Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví
Památky

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Zámek Kácov nabízí k vidění expozici historických radiopřijímačů, muzeum historie Kácova se zábavným kvízem, obrazovou galerii a zachovalé barokní malby z 1. pol. 18 století.

Současnou podobu zámku v Kácově vtiskla velkovévodkyně Anna Marie Toskánská, jedna z nejvýznamějších a nejbohatších dam své doby. Na zámku sice často nepobývala, ale protože si potrpěla na luxus, na stavbě ani výzdobě nešetřila. Mezi největší zajímavosti zámku patří jedenáct slepých oken, vyzdobených portréty šlechticů tak, aby všichni poddaní měli pocit, že je panstvo neustále sleduje.

Dalším unikátem zámku je krytý most, který rozděluje zámecké nádvoří. V horní části nese 150 metrů dlouhou chodbu, která spojuje zámek s přilehlým farním kostelem. Zachovala se zde původní barokní dlažba a částěčně okna i dveře.

A jaké expozice můžete na zámku zhlédnout?
 

Expozice historických radiopřijímačů

Několik desítek historických radiopřijímačů vyráběných převážně v období před a během 2. světové války. Od krystalek, lampových rádií, gramofonů až po tranzistorvé přijímače. Výstava je doplněna dobovými reklamními plakáty na radiopřijímače. Za zvuku autentické hudby se můžete vrátit o desítky let zpět do časů našich dědů a babiček.
 

Expozice historie Kácovska – letovisko Kácov

Zde se můžete seznámit s historií Kácova a okolí jako centra řemeslné výroby, podnikání a v neposlední řadě jako významného letoviska Posázaví. Dobové pohlednice, rozličné předměty a kvíz "poznej co to je" vám poodhalí mnohé z historie našeho městečka. Spatřit můžete i vlajku Městyse Kácov vysvěcenou kardinálem Vlkem a ručně vyšívaný prapor Sokola Kácov.
 

Obrazová galerie

V zámecké galerii se konají každý rok 2-3 výstavy obrazů zahajované vernisáží s kulturním vystoupením a občerstvením. V Galerii vystavovali umělci prof. Ing. Antonín Malík, Bedřich Barták, Mgr. Vladimír Císař,  Jaroslav Pelíšek (fotograf Posázaví o.p.s.) a další.
 

Výstava fotografií a dobových pohlednic

Velkoformátové panoramatické fotografie Posázaví od fotografa Daniela Korola vám ukáží krásy Kácova a okolí. Můžete spatřit záběry přírody a přístupných kulturních památek celého Posázaví. Dobové ručně kolorované pohlednice vás přenesou v čase do prvorepublikového letoviska Kácov.
 

Modrý salónek a zámecká chodba (světlík)

Zachovalé stropní fresky od Karla Josefa Moravianiho z 18. stol. Místnost slouží k pořádání kulturních akcí a jako svatební síň. Při restaurátorském průzkumu v roce 2013 zde byla potvrzena existence dobře zachovalých maleb pod mladšími nátěry. V unikátní zámecké chodbě se můžete seznámit s minulostí a současností kácovských spolků a přečíst texty o historii zámku a majitelů od historika PhDr. Fr. Procházky.
 

Barokní zámecká kaple

V roce 2012 byla zpřístupněna bohatě zdobená zámecká kaple, která byla přes 60. let zazděna a upadla téměř v zapomnění. Její dolní část byla poškozena při necitlivé úpravě na byt v 50. letech 20. století. Horní zachovalá část byla zazděna. Kaple vyniká svojí bohatou štukovou výzdobou a barevností fresek. Můžete zde spatřit biblické výjevy s orientálními prvky a osobní znak majitelky panství – Anny Marie Františky velkovévodkyně Toskánské. 

Návštěvu zámku lze spojit s prohlídkou a posezením v Kácovském pivovaru, v restauraci Hotelu Kácov nebo s projížďkou na pramici po řece Sázavě (půjčovna lodiček pod zámkem v Podskalí s občerstvením a travnatou pláží se vstupem do vody).

Od roku 2012 se v zámku nachází samostatná expozice historických motocyklů a zámecká kavárna. Charakteristickou siluetu získal zámek díky převýšené centrální chodbě (světlíku) nad střechu zámku. Na bohatě zdobené fasádě můžete spatřit štukovou výzdobu a slepá (iluzivní) okna s postavami šlechticů a sloužících. Před zámkem se nachází sousoší Panny Marie a 14 svatých pomocníků z červeného pískovce (morový sloup).

Aktuality

Den vody v Návštěvnickém středisku Vodní dům

Světový den vody se koná jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Tato tradice byla zahájena v roce 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody.
Hulice, Středočeský kraj

Den Země Vodním domě

Srdečně vás zveme na oslavu Dne Země ve Vodním domě. Opět nás čeká den plný zábavných aktivit a vyrábění.
Hulice, Středočeský kraj

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Prohlídky hradu Český Šternberk o jarních prázdninách

Po dobu jarních prázdnin je hrad Český Šternberk pro návštěvníky otevřen každý den! Prohlídky začínají v 11 a ve 14 hodin a vstupenky je třeba koupit předem on-line, nebo si je zarezervovat.
Český Šternberk, Středočeský kraj

25. Letní škola starého tance 2024

Zveme vás na jubilejní 25. ročník letního semináře historického tance na zámku v Ratajích nad Sázavou. Taneční výuka probíhá v nově zrestaurovaném velkém sále barokního zámku a je přizpůsobena začátečníkům i pokročilým. Týdenní program zakončí slavnostní hudební a taneční představení.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy v Kácově

V nově otevřeném muzeu naleznete 70 motocyklů české a slovenské výroby, v hlavním zastoupení značky Jawa a ČZ, historické fyzikální modely, modely technických principů, řezy motorů, krystalové přijímače, měřící přístroje a mnoho dalších technických zajímavostí na 200 m čtverečních výstavní plochy.
Kácov, Středočeský kraj

Expozice historických motocyklů na zámku v Kácově

Na zámku najdete muzeum historických radiopřijímačů, expozici o historii Kácovska, výstavu panoramatických fotografií Kácova a Posázaví s dobovými pohlednicemi a obrazovou galerii. V objektu zámku je též nová expozice starých motocyklů a kavárna.
Kácov, Středočeský kraj

Půjčovna lodí a raftů na Sázavě

Sbalte si plavky, klobouk, opalovací krém, kluci si přibalí roštěnku, holky vezmou kytaru, rodičové děti a děti plyšáka... a všichni se sejdeme na Sázavě. Půjčovna lodí Samba nabízí vodácké výlety na řece Sázavě za nejlepší ceny. Navíc nabízíme přepravu zavazadel, takže můžete jet "nalehko".
Kácov, Středočeský kraj

Panorama Golf Resort – Kácov

Golfové hřiště Panorama nabízející 27 jamek špičkové kvality přinese požitek a uspokojení golfistům všech kategorií pouze 35 minut od Prahy.
Kácov, Středočeský kraj

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou

Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice.
Zruč nad Sázavou, Středočeský kraj

Donátův mlýn

Mlýn je ideální lokalitou zejména pro netradiční svatby v boho stylu či funky svatby. Donátův mlýn je nekomerční objekt, který nabízí pouze omezený počet termínů.
Soutice, Středočeský kraj

Dětské hřiště u zámku Zruč nad Sázavou

Areál dětského hřiště se nachází cca 200 m od zámku. Najdete zde více než 40 herních atrakcí. Ty jsou určené dětem všech věkových kategorií. Najdete zde i unikátní kuličkovou dráhu s můstky, skokánky a tunely.
Zruč nad Sázavou, Středočeský kraj

Kuličkový areál ve Zruči nad Sázavou

Zručský kuličkový areál se nachází u dětského hřiště, na ulici 5. května. Slouží pro hry s barevnými hliněnkami, při kterých se vyřádí nejen děti, ale i dospělí. Můžete si zahrát sami, ale nejlepší je skupinka nadšenců.
Zruč nad Sázavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a sportovní středisko Kácov

Hotel přímo na náměstí městysu Kácov, kde se výborně najíte, naberete síly na zahrádce či wellnessu a děti unavíte ve sportovním středisku.
Kácov, Středočeský kraj

Pivovar Hubertus Kácov

Pivovar, který tvoří starobylé budovy, které jsou situovány v krásné přírodě na levém břehu řeky Sázavy stojí v malebném městysu Kácov. První zmínka o výrobě piva v Kácově je z roku 1457, čímž se řadí k nejstarším pivovarům u nás.
Kácov, Středočeský kraj

Tábořiště U Kouzelníka v Kácově

Na pravém břehu řeky za jezem v Kácově, najdete vodácký kemp "U Kouzelníka". Mimo ubytování vám zde zapůjčí loď, úschovají bagáž nebo zprostředkují vystoupení kouzelníka. V prostoru kempu je možnost parkování automobilů a přívěsů.
Kácov, Středočeský kraj

Ranč Licoměrsko

Rodinný Ranč Licoměrsko nabízí vyjížďky na koních i vlastní Bio kozí farmu a produkty.
Tichonice, Středočeský kraj

Farma Vilímovský

Rodinná farma v Trhovém Štěpánově vznikla v roce 1992. Nabízí vyzrálé hovězí maso a kukuřičnou drůbež.
Trhový Štěpánov, Středočeský kraj

Šternberské koláče a penzion Čtyřlístek v Českém Šternberku

V Českém Šternberku na návsi na vás čeká polaskání nejen po duši. Místní pekař pan Jan Filip tu pro vás peče makové, tvarohové, jablkové, povidlové a borůvkové koláče.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Ubytování ná hájence Malovidy

Ubytování ve stylové hájence v Posázaví. Zanechte pracovní záležitosti a ostatní starosti doma a přijeďte si odpočinout, zrelaxovat do hájenky uprostřed přírody.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj

Dům Rataje

Dům se nachází v krásném a klidném prostředí povodí řeky Sázavy v těsném sousedství obce Rataje nad Sázavou. Chata nabízí sezónní venkovní bazén, zahradu, sdílený lounge, bezplatné Wi-Fi a výhled na řeku.
Rataje nad Sázavou, Středočeský kraj