Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Památky
Zámek nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel z Morzína. Obec i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Zámek nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel z Morzína. Obec i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc. Stavba zámku trvala asi deset let. Výsledkem je dvoukřídlá budova a rozsáhlý hospodářský dvůr.

Zámek se od doby vzniku dočkal několika úprav a přestaveb. Z druhé poloviny 17. století pochází velký barokní Kamenný sál, k němuž přiléhá výklenek s kaplí bohatě zdobenou štuky. Pravděpodobně stejně staré jsou i Modré salonky - pokoje pyšnící se rokokovými freskami s výjevy ze života šlechty, prostých lidí i událostí z 30leté války.

Zámek Křinec je typickým venkovským sídlem nižší šlechty ve středním Polabí. Původně raně barokní zámek s klasicistními prvky, získanými přestavbou v 19. století, byl v minulých letech velmi opomíjen a zanedbáván. Nyní, v majetku soukromé osoby, prochází obdobím rekonstrukce a pomalu se mu navrací lesk zašlé slávy.

Zámecká expozice přibližující život šlechty na zámku. Komentované prohlídky vedou návštěvníky z přijímacího salónu v přízemí, emírovým schodištěm do Kamenného sálu s kaplí Panny Marie Sedmibolestné a do původní přípravny pokrmů (nyní archivu historických artefaktů). Okruh pokračuje do zámecké jídelny a unikátních rokokových modrých salónků. V zámku je instalována expozice trofejí cizokrajných zvířat a zábavná expozice divadelních kostýmů a pamětních žehliček baletního mistra Vlastimila Harapese. Téměř pod střechou zámku se se nachází expozice staré školy a učitelského bytu.

Pro relax a odpočinek je návštěvníkům k dispozici rozsáhlý anglický park s řadou unikátních dřevin a od pátku do neděle také Andělská zámecká retrokavárna se spoustou originálních sladkostí i slaností, dobré kávy a alkoholických i nealkoholických nápojů.

Jak k nám:
Vlakem ČD z Hradce Králové, Kolína, Nymburka a Jičína.
Z Prahy hl.n. odjíždí v 8:53 hod každý víkend přímý spěšný vlak „Český ráj“ směr Nymburk – Jičín – Turnov, v Křinci zastaví v 9:56 hod (platí tarif PID)

Zpět do Prahy odjíždí z Křince v 18:11 hod a v Praze je za 60 minut.
Vlak je uzpůsoben k přepravě velkého množství bicyklů.

Autem z Prahy- Černého Mostu po D11 cca 40 min, z Mladé Boleslavi cca 30 min,
z Hradce Králové cca 50 min, z Kolína cca 30 min.

Kam od nás pěšky či na kole:
Do Rožďalovic k Bučickému mlýnu, na mystický vrch Chotuc u Křince, na Keltský hřbitov Křinci - Zábrdovicích, anebo na rozhlednu Romanka u Oskořínku.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 10. 2019
Stezka Svídnice

Stezka Svídnice

Dymokury, Střední Čechy
Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Rožďalovice, Střední Čechy
Zámek Rožďalovice

Zámek Rožďalovice

Rožďalovice, Střední Čechy