Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách
Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.
Gotický kostel sv. Jana Křtitele s areálem kláštera minoritů je jednou z nejvýznamnějších památek gotické architektury. Kostel vznikal postupně od začátku 13. století, v následujícím století byla postavena kaple sv. Mikuláše, jež bývá někdy označována za perlu vrcholné gotiky v jižních Čechách. Kostel pravděpodobně založil řád německých rytířů. Kromě nich zde působil ještě jeden rytířský řád, a to templáři. Vedle Prahy je Jindřichův Hradec jedním z mála českých měst, v němž je možné působení templářů skutečně potvrdit. Kostel sv. Jana Křtitele se stal jejich duchovní základnou a zdejší podivné nástěnné malby jsou připisovány právě tomuto řádu. Na rámečkách lemující vnitřní stranu okenních výklenků kostela lze při bližším prozkoumání spatřit prapodivná monstra - skřety s ohromnou hlavou vyrůstající přímo z nohou, ženu s prsy na zádech a další podivné "mutace" lidských a zvířecích těl.
 
Pro někoho prý představují malby zdeformovaných lidských těl a mutantů potrestané hříšníky. Jiní vidí v obludných bytostech démony. Pokud byli autoři maleb templáři, jejich význam by mohl být spíše jen symbolický než magický. Mohlo by jít o vyobrazení duchovní cesty, kdy při nesprávném duchovním způsobu života údajně dochází k jakési deformaci duše. Většina freskové výzdoby celého komplexu spadá do období 14. – 15. století. Obrazce bylo by možné také spojit s pronásledováním kacířů, které zde probíhalo právě ve 14. století. Mezi nejzajímavější hypotézy patří to, že geometrické vzorce na barevných pásech představují vzorce DNA. Má tomu údajně nasvědčovat novorozenec na jednom konci pásu, který se postupně přeměňuje na dospělého člověka, ten je ovšem již zdeformovaný. Záhadné znaky na jednotlivých obdélnících mezi dítětem a dospělým člověkem by prý mohly být zakódované genetické chyby vedoucí ke vzniku vyobrazeného mutanta. K zamyšlení však zůstává, že ve 14. století se o stavbě DNA ještě nevědělo...

Jednotlivé malby zrůd se pravidelně střídají s obdélníky tvořenými nejrůznějšími geometrickými obrazci, jako by tu byla zobrazena nějaká neznámá karetní hra. Barevné pásy jsou rozděleny na pravidelné obdélníky, každý se svým vlastním výjevem nebo geometrickým vzorcem. Účel těchto nástěnných maleb je neznámý. Obrazy však nejsou vytvořeny náhodně a tají v sobě sdělení dostupné pouze tomu, kdo zná šifrovací klíč.

Mezi další zajímavosti kostela patří náhrobek Magdaleny z Gleichen, významná ukázka kamenické práce z konce 15. století, barokní mobiliář a hlavní oltář s obrazem Křest Kristův od K. Schodera ze 17. století. V barokní kapli Nanebevzetí Panny Marie je stálá expozice církevního umění a v její sakristii je umístěn Strom života - unikátní vyřezávaná památka původně pocházející z paulánského kostela v Klášteře u Nové Bystřice. Ve velkém výstavním sále se konají výstavy.

Kostel spravuje Muzeum Jindřichohradecka.

Street food festival Jindřichův Hradec

První ročník Street Food Festivalu v Jindřichově Hradci je tady!
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Pohádka Čertův poklad

Zámek Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Pohádka Čertův poklad na zámku Jindřichův Hradec

Pohádka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Dětské tvoření v zahradním centru

Dílna pro malé i velké pod vedenímzkušených zahradnic.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Městská vyhlídková věž – Jindřichův Hradec jako na dlani

Věž, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie, je gotického původu a pochází ze 14. století. Měří 68,3 m, z toho báň téměř 24 m. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 m a octne se přitom ve výšce 513 m n. m.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Do Jindřichova Hradce s mobilní aplikací Geofun

Poznejte Jindřichův Hradec – historické město roku 2007 a ověřte si, že toto ocenění je ve správných rukou. Poznat toto město můžete s mobilní aplikací Geofun, což je hra, která vás povede po stopách animovaného klipu. Podíváte se tak na místa, kde se klip "natáčel".
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Černej pták

Rodinná restaurace v srdci města Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino leží přímo v centru města Jindřichův Hradec a pouhých pět minut chůze od hotelu najdete třetí největší hrad a zámek v ČR.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Florian Palace

Luxusní ubytování v centru Jindřichova Hradce, malebném jihočeském městě s bohatou historií.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj