Úvod > Aktuality > Léto patří ovocným knedlíkům
Gurmánská turistika

Léto patří ovocným knedlíkům

  • Vydáno25. června 2023
My Češi, malí i velcí, sladké ovocné knedlíky milujeme, dokonce se pořádají soutěže v jejich pojídání, které jsou velmi oblíbené. Dosud nebyl překonán rekord z roku 2018, kdy pan Radim Dvořáček spořádal ve Vizovicích za hodinu neuvěřitelných 202 švestkových knedlíků! Známý Maxijedlík pan Jaroslav Němec jich zase zvládne 30 za tři minuty. Za historií tohoto pokrmu, osvědčenými recepty i tipy na místa, kde skvělé knedlíky ochutnat, se vydejte s Kudy z nudy.
knedlíkPodívejme se spolu trochu do historie. V Čechách se knedlík pod názvem „šiška“ objevuje ve 12. století, své současné pojmenování převzal z německého Knödel. Recepty na přílohový houskový nebo bramborový knedlík, jak ho známe dnes, máme doloženy už v 1. polovině 17. století. Ze stejné doby je i první zmínka o ovocných knedlících, mluví se o nich jako o sladkých koulích. Tehdy se ale připravovaly pouze smažené a byly plněné jenom švestkami. Vařené, tak jak je připravujeme dnes, se začaly objevovat na českých talířích až o 100 let později. Zatímco ve většině Evropy nenarazíte na sladké hlavní jídlo, u nás v Čechách a na Moravě si dopřáváme sladká jídla, jako jsou ovocné knedlíky klidně k obědu nebo i k večeři, a to od jara do zimy. Ovocný knedlík má totiž v Česku sezonu po celý rok.
 

Celoroční pochoutka

Náš rok ovocných knedlíků paradoxně začíná už někdy koncem dubna zeleninou, první vynikající, chutí lehce navinulé knedlíky se totiž vaří hlavně na Moravě z reveně. Jakmile začnou zrát první jahody, už se vaří jahodové a vzápětí už trůní na talířích knedlíky meruňkové. Vynikající náplní ve sladkých knedlících je i drobné letní ovoce, jako je angrešt a černý rybíz. Favoritem jsou však určitě borůvky a na paty jim šlapou švestky, které byly co do náplně ovocných knedlíků vlastně takovými pionýry. Právě švestkové knedlíky si vysloužily asi největší slávu ve světě. Například slavný francouzský kuchař a gurmán polského původu, Edouard de Pomiane, švestkové knedlíky dokonce zařadil mezi deset nejlepších jídel světa. Ale sezona knedlíků pokračuje dál, pokud už nejsou ani jablka či hrušky, plní se knedlíky povidly a nově i čokoládou, třeba rumovými pralinkami, nebo marcipánem.
 

Jiný kraj, jiný knedlík

knedlíkKdo si myslí, že se po celých Čechách a Moravě vaří stejné ovocné knedlíky, velmi se mýlí. Co region, to jiné těsto, stejně tak ovoce, a také se spolu s krajem mění to, čím se ovocné knedlíky posýpají a polévají. Tak jako většina typických českých jídel, i recepty na ovocné knedlíky vycházejí z těch surovin, kterým se v kraji dařilo a čeho bylo dostatek. V bohatších krajích, kde se chovaly krávy, a bylo tím pádem dostatek mléka, se vařily knedlíky z tvarohového těsta a strouhaným tvarohem se také knedlíky sypaly. V bohatších rodinách se i polévaly smetanou, sladkou či kysanou.

Borůvkové knedlíky polévané smetanou na vás čekají například v certifikované restauraci hotelu Sýkora na Křivoklátě. Vynikající tvarohové knedlíky zase nabízí restaurace KovárnaHorní Lipové. Za klasickými kynutými borůvkovými knedlíky se vypravte do Krkonoš na Dvoračky, do horského hotelu Štumpovka, tady je mají skutečně vyhlášené. Stejně legendární jsou i na Turnovské chatě u Příchovic nebo na Jeleních loukách u Pece. Tam, kde se pěstovaly brambory, hlavně na Moravě, zase balily kuchařky ovoce do těsta bramborového a knedlíky se většinou sypaly mákem nebo strouhankou osmaženou na másle. Bramborové těsto se nejlépe snoubí s vyzrálou švestkou, zkuste si uvařit zajímavou kombinaci se strouhaným perníkem.
 

Jak na bramborové se švestkami či Žahoura?

švěstkové knedlíkyNa bramborové knedlíky se švestkami sypané perníkem (4 porce) budeme potřebovat: 600 g brambor uvařených ve slupce,50 g krupice, 200 g hrubé mouky, 1 vejce, špetku soli, 500 g švestek, 100 g moučkový cukr, 100 g strouhaný perník a 150 g másla. Vychladlé uvařené brambory oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme špetku soli, rozklepnuté vejce, krupici, prosátou hrubou mouku a zpracujeme v tužší těsto. Těsto rozválíme na tenčí plát, nakrájíme na čtverce asi 4x4 cm, na ně naklademe opláchnuté, vypeckované a dobře osušené švestky. Pečlivě zabalíme a vytvarujeme  knedlíky.   Knedlíky vkládáme do vařící, mírně osolené vody a hned je opatrně zamícháme, aby se nepřilepily   ke dnu. Jakmile vyplavou, vylovíme je cedníkem nebo děrovanou lžící necháme okapat a na talířích zdobíme strouhaným perníkem, moučkovým cukrem a  přeléváme rozpuštěným máslem.

žahourŽahour anebo borůvkový knedlík s borůvkovou omáčkou zhotovíme z 400 g polohrubé mouky, 15 g cukru krupice, špetky soli, 40 g čerstvého droždí, 200 ml mléka, 1 vejce, 200 g borůvek. Na omáčku je třeba 200 g borůvek, 1/2 citrónu, 20 g cukr krupice, lžička bramborového škrobu, tvaroh na strouhání, máslo a cukr moučka. Do mísy dáme mouku a sůl a vše promícháme. Uděláme do směsi důlek a rozdrobíme do něho droždí. Posypeme trochou cukru, přilejeme část vlažného mléka a necháme vykynout kvásek. Poté přilejeme zbylé mléko, přidáme vejce a vypracujeme těsto. Necháme na teplém místě kynout zhruba 30 minut.

knedlíkVykynuté́ těsto rozdělíme na 4 díly. Každý z nich vyvalíme na "placičku" a naplníme borůvkami, vytvarujeme do tvaru knedlíku a necháme ještě asi 15 minut kynout. Poté knedlíky vložíme do vroucí osolené vody. Vaříme je přibližně 5 minut z jedné a asi 3 minuty z druhé strany. Knedlíky po uvaření propícháme vidličkou, aby z nich vyšla pára a nesrazily se. Na omáčku si dáme do kastrůlku borůvky, šťávu z půlky citronu a cukr a necháme povařit. Mezitím si rozmícháme škrob s trochou vody. Do zavařených borůvek postupně přilejeme rozmíchaný škrob, asi takové množství, aby omáčka byla hustá tak akorát. Při podávání knedlík roztrhneme uprostřed, přelijeme omáčkou, posypeme nastrouhaným tvarohem a cukrem a vše přelijeme rozpuštěným máslem.

 

Tipy, kam na lahodné ovocné knedlíky aneb víte, že...

  • Češibistro knedlín považují knedlík za svůj tradiční kulinářský poklad, stejně tak si ho ale do své gastronomické historie řadí i Rakušané a Němci. Jak je to možné? Protože byly osudy našich národů v minulosti provázány, musely zákonitě prolnout i naše tradiční gastronomie, takže se přesného data a místa zrození tohoto pokrmu asi už nedopátráme.
  • Neradi vaříte? Žádný problém! Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze připravuje denně přes 25 druhů čerstvých knedlíků z bramborového těsta se spoustou náplní.
  • knedlíkTaké Dumbplings Factory v Plzni vaří skvělé bramborové knedlíky mnoha náplní. Kromě klasických náplní, jako jsou jahody nebo meruňky, které v nabídce nemohly chybět, vymysleli v Dumbplings Factory také "štrůdlové" knedlíky, knedlíky plněné lentilkami, malinami s pudinkem, mákem a povidly nebo specialitu limoncello, což je knedlík kyselé chuti z citrusů polévaný tmavou čokoládou a jahodovým pyré.
  • Každoročně se na zámku Konopiště koná populární Slavnost ovocných knedlíků. Ta letošní se chystá na 5. a 6. srpna 2023.
 
Ať už si dáte české ovocné knedlíky jako hlavní jídlo, nebo jen jako dezert, určitě si pochutnáte! Kde vaří nejlepší českou kuchyni zjistíte mimo jiné v přehledu restaurací czechspecials.cz.
Přehled certifikovaných restaurací CzechSpecials je zárukou kvality

Přehled certifikovaných restaurací CzechSpecials je zárukou kvality

Pochutnejte si v restauracích, které jsou oceněny certifikátem, který nejlepším tuzemským restauracím a cukrárnám uděluje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů České republiky. Jedním z hlavních kritérií je vaření a příprava jídel podle tradičních i moderních receptů české kuchyně. Projekt CzechSpecials prezentuje téměř sto certifikovaných restaurací! Českou kuchyni v rámci jednotlivých regionů představuje jako rozmanitou, plnou jedinečných pokrmů a reflektující využívání sezónních surovin.

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.

Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze

Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze

Lákají vás sladké knedlíky? Máme je! Dáváte přednost slanému nášupu? Dopřejte si ho! Připravujeme přes 25 druhů čerstvých knedlíků z bramborového těsta se spoustou náplní. Pochutnáte si i na sladkých a slaných omáčkách, které si ke svému knedlíku můžete objednat.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

25 tipů, kde se naučit poznávat víno

Ochutnávejte víno při odborném a zábavném výkladu sommelierů! Poznejte to nejlepší moravské a české víno, které bylo oceněno zlatou medailí Salonu vín 2023. K degustaci vás zve nejen Salon vín, ale především sami vinaři, kteří nabízí řízené ochutnávky vína spojené s prohlídkou vinařství pod vedením zkušeného someliéra přímo ve vinném sklípku.
Gurmánská turistika

Sezóna lanýžů je tady: 10 tipů, kam na lanýže v Česku

Ačkoli listopad nepatří k zrovna nejoblíbenějším měsícům v roce, gurmáni se ho každoročně přímo nemohou dočkat. Jeho druhá polovina bývá totiž spojena s lanýži a pokrmy, kterým tato vzácná houba dominuje. Sezóna lanýžů je v plném proudu a Kudy z nudy vám přináší přehled několika vybraných restaurací, kde vám nyní nabídnou lahůdky světové kuchyně okořeněné touto výjimečnou a chuťově jedinečnou houbou.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Sněhu se možná letos dočkáme v horských polohách a koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality budou určitě! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Dvacet výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že asi ne, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci Svatomartinská vína ročníku 2023 tradičně ochutnávat až od soboty 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2023 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?
Gurmánská turistika

Tři tipy na místa, na nichž víno poteče proudem

Plné číše dobrého vína z moravských i českých vinic, sezónní husí gastronomie pod širým nebem či v historických vinných sklepech anebo příjemných restauracích... Začíná martinský týden plný vinařských slavností, které vyvrcholí v sobotu 11. listopadu, na svátek sv. Martina. Portál Kudy z nudy vás zve na tři festivaly plné degustací, gurmánských specialit a zábavy.
Gurmánská turistika