Úvod > Aktuality > Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty
Fresky hradů a zámků, Česko, Kudy z nudy
"> Fresky hradů a zámků, Česko, Kudy z nudy "> Zámek Jindřichův Hradec "> Fresky na zámku Jindřichův Hradec "> Zámek Kunštát "> Fresky na zámku Kunštát "> Zámek Bučovice "> Fresky na zámku Bučovice "> "> Zámek Velké Meziříčí "> Fresky na zámku Velké Meziříčí "> Fresky na zámku Jindřichův Hradec "> "> Fresky v kostele sv. Jana Křtitele ">
Památky

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

  • Vydáno14. srpna 2022
Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?

Zrůd a bestie v Jindřichově Hradci

kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově HradciZnačně strašidelnou podívanou skýtají například nezvyklé malby a fresky v kostele svatého Jana Křtitele v jihočeském Jindřichově Hradci. Bizarní uměleckou výzdobu, která podobně jako zvláštní malby z kaple na hradě Houska vyvolává řadu otázek, tvoří nejenom geometrické obrazce, ale i zvláštní postavy skřetů a prazvláštních mutantů se zohavenými těly.

Výzdobu kostela ze 14. století mají podle některých teorií na svědomí templáři, podle jiných jde o pohled do pekla, píše se dokonce o mimozemšťanech. Nejpravděpodobnější vysvětlení dávají kunsthistorici: domnívají se, že jde o výjevy ze středověkých bestiářů, které mají varovat věřící před špatnostmi a ukázat, jak by mohl vypadat boží trest. Fresky, které lemují vnitřní stranu okenních výklenků, nejlépe uvidíte z kůru kostela; o vstup požádejte zaměstnance Muzea Jindřichohradecka, které kostel spravuje.

zámek jindřichův hradecKdyž už budete v Jindřichově Hradci, nenechte si ujít prohlídku zdejšího hradu a zámku. Coby milovníci nástěnných maleb si z nabízených tras vyberte tu, která vede gotickým palácem a atraktivním způsobem připomíná životní styl pánů z Hradce, nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království. Líbit se vám bude zejména někdejší Rytířský sál s unikátně dochovanými středověkými malbami, které představují legendu o svatém Jiří. Před vašima očima se rozvine neuvěřitelně barvitý dobový kreslený seriál!
 

Středověké novinky v Kunštátě

fresky kunštátI ve světě nástěnných maleb se občas objeví novinky – třeba jako unikátní figurální malba, kterou památkáři objevili v jedné z nejstarších částí zámku v Kunštátu na Blanensku. Výpravný cyklus s rytířskou tematikou rovněž ve stylu středověkého komiksu zřejmě vznikl v první polovině 14. století a před zničením jej zachránilo to, že byl v první polovině 16. století zabílen – možná proto, že vyšel z módy. Malby pokrývají čtyři stěny a napočítáte na nich přibližně sto postav; rytíři tu bojují na bitevním poli, setkávají se s panovníkem i s dámou svého srdce. Zajímat vás bude i fakt, že nejde o fresky, ale o malby zhotovené na suchou omítku. Víte, že do barev se v takovém případě kvůli zvýšení jejich odolnosti tehdy přidával například tvaroh? Malby si prohlédnete během prohlídky okruhu "Hrad (výběrový okruh II)", který vede nejstarší částí budovy, původním středověkým hradem. Přístupný je ale jen po objednávce (min. 2 dny předem) a nanejvýš pro skupinu deseti návštěvníků. Okruh není určen dětem do 15 let.
 

Rytířský sál ve Velkém Meziříčí

velké meziříčíJeště starší jsou unikátní fresky v zámku ve Velkém Meziříčí. O něm se tvrdí, že patří k nejstarším v okolí a potvrzuje to i výzdoba Rytířského sálu z druhé poloviny 13. století. Sál se nachází v jihovýchodní části přízemí a řadí se k pozůstatkům románského hradu, na jehož základech vyrostl dnešní zámek. I tady jsou hlavním tématem rytíři: nejstarší fresky znázorňují souboj černého rytíře a dalšího udatného válečníka, který nese štít s erbem pánu z Meziříčí, na další zdi je velmi zachovalá figurální malba s průvodním latinským textem, který popisuje život a smrt svaté Markéty. Fresky byly pečlivě zrestaurovány díky spolupráci města s rodinou Podstatzkých a letos budou k vidění až do konce října denně kromě pondělí. Jediným omezením je i tady počet návštěvníků ve skupině, a to patnást osob.
 

Modré salonky, herbáře a zajíci aneb co jinde neuvidíte

  • Při letních prohlídkách zámku v Křinci na Nymbursku si prohlédnete překrásné salonky s modrými rokokovými malbami. Nikoli náhodou připomínají modrobílou holandskou fajáns, která se v 17. a 18. století začala vyrábět v Delftu. Ve světě měla velký úspěch, ale byla velmi drahá, a tak majitelé zámku místo zakoupení spousty nádobí zvolili výzdobu v podobném stylu.
  • Zvláštní výzdobu má také pozdně gotický hrad Roštejn severně od Telče. Téměř sedm set maleb erbů na stěnách Erbovního sálu a nespočet rostlin v Botanickém sále pochází z druhé poloviny 16. století, kdy Zachariáš z Hradce přebudoval část starého sídla na renesanční lovecký hrádek.
  • Jediný zámek, kde zajíci běhají i po stropě, objevíte v jihomoravských Bučovicích. Z interiérů, často zdobených bohatou štukovou výzdobou, vyniká Zaječí sál. Malby zobrazují převrácený svět, kde se zajíci chovají jako lidé: hodují, bojují, trestají i veselí se. Pro členy rodu homo sapiens to není právě lichotivá podívaná, zajíci vítězí na celé čáře.
  • Proč se o Nebílovech na Plzeňsku mluví a píše jako o květinovém zámku? Několik stovek metrů čtverečních stěn v jeho interiérech totiž zdobí nástěnné malby Antonína Tuvory (1747–1807), rodáka z Mnichova Hradiště, který často působil ve službách Černínů. Jeho malby můžete porůznu objevit v pražských palácích a měšťanských domech, ale nikde jich nenajdete víc než v Nebílovech. Zážitkem je zejména Taneční sál, kde vstoupíte do fantaskní subtropické krajiny se zvířaty, rostlinami a antickou architekturou.
Zámek Křinec

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel je hlavní pamětihodností obce Hrozová, jenž je součástí Rusína. Je zasvěcen sv. Archandělovi Michaelovi a je písemně uváděn již v roce 1309, stejně jako vesnice. Areál farního kostela včetně ohradní zdi kolem přilehlého hřbitova je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josef Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rekonstrukce je zámek v sezóně 2018 pro veřejnost uzavřen.

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828 a je spolu se synagogou v Bechyni nejstarší dochovanou židovskou svatyní v Jihočeském kraji, jedinou synagogou v okrese Prachatice a jednou 
z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.