Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Křinec
Zámek Křinec
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.
Stavba dvoukřídlého zámku, sousedního kostela a fary trvala deset let. Objekt se od doby vzniku dočkal několika úprav a přestaveb. Z druhé poloviny 17. století pochází velký barokní Kamenný sál, k němuž přiléhá výklenek s kaplí Svaté Panny Marie Sedmibolestné, bohatě zdobené štuky. Pravděpodobně stejně staré jsou i Modré salonky – dámské pokoje pyšnící se rokokovými freskami s výjevy ze života šlechty. Pokoje vymalovali Holandští a Italští mistři dle vzoru Delftské fajáns, tedy porcelánu, který se vyrábí do dnešních dnů v městečku Delfty v Nizozemsku. Za pozornost stojí kopie obrazu Gerharda Ter Borcha, jejíž originál najdete v obrazárně Národního muzea v Amsterdamu a další neméně zajímavé obrazové výjevy s tajemnými sděleními.

Zámek Křinec je typickým venkovským sídlem nižší šlechty ve středním Polabí. Původně raně barokní zámek s klasicistními prvky, získanými přestavbou v 19. století, byl v minulých letech velmi opomíjen a zanedbáván. Nyní, v majetku rodiny Harapesů. Postupně prochází obdobím rekonstrukce a pomalu se mu navrací lesk zašlé slávy.

Komentovaná prohlídka v přibližně 75 minutové délce přináší napínavý příbeh tří majitelů zámku a jejich pohnutý život, který se podepsal i na osudu zámku. Součástí prohlídky je přijímací salón v přízemí, emírové schodiště, Kamenný barokní sál s kaplí Panny Marie Sedmibolestné a procházka celý podlažím Pianno nobile a tzv. enfiládou z přípravny pokrmů do zámecké jídelny a unikátních rokokových modrých salónků. Nedílnou součástí prohlídky je návštěva červených pánských pokojů (nyní budoár dámské módy 20 století) a expozice francouzské kolekce plakátu Art Deco, ze soukromé sbírky majitele zámku, který je mj. držitelem největší sbírky seceních plakátů na světě. Plakáty v expozici jsou často obměňovány. Za pozornost stojí také malá výstava unikátních historických loutek a loutkového divadla a výstavka Afrika s trofejemi zvířat z Jihoafrické republiky a Namibie. Svůj vzpomínkový pokoj tady má baletní mistr a člen souboru Národního divadla, Vlastimil Harapes. O vybraných pátcích a sobotách od června do září (sledujte web anebo facebook zámku) se můžete těšit na oblíbené noční kostýmované prohlídky zámku s tajemným detektivním pátráním po Ztraceném náhrdelníku Elišky Mariany Hrzanové anebo se zajímavým příběhem šlechtických rodin Morzin a Bethmann. O speciálních prohlídkách ochutnají hosté zámku mj. i tradiční mandlovou pochoutku Bathmannchen, která ke Křinci neodmyslitelně patří od roku 1812 a spolek příznivců zámku je pravidelně peče dle původní receptury.

Pro očerstvení je v přízemí zámku otevřena Zámecká kavárna&cukrárna. Pro relax a odpočinek je návštěvníkům k dispozici rozsáhlý anglický park s řadou unikátních dřevin.

Jak k nám:
Vlakem ČD z Hradce Králové, Kolína, Nymburka a Jičína.
Z Prahy Masarykova nádraží odjíždí v 8:54 hod každý víkend přímý spěšný vlak „Český ráj“ směr Nymburk – Jičín – Turnov, v Křinci zastaví v 9:57 hod (platí tarif PID). Zpět do Prahy odjíždí z Křince v 18:07 hod a v Praze je za 70 minut.

Autem z Prahy- Černého Mostu po D11 cca 40 min, z Mladé Boleslavi cca 30 min,
z Hradce Králové cca 50 min, z Kolína cca 30 min.
Zobrazit více
Stezka Svídnice

Stezka Svídnice

Dymokury, Středočeský kraj
Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Oskořínek, Středočeský kraj
Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Rožďalovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile

Mcely, Středočeský kraj
Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Loučeň, Středočeský kraj