Úvod > Aktuality > Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady
Zážitky

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

  • Vydáno4. května 2023
Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od konce dubna se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.

Plavba na hladině Orlíku

Plavba OrlíkNa Orlíku začala plavební sezóna již na konci dubna. Svézt se můžete parníkem společnosti Orlická lodní doprava, který popluje po trase Orlík, zámek – Zvíkov. Tato "orlická" trasa je vůbec nejoblíbenější mezi turisty a lodě zde jezdí pravidelně o víkendech, ve všední dny pak vyjednou i o letních prázdninách. 

Díky parníku tak můžete navštívit zámek Orlík a hrad Zvíkov a navíc máte jedinečnou možnost vidět tyto památky také z vodní hladiny! Plavba trvá necelou hodinku, ovšem plavba je závislá na stavu vodní hladiny a povětrnostních podmínkách.

Od začátku července do konce srpna plují lodě do většiny kempů na Orlíku, začíná se na Popelíkách, loď zastavuje na Trhovkách nebo Radavě a "konečná" je na zámku Orlík. Jízdenky zakoupíte na palubě lodi, cena se odvíjí od vzdálenosti – od 80 do 300 Kč. 
 

Zážitek s piráty

Od 2. července do 6. srpna můžete ve středu či v sobotu vyrazit na pirátskou plavbu po Orlíku. Od přístaviště u hradu Zvíkov se vyplouvá ve 13, 14, 15 a 16 hodin.

"Pozor, piráti na pravoboku!" Právě tímhle výkřikem posádky začíná pirátské dobrodružství na palubě lodi Lipno. Tu během velké okružní plavby okolo hradu Zvíkov přepadne pirátská kocábka a ukořistí sladký poklad ukrytý na její palubě. Pokud ho chtějí dětští členové posádky získat zpátky, musí splnit pirátské úkoly…
 

Plavba Vltavskou kaskádou od Prahy do Slap a zpět

Plavba SlapyDopřejte si jednu z nejtradičnějších plaveb, jejíž historie sahá až do konce 19. století. Plavba z Prahy na Slapy (do Štěchovic a Třebenic) krásnou přírodou vám přinese den plný pohody, relaxace a překrásných zážitků.

Na palubu vás pozve historický parník Vltava nebo loď Cecílie, obě náležní společnosti Paroplavba. Do vod řeky Vltavy se vydaly na konci dubna a poplují až do 30. září každou sobotu a neděli od 8:30 hodin.

Odjezd je z Prahy – Rašínova nábřeží a zastavuje se na Zbraslavi, ve Vraném (Skochovice), Davli, Štěchovicích a cíl je na Slapech v Třebenicích (pod vzdutím přehrady), kam loď dopluje ve 12:30. Na svou zpáteční cestu se vydává ve 14:30. Lodní lístek v jednom směru stojí 590 Kč, obousměrný pak 790 Kč.

Pokud se rozhodnete plout jen jedním směrem, doporučujeme výlet spojit s naučnou stezkou Svatojánskými proudy. Ta vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
 

Plavba po Slapské přehradě

Parník SlapyV letní sezóně po Slapech plují parníky společnosti Lodní doprava Slapy, které však využívají jinou plavební trasu, a to od vzdutí přehrady ve Slapech až po Novou Živohošť. Lodě plují od 20. května a 25. červnem 2023 o víkendech. O letních prázdninách každodenně.

Pravidelná linka vyjíždí, aby vás dopravila do některého z mnoha kempů, které se nacházejí na březích "slapského jezera". Začíná se v přístavišti Slapská přehrada, odkud loď pokračuje do Skalice, Rabyně, na Ždáň, Měřín, Hrdlička, k hotelu Laguna, k Živohošti mostu, na Starou Živohošť a Novou Živohošť. Jezdí několikrát denně. Jízdné stojí od 80 do 240 Kč. Na Slapech si můžete i objednat projížďku lodí na přání a pronajmout si ji třeba na firemní akci. 
Plavby lodí Slapy – Nová Živohošť a zpět

Plavby lodí Slapy – Nová Živohošť a zpět

Vydejte se na plavbu parníkem po přehradní nádrži Slapy. Velmi oblíbená výletní linka na Slapech jezdí každý rok v letní sezóně. Doba trvání plavby je něco málo přes hodinu a můžete pro nástup a výstup využít jakoukoliv z deseti zastávek na trase.

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty