Úvod > Aktuality > Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Ochutnejte ceskou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Gurmánská turistika

Ochutnejte českou kuchyni podle Magdaleny Dobromily Rettigové

  • Vydáno23. května 2014
V Litomyšli, která se dosud hrdě hlásí ke svému nejslavnějšímu rodákovi Bedřichu Smetanovi, se konají od 12. do 25. května slavnosti ve jménu další ze slavných Litomyšlanek – Magdaleny Dobromily Rettigové. Tato legendární kuchařka a buditelka v Litomyšli strávila závěrečnou část svého života.

Po letech okouzlení mezinárodní kuchyní se naše gastronomie čím dál častěji vrací k tradičním českým pokrmům. Legendární postavou v české kuchyni je Magdalena Dobromila Rettigová, která v obrozeneckých letech povýšila vaření nad rámec kulinářského díla jako výraz osobnosti a národní hrdosti.  Hospodyňky učila, aby jídlo bylo nejen chutné, ale i estetické, snažila se přimět zkušené kuchařky, aby nepodléhaly stereotypu a experimentovaly. Tyto stále moderní požadavky provází Gastronomické slavnosti, pořádané k poctě a oslavě jedné z nejslavnějších litomyšlských žen.

Letošním tématem jsou Rozličné ryby a vodní žoužel

M.D.RettigováRybím receptům věnovala Rettigová ve své Domácí kuchařce celou kapitolu. Nejčastěji zpracovává kapra a štiku, objevuje se ale také mník, "ouhoř", losos a pstruh, mezi ryby zařadila nejen mušle, ale i raky, žáby a šneky. Ryby ale do Litomyšle dávno patří. Je zde jedna z nejstarších pstruháren v českých zemích, založená mlynářem Kašparem Vackem již v roce 1862. Dodnes se v ní tradičním způsobem chová vyhlášený "Vackův pstruh".

Od pondělí 12. do pátku 23. května se v Litomyšli uskuteční tzv. Gurmánská pouť po restauracích. Zapojené restaurace z Litomyšle a okolí budou vařit jídla inspirovaná recepty Magdaleny Dobromily Rettigové nebo pokrmy moderní české kuchyně vařené v duchu motta slavností. Za jejich konzumaci obdržíte razítko restaurace do „Karty účastníka Gurmánské pouti“. Kartu s razítky a adresou můžete odevzdat v sobotu 24. května od 11 do 15 hodin ve stánku Sboru paní a dívek na Smetanově náměstí. Každý, kdo získá alespoň 4 různá razítka, obdrží hodnotnou cenu (roční předplatné novin, poukazy na slevy v restauracích, vstupenky na Smetanovu Litomyšl a další). Dva vítězové soutěže s nejvyšším počtem razítek (v případě rovnosti počtu rozhodne los) získají poukazy do mistrovského kurzu vaření Ondřeje Slaniny. Vyhodnocení soutěže proběhne 24. května v podvečer v rámci programu Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové na Smetanově náměstí.

Zlatým hřebem bude Gastrofestival

Letos ochutnáte ryby a vodní žouželVyvrcholením celého festivalu je v sobotu 24. května Gastrofestival na Smetanově náměstí se soutěží Food Cup Czech Specials. Od 10:30 hodin připomene osobnost M.D.Rettigové průvod v historických kostýmech, poklona kuchařů u hrobu M. D. Rettigové a vystoupení Souboru paní a dívek. Samotná soutěž Food Cup Czech Specials startuje od 11 hodin disciplínou s názvem litomyšlský pstruh. Nebude chybět samozřejmě ochutnávka jídel připravených restauracemi podle M. D. Rettigové, škola filetování ryb a otevírání ústřic, prezentace výrobců potravin, nápojů a gastro vybavení a prodej místních produktů a regionálních potravin. Během dne pro vás připraví soutěže, vaření i humorná vyprávění známí „Kluci v akce“, kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. Konat se také bude tradiční soutěž o nejlepší domácí bábovku a kotlíkový guláš, burza osvědčených rodinných receptů a představí se školy vaření i čepování piva.

Pomyslnou třešničkou na dortu bude příprava a ochutnávka tradičních japonských pokrmů japonského Gourmet Nippon Teamu z partnerského města Matsumoto. Děti se pobaví při zdobení pravých Pardubických perníků a ve školičce vaření si připraví banánové chuťovky, zdobená vařená vejce, marcipánová zvířátka, párečky v županu či bramborové pekáčky. Od 19 do 22 hodin nastane na Smetanově náměstí Večerní hodokvas s hudbou a tancem, který doprovodí romská kapela Gipsy spirit.

Voňavá Sousedská husička provoní Smetanovo náměstí

Husaneděli 25. května si od 12.00 hodin můžete pochutnat na Sousedské husičce na Smetanově náměstí. Poukaz na společně servírovaný oběd, 450g husí stehno s variací zelí a knedlíků za cenu 179 Kč (119 Kč poloviční porce), je třeba předem v litomyšlském informačním centru.

Slavnostní menu připraví a bude servírovat Střední odborná škola a střední odborné učiliště Polička, k jídlu nabídnou čepovaný Pilsner Urquell mistři výčepní a chybět nebude ani káva a dezert. K dobré náladě a odpolednímu tanci bude hrát poberounská hudební skupina Třehusk z rodiště M. D. Rettigové Všeradic.

Dvůr Všerad – Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Dvůr Všerad – Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Poučný výlet do vesničky pod Brdy. Interaktivní expozice nabízí osm zastavení, při kterých se nebudete nudit. Nebo snad víte, co to znamená kapoun či kolník? Dokázali byste rozpoznat deset druhů bylinek našich prababiček? Nechybí tu ani expozice České vesnice či barokní kovárna.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Další aktuality

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve širokou veřejnost na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se letos uskuteční v sobotu 28. října 2023. Slavnostní nástup se uskuteční na hlavním nádvoří hřebčína v pravé poledne, poté se jezdci vydají s koňmi do terénu, závěrečné halali proběhne na závodišti u tribun okolo 15. hodiny.
Pardubický kraj | Letní sporty