Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách
kostel mikuláš.jpg
"> kostel mikuláš.jpg "> kostel_sv_mikulase_kasperske_hory_005.jpg "> hrbitovni_areal_kasperske_hory_003.jpg "> hrbitovni_areal_kasperske_hory_010.jpg "> sv-Mikulas-05b.jpg "> kostel_sv_mikulase_kasperske_hory_008.jpg "> sv-Mikulas-08b.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_005.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_001.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_000.jpg "> sv-Mikulas-10b_1.jpg "> sv-Mikulas-09b.jpg "> sv-Mikulas-11b.jpg "> sv-Mikulas-03b.jpg "> sv-Mikulas-04b.jpg "> sv-Mikulas-07b.jpg "> sv-Mikulas-06b.jpg "> sv-Mikulas-12b.jpg "> sv-Mikulas-01b.jpg
+ Přidat foto

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Památky
Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.
Hřbitovní areál, nacházející se cca 1 km od Kašperských Hor, ukrývá jednu z nejvýznamnějších památek rané středověké architektury v jihozápadních Čechách. Jedná se o trojlodní baziliku sv. Mikuláše z počátku 14. století, která se do dnešní doby dochovala téměř v původní architektonické podobě.

Uvnitř kostela se dochovaly barevné fresky datované od 1. pol. 14. století, neporušené gotické arkády a malovaný prkenný strop z roku 1700 v hlavní lodi, který je dílem tehdejšího purkmistra A. V. Groffa.

V blízkosti mohutného gotického chrámu sv. Mikuláše se nachází o poznání menší kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Současná barokní podoba kaple pochází z roku 1757, samotné základy kaple však mohou být mnohem starší. Kaple svaté Anny uchvátí návštěvníky jak iluzivní malbou od Josefa Hagera, tak i barokním oltářem, který ukrýval sošku svaté Anny Samatřetí a dřevěný očistec.  

Obě stavby naleznete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století. Na hřbitově jsou pochováni nejen Češi, ale i Němci, kteří tvořili do konce II. světové války dějiny tohoto kraje, neboť v Kašperských Horách se v předválečné době hlásilo 90% obyvatelstva k německé národnosti. Hlavně jim patří originální kříže či překrásné náhrobní desky, objevíte i tu nejstarší? Kostel a kaple jsou majetkem katolické církve.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
26.10.
28.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
9.11.
(Nejen) sametové vzpomínání

(Nejen) sametové vzpomínání

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
1.8.
31.10.
Zdeněk Burian - Malíř ztraceného času

Zdeněk Burian - Malíř ztraceného času

Žihobce, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí