Úvod > Aktuality > Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Vydáno 26. dubna 2019 Zážitky
Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci - dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od soboty 27. dubna do středy 1. května nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara - promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Český KrumlovVydejte se do Českého Krumlova oslavit příchod jara! Od pátku 26. dubna do středy 1. května se zde, tak jako každý rok, koná májová slavnost Kouzelný Krumlov.

Již od úterý 23. dubna ožilo náměstí Svornosti Májovým jarmarkem. Po celý týden (do 1. května 2019) zde trhovci od 10:00 do 18:00 hod. nabízejí množství tradičních českých pochutin a laskomin, těšit se můžete také na ukázku řemesel i prodej drobných dárků spojených s májem - měsícem lásky.
 

Sobotní prohlídky města a program v Klášterech

Český KrumlovJestliže máte rádi historii a chtěli byste se o Českém Krumlově dozvědět něco víc, nevynechejte sobotní prohlídky města s průvodci. Rodiny s dětmi mohou využít prohlídku od 10:00 s názvem "Renesance v Českém Krumlově aneb spěchej pomalu za trubačem a medvědem". Dozví se nejen o životě na dvoře posledních Rožmberků, ale také, co je to freska, sgrafito, atika či prampouch a naučí se je v terénu poznávat. Český Krumlov ale není jen živou učebnicí architektury a historie. Na fasádách domů, sochách a sousoších, ale i třeba na patnících najdete obrazy a tajemná znamení, která nás přivádějí k zajímavým příběhům. Stačí se jen pozorně dívat. Sraz je na náměstí Svornosti před Infocentrem.

Kláštery Český KrumlovKdy by dopolední porhlídku nestihl, může se zúčastnit další, která začíná ve 14:00 hodin a nese název "Objevování barokní zahrady zámku Český Krumlov". Při prohlídce zámecké zahrady vás určitě nadchne krása květin, stromů, keřů i zahradní stavbičky. Budete objevovat pravidla a zákonitosti, podle kterých zahradní architekti v době baroka zahradu tvořili, kaskádovou fontánu s velkolepou sochařskou výzdobou se zamilovaným příběhem, letohrádek Bellaria s bohatě malovanými pohledy do zahrad, a hudební pavilon, který býval skrytý uprostřed habrového bludiště. Sraz je před Zámeckou jízdárnou.

Bohatý program na sobotu 27. 4. si připravily také Kláštery Český Krumlov. Od 10:00 do 18:00 hodin zaplní Klášterní dvůr i uličku jarmark a řemeslné trhy. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen a rádi vás také naučí něco ze svých dovedností. U klášterního hrnčíře Martina Valnohy si zase nabarvíte ručně vyrobené hrnečky nejrůznějších tvarů a velikostí.

ČarodějniceDalší kratochvílí bude Magické tvoření pro malé i velké: Čarodějnická noc se blíží a vy se na ní můžete připravit v českokrumlovských klášterech! Těšte se například na kouzelné bublifuky, magické lapače snů, tvorbu klášterních mýdel či výrobu nejrůznějších papírových lampiónů do oblíbeného večerního průvodu Kouzelného Krumlova! Akce se koná ve Velkém sále a Seminární místnosti. Dále bude po celý den probíhat dílna na výrobu košťat a košťátek a kouzelný jarmark a řemesla na Klášterním dvoře oživí pod širým nebem oblíbená českokrumlovská dámská skupina Lakomá Barka.
 

Kouzelný víkend u Seidelů

Fotoateliér SeidelSobota 27. a neděle 28. dubna nabídne oblíbené Májové fotografování v Museu Fotoateliér Seidel. Přijďte si zhotovit podobenku se svým miláčkem – lidským i zvířecím!

K zapůjčení budou kostýmy a drobné doplňky, šály, boa, klobouky, dýmky a květiny. Doporučujeme si přinést vlastní společenskou obuv, případně doplňky po babičce.

Fotografie v ozdobném rámečku obdržíte do dvou týdnů elektronickou formou. Je možné si také doobjednat tisky a rámování.
 

Úterý se studenty v pivovarských zahradách

Majáles KrumlovI letos oslaví studenti gymnázia svůj svátek průvodem městem v kostýmech, tentokrát na téma "historie". Majálesový průvod vyjde v úterý 30. dubna 2019 přesně v 10:00 hodin od budovy gymnázia a projde po trase: Fialková – Chvalšinská – Budějovická brána – Latrán – I. zámecké nádvoří – zámecké schody – Lazebnický most – Dlouhá – Široká - Na louži – náměstí Svornosti a Pivovarské zahrady, kde proběhne prezentace jednotlivých tříd a jejich hudební vystoupení. Poté bude vyhlášen král a královna Majálesu pro rok 2019.

Májka KrumlovV pivovarských zahradách se v úterý 30. dubna také odehraje bohatý program pro děti. Ty potěší Dětské hravé čarodějnické odpoledne od 14:00 do 19:00 hodin. V zahradách bude k dispozici i fotokoutek Musea fotoatelieru Seidel. Od 16:30 do 17:00 proběhne společné zdobení a stavění máje. Vatra pak bude zapálena v 19:00 hodin a od 20:00 do 22:00 hodin se můžete těšit na koncert české špičkové bluegrassové kapely Druhá tráva v čele s Robertem Křesťanem. Ve 20:40 přijde do zahrad lampionový průvod. 

Od 20:30 až do 23:00 bude probíhat tajemná stezka klášterní zahradou. Součástí programu budou krátká loutková představení, projekce krátkého animovaného filmu či možnost vyrobit si vlastní originální loutku. Akce se koná v Klášterní zahradě a bývalém klášteře minoritů, začátek trasy u bočního vchodu do klášterní zahrady z ulice Nové město.
 

První Máj v Českém Krumlově

KrumlovSoučástí festivalu Kouzelný Krumlov je každý rok Májové odpoledne otevřených muzeí a galerií. Zvýhodněné středeční prohlídky nabízí Kláštery Český Krumlov (od 10:00 do 18:00), kde můžete využít sváteční 20% slevy do všech klášterních expozic.

V zahradě "Kouzelné bylinky" bude otevřeno od 12:00 do 17:00 a zahrada zve zvlášť milovníky přírody se zájmem o léčivé rostliny. Od 12.00 a každou další hodinu bude probíhat komentovaná prohlídka bylinkových záhonů v prostorách zahrady. Poslední prohlídka začne v 17:00 hodin. Otevřena bude Léčivá zahrada, která se nachází hned v sousedství zahrady Kouzelné bylinky a poskytne návštěvníkům prostor pro odpočinek a inspiraci. Bylinkový krámek bude připraven pro příznivce bylinkových čajů, mastí, tinktur. Možné bude zakoupit i sazeničky bylinek.

Regionální muzeum bude otevřeno zcela zdarma všem příchozím od 12:30 do 17:00. Muzeum Vltavínů bude od 12:00 do 18:00 nabízet prvomájovou slevu 50 % pro rodiče, děti mohou vstoupit do expozice zdarma. Na 50% slevu láká také Museum fotoateliér Seidel, a to od 13:00 do 18:00 hodin.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny - jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Kouzelné bylinky - bylinková zahrada v Českém Krumlově

Kouzelné bylinky - bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Zážitkové prohlídky Českého Krumlova

Zážitkové prohlídky Českého Krumlova

Historické centrum města Český Krumlov si díky své nedotčené starobylosti uchovalo svůj jedinečný Genius Loci – duch místa. Jeho staleté domy a ulice v sobě dodnes skrývají své četné tajemné příběhy a tajuplná poselství. Přijďte je prozkoumat také vy na našich zážitkových prohlídkách.