!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Filipa a Jakuba ve Chvojně
Památky

Kostel Filipa a Jakuba ve Chvojně

Pozdně románský kostel stojí na místě, které je nedaleko zámku Konopiště a v minulosti býval součástí tohoto panství. Dnešní podobu získal po úpravách v roce 1904, které na přání Františka Ferdinanda d'Este provedl Josef Mocker. Pozoruhodné jsou zdejší neobyčejné středověké fresky.
Tribunový kostel sv. Jakuba byl postaven na místě, kde stávalo keltské oppidum, jako součást raně středověkého opevněného dvorce roku 1217. Dnešní novogotickou podobu získal po úpravách započatých v roce 1904 známým stavitelem Josefem Mockerem, na přání tehdejšího majitele konopišťského panství Františka Ferdinanda d'Este. Během oprav byly na stěnách objeveny a restaurovány pozoruhodné fresky ze 13. a počátku 14. století. Vedle vchodu do kostela se nachází například freska s obrazem slavného starověkého Ptolemaiova modelu sluneční soustavy, kde je země středem vesmíru. Představuje Zemi, kolem níž krouží planety a hvězdy sluneční soustavy. Její zobrazení v kostele představuje naprostou raritu.

Zvláštní je i podoba pekla, které znázorňuje obří tlama příšery Leviatana, v níž jsou uvězněny lidské postavy. Nechybí ani náboženské motivy – malba madony, kterou korunují andělé, a v pravém rohu jsou zpodobněni patroni kostela Filip a Jakub.
 

Pověsti a legendy chvojenského kostela

Neobyčejný kostelík na Chvojně však opřádají další tajemství. Jedním z nich je například tvrzení, že sem ústí vyzděná podzemní chodba ze zámku Konopiště. Ta je prý místy tak široká, že se v ní vyhnou dva jezdci na koních.

Novodobé legendy tvrdí, že v blízkosti kostela ukryli nacisté část Jantarové komnaty. Konopiště za války sloužilo jako hlavní štáb jednotek SS. Oblast kolem Neveklova až k Davli využívali Němci jako výcvikový prostor, z něhož byli téměř všichni obyvatelé vystěhováni.
Zobrazit více

Provozovatel

Kostel sv. Jakuba a Filipa

Benešov - Chvojen
kopec Chvojen
256 01 Benešov
WWW:
www.chvojen.eu
GPS:
49,770941 14,632029
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
16.7.
Triatlon Konopiště

Triatlon Konopiště

Benešov, Střední Čechy
12.3.
Minivolejbal

Minivolejbal

Týnec nad Sázavou, Střední Čechy
13.11.
1.5.
Lidová víra

Lidová víra

Praha 5, Praha
23.6.
30.6.
Poklady numismatických sbírek

Poklady numismatických sbírek

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Benešov, Střední Čechy
Café Konopiště

Café Konopiště

Benešov, Střední Čechy
Hotel Benica s restaurací v Benešově

Hotel Benica s restaurací v Benešově

Benešov, Střední Čechy
Búda – vinotéka a kavárna

Búda – vinotéka a kavárna

Benešov, Střední Čechy