Úvod > Aktuality > Ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné
Zdroj foto: Město Polná
"> Zdroj foto: Město Polná "> Zdroj foto: Kraj Vysočina "> "> Mrkvance "> Polná "> ">
Gurmánská turistika

Ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné

  • Vydáno6. září 2021
Nenechte si ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se prodávat mrkvance, užijete si skvělé zažítky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky 10. – 12. září. Připraveny jsou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.

polnáPolná nabízí nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy instalované v prostorách Muzea Vysočiny pobočce Polná (letos výstava svatebních šatů a doplňků ze soukromé sbírky Nikoly Melicharové a tradiční výstava fotografií členů polenského fotoklubu), v  synagoze (v neděli 12. září synagogu rozezní multiinstrumentalista Peter Györi a jeho hosté) a přízemí radnice, koncerty a další hudební vystoupení. Tento rok během pouti uslyšíte například Aim of Destiny, Mayday, Havlíčkobrodskou dvanáctku, country Xandi, To Dáme, Gallen a další kapely.

Program bude nabitý po celý víkend. Návštěvníky Polné čekají prohlídky muzea, kostýmované prohlídky hradu a děti potěší historický kolotoč, lukostřelba a ukázky dravců. Zpřístupnění věže kostela, pouťové zábavy a jarmark s řemeslným zbožím jsou na Mrkvancové pouti již tradicí. Hlavní roli při těchto slavnostech hrají samozřejmě mrkvance, které daly celé akci jméno. Jde o pečivo plněné strouhanou mrkví, které během slavností můžete ochutnat v několika různých variantách, neboť jeho receptura se mění rodinu od rodiny.

Recept na Mrkvance paní Novákové z Polné

Ingredience:  Těsto – mouka (hladká i polohrubá), sůl, vanilkový cukr, citrónová  kůra, kvasnice, mléko, hera, máslo, cukr  moučka, vejce, hrozinky. Náplň – mrkev (karotky), cukr, máslo, pepř.

Těsto: do 25 dkg mouky přidáme sůl (trošku) a podle chuti vanilkový cukr, 1 kostku rozdrobených kvasnic, 250 ml vlažného mléka a necháme vykynout. Až těsto vykyne, přidáváme postupně 75 dkg mouky střídavě s 250 ml vlažného mléka (více), 3 celá vejce, citrónovou kůru, hrozinky a nakonec rozpuštěné máslo s herou. Zamícháme dohromady a necháme chvíli v klidu.

Náplň: nastrouháme 1 kg mrkve (karotky). Když je suchá (bez šťávy) přidáme 1 – 2 lžíce vody. Dáme do hrnce, přikryjeme poklicí a necháme přes ¼ hod. dusit. Potom vsypeme 1 – 2 lžíce cukru a špetku pepře, přidáme  lžíci syrového másla a necháme ještě 3 min. dusit. Máslo ani mrkev se nesmí připálit. Necháme vychladnout.

Mrkvance: na pomoučněný vál dáváme lžící těsto a děláme z něj placičky (cca 1 cm silné). Na placičky dáváme hodně mrkve a vytváříme bochánky. Dáváme na plech zavázanou stranou dolů a necháme ještě chvíli vykynout. Rozšleháme vejce s trochou mléka a potřeme jím mrkvance. Poté je posypeme celým mákem a dáme péct. Když jsou červené, tak je vyndáme. Nesmíme je připálit. Až trochu vychladnou, potíráme nerozpuštěným máslem tak, aby se vytvořila vrstvička polevy. Potom podle chuti pocukrujeme. Hotové mrkvance můžeme rovnou podávat.

Synagoga v Polné

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Kostel se nachází v městské památkové zóně. Na místě nynějšího děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie stál již od 13. století gotický kostel. Po rozsáhlé stavební obnově je kostel, včetně nově vzniklé expozice, přístupný veřejnosti.

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola představuje historii a vývoj v oblasti školství od poloviny 18. století do konce 19. století. Přibližně z této doby uvidíte školní třídu, byt učitele, kabinet přírodnin a černou kuchyni.

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.

Židovská a historická Polná

Židovská a historická Polná

Město Polná na rozhraní Čech a Moravy láká svým bohatým kulturním životem a především místními památkami. Prohlédnout si tak můžete např. zachovalý soubor židovských památek či místní zámek, ve kterém sídlí muzeum.

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Cesta – úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné

Cesta – úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné

Ojediněle dochovaný pozůstatek staré zemské cesty v délce asi 150 m vede hlubokým údolím či spíše soutěskou severovýchodně od centra města Polná směrem na Věžici.