Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách
kostel mikuláš.jpg
"> kostel mikuláš.jpg "> kostel_sv_mikulase_kasperske_hory_005.jpg "> hrbitovni_areal_kasperske_hory_003.jpg "> hrbitovni_areal_kasperske_hory_010.jpg "> sv-Mikulas-05b.jpg "> kostel_sv_mikulase_kasperske_hory_008.jpg "> sv-Mikulas-08b.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_005.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_001.jpg "> kostel_sv_mikulase_a_kaple_sv_anny_kasperske_hory_interier_000.jpg "> sv-Mikulas-10b_1.jpg "> sv-Mikulas-09b.jpg "> sv-Mikulas-11b.jpg "> sv-Mikulas-03b.jpg "> sv-Mikulas-04b.jpg "> sv-Mikulas-07b.jpg "> sv-Mikulas-06b.jpg "> sv-Mikulas-12b.jpg "> sv-Mikulas-01b.jpg
+ Přidat foto

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Památky
Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.
Hřbitovní areál, nacházející se cca 1 km od Kašperských Hor, ukrývá jednu z nejvýznamnějších památek rané středověké architektury v jihozápadních Čechách. Jedná se o trojlodní baziliku sv. Mikuláše z počátku 14. století, která se do dnešní doby dochovala téměř v původní architektonické podobě.

Uvnitř kostela se dochovaly barevné fresky datované od 1. pol. 14. století, neporušené gotické arkády a malovaný prkenný strop z roku 1700 v hlavní lodi, který je dílem tehdejšího purkmistra A. V. Groffa.

V blízkosti mohutného gotického chrámu sv. Mikuláše se nachází o poznání menší kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Současná barokní podoba kaple pochází z roku 1757, samotné základy kaple však mohou být mnohem starší. Kaple svaté Anny uchvátí návštěvníky jak iluzivní malbou od Josefa Hagera, tak i barokním oltářem, který ukrýval sošku svaté Anny Samatřetí a dřevěný očistec.  

Obě stavby naleznete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století. Na hřbitově jsou pochováni nejen Češi, ale i Němci, kteří tvořili do konce II. světové války dějiny tohoto kraje, neboť v Kašperských Horách se v předválečné době hlásilo 90% obyvatelstva k německé národnosti. Hlavně jim patří originální kříže či překrásné náhrobní desky, objevíte i tu nejstarší? Kostel a kaple jsou majetkem katolické církve.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí