. Zákazník si objedná přes mobilní aplikaci, nápoj naleje robotická ruka a objednávku doručí speciální distribuční systém. Tak co zkusit třeba zdejší kávu?
Restaurace Obecní dům

Restaurace Obecní dům

Nejkrásnější secesní restaurace v České republice je opět otevřena široké veřejnost. Pevně věříme, že moderní česká kuchyně a výborně ošetřené plzeňské pivo budou základem pro spokojenost všech hostů. Těšíme se na vaši návštěvu a doufáme, že se k nám budete vracet.

Kavárna Lucerna

Kavárna Lucerna

V prvním patře pasáže Lucerna se nachází stejnojmenná kavárna. Je architektonickým skvostem, kde hosté mohou příjemně strávit čas, například při čekání na filmovou projekci, při pracovní schůzce nebo si jen vychutnat skvělou kávu, sklenku dobrého vína či ochutnat z nabídky tradičních zákusků.

Café Na půl cesty na Pankráci

Café Na půl cesty na Pankráci

Kavárna „Na půl cesty“ je první tréninkovou kavárnou sdružení Green Doors a nachází se v v Centrálním parku Pankrác.

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.

Siddharta Café zcela nový koncept inspirovaný stylem Buddha-Baru

Siddharta Café zcela nový koncept inspirovaný stylem Buddha-Baru

Restaurace a lounge v centru Prahy, navržené ve stylu hravého pop artu, pojmou až 100 hostů, kteří si mohou vybrat z celodenní nabídky jídel, koktejlů či kvalitních vín z naší vinotéky.

La Bohème Café na Vinohradech

La Bohème Café na Vinohradech

Klidná atmosféra, pozorná obsluha a špičková káva. Showroom a hlavní kavárna známé pražírny výběrové kávy La Bohème Café patří v rámci Vinohrad k největším, ale zároveň k nejpříjemnějším. Objednejte si kávu a v klidu se tu na chvíli zapomeňte v některém ze zdejších pohodlných křesílek.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

Kavárna Kočičí Praha

Kavárna Kočičí Praha

Originální kočičí kavárna v centru Prahy nabízí jedinečný zážitek pro váš volný čas. Příjemně strávené chvíle v přítomnosti devíti kočičích mazlíčků a výborné kávy a zákusků.

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.

Café Savoy v Praze

Café Savoy v Praze

Na břehu Vltavy, nedaleko Kampy a úpatí Petřína, najdete restauraci a kavárnu Café Savoy ze známého řetězce Ambiente. Vedle široké nabídky zákusků a snídaní zde dostanete i mnoho specialit převážne francouzské kuchyně. Počátky Café Savoy sahají do konce 19. století.

Café Mozart

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.

Café Jen ve Vršovicích

Café Jen ve Vršovicích

Populární sousedská kavárna, kam se místní s oblibou vydávají na snídani nebo víkendový brunch. Café Jen je proslulé spoustou domácích dobrot a výběrovou kávou z londýnských pražíren. V létě mají vždycky otevřenou krásnou zahrádku přímo na ulici.

Kavárna Místo v pažských Dejvicích

Kavárna Místo v pažských Dejvicích

V pražských Dejvicích najdete vynikající kavárnu Místo, která připravuje kávu české pražírny výběrové kávy Doubleshot. Na své si tu přijde každý, kdo má rád kvalitní kávu, domácí sladkosti a bistro styl kuchyně.

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Kavárna co hledá jméno – fenomén pražského Smíchova

Na místě bývalé truhlárny se podařilo vytvořit netradiční kavárnu, kde najdete mnohem víc než výběrovou kávu a domácí dobroty. Součástí je galerie, ateliér pro umělce a obrovský dvůr, kde pod hvězdami a za doprovodu té správné melodie ztratíte pojem o čase a zapomenete, že jste v centru města.

Buddha Bar v srdci Prahy

Buddha Bar v srdci Prahy

Vchod, kterým se rázem ocitnete v jiném světě, ve světě, kde se mísí orient, kolonialismus a pražská secese.

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. K jeho nejslavnějším a nejdůležitějším představitelům patří Dům U Černé Matky Boží. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu i do interiéru domu.

Choco Café U Červené Židle v Praze

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Na pražské Letné se nachází kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem, kterému dominuje výrazná grafika za barem. Pohodovou atmosféru dotvářejí výlohy, jež jsou vyplněny houpačkovými systémy v červené barvě. O designovou stránku se zde zasloužil Architektonický ateliér +arch.

SmetanaQ – café & bistro

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Duchové Starého Města – interaktivní procházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Praha | Památky