Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Památky
Kostel sv. Jakuba, architektonická dominanta Pohořelic, je v jádru raně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z pozdějších gotických úprav.
Původní menší kostel, v románském slohu, byl spolu s městem zničen požárem v roce 1278. Poté byl v několika stavebních etapách v rozmezí let 1290-1580 postaven trojlodní gotický kostel, s příčnou lodí, polygonem presbytáře a čtyřbokou věží, osazenou asymetricky v západním průčelí.

Přesnou posloupnost a datování velmi složitého stavebního vývoje kostela se dosud nepodařilo jednoznačně určit, nejstarší částí kostela však zřejmě bude presbytář postavený před rokem 1323. Roku 1668 provedl brněnský stavitel Ruprecht renesanční úpravy, především prolomením nových půlkruhových okenních otvorů, zazděním většiny původních oken gotických.

Unikátní gotické fresky na bocích hlavní lodi mohou znázorňovat světce, starozákonní proroky, případně šlechtické donátory kostela. Fresky byly snad v luteránském období Pohořelic překryty vápennými líčkami a na řadu let zapomenuty. Odkryty byly při stavebních úpravách v roce 1934.

Kostel byl obklopen hřbitovem do roku 1831, kdy byl zřízen nový hřbitov za Pohořelicemi
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 9. 2019
Discgolf Park Pohořelice

Discgolf Park Pohořelice

Pohořelice, Jižní Morava
Stará radnice v Pohořelicích

Stará radnice v Pohořelicích

Pohořelice, Jižní Morava
Židovský hřbitov v Pohořelicích

Židovský hřbitov v Pohořelicích

Pohořelice, Jižní Morava
Splav Cvrčovice

Splav Cvrčovice

Cvrčovice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí