ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby
Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.
Gotický kostel sv. Jana Křtitele s areálem kláštera minoritů je jednou z nejvýznamnějších památek gotické architektury. Kostel vznikal postupně od začátku 13. století, v následujícím století byla postavena kaple sv. Mikuláše, jež bývá někdy označována za perlu vrcholné gotiky v jižních Čechách. Kostel pravděpodobně založil řád německých rytířů. Kromě nich zde působil ještě žebravý řád minoritů, kteří dokončili stavbu kostela a přistavili přiléhající klášter. Kostel je proslulý zejména krásně dochovanými záhadnými nástěnnými malbami ze 14. století. Na okenních špaletách lze při bližším prozkoumání spatřit prapodivná monstra - skřety s ohromnou hlavou vyrůstající přímo z nohou, ženu s prsy na zádech a další podivné "mutace" lidských a zvířecích těl.
 
Pro někoho prý představují malby zdeformovaných lidských těl a mutantů potrestané hříšníky. Jiní vidí v obludných bytostech démony. Mohlo by jít o vyobrazení duchovní cesty, kdy při nesprávném způsobu života údajně dochází k jakési deformaci duše. Většina nástěnné výmalby celého komplexu spadá do období 14. – 15. století. Obrazce by bylo možné také spojit s pronásledováním kacířů, které zde probíhalo právě ve 14. století. Mezi nejzajímavější hypotézy patří to, že geometrické vzorce na barevných pásech představují vzorce DNA. Má tomu údajně nasvědčovat novorozenec na jednom konci pásu, který se postupně přeměňuje na dospělého člověka, ten je ovšem již zdeformovaný. Záhadné znaky na jednotlivých obdélnících mezi dítětem a dospělým člověkem by prý mohly být zakódované genetické chyby vedoucí ke vzniku vyobrazeného mutanta. K zamyšlení však zůstává, že ve 14. století se o stavbě DNA ještě nevědělo...

Jednotlivé malby zrůd se pravidelně střídají s obdélníky zdobenými nejrůznějšími geometrickými a rostilnnými vzory, jako by tu byla zobrazena nějaká neznámá karetní hra. Barevné pásy jsou rozděleny na pravidelné obdélníky, každý se svým vlastním výjevem nebo geometrickým vzorcem. Účel těchto nástěnných maleb je neznámý. Obrazy však nejsou vytvořeny náhodně a tají v sobě sdělení dostupné pouze tomu, kdo zná šifrovací klíč.

Mezi další zajímavosti kostela patří náhrobek Magdaleny z Gleichenu, významná ukázka kamenické práce z konce 15. století, barokní mobiliář a hlavní oltář s obrazem Křest Kristův od K. Schodera ze 17. století. V barokní kapli Nanebevzetí Panny Marie je stálá expozice církevního umění a v její sakristii je umístěn Strom života - unikátní vyřezávaná památka původně pocházející z paulánského kostela v Klášteře u Nové Bystřice.

V sakristii kostela se nachází anamorfní portrét jindřichohradeckého punčochářského mistra Tomáše Krýzy, autora největšího mechanického betlému na světě, od vizuálního umělce Patrika Proška. Tento betlém je od roku 1998 zapsán v Guinnessově rekordů a můžete jej obdivovat v jezuitském semináři Muzea Jindřichohradecka na Balbínově náměstí. 

Ve velkém výstavním sále se konají výstavy.

Kostel spravuje Muzeum Jindřichohradecka.

Aktuality

Bedřich Smetana a Jindřichův Hradec

Minivýstava připravená ke 200. výročí narození významného hudebního skladatele Bedřicha Smetany akcentuje pobyt malého Bedřicha v Jindřichově Hradci v letech 1831 – 1835. Připomíná důležité momenty ve Smetanově pobytu.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Pobaltské zrcadlení

Neotřelá kombinace tří půvabných nástrojů svedla dohromady přední české interpretky violistku Kristinu Fialovou, harfistku Dominiku Svozilovou a estonskou flétnistku Oksanu Sinikovou, které publiku představí krásný program složený z děl C. Debussyho, A. Pärta či F. A. Hoffmeistera.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Týden česko-německé hudby v Jindřichově Hradci

Hradní orchestr, klavírní recitál i vystoupení studentů jindřichohradecké umělecké školy společně s jejich kolegy z Německa. Konec jara bude v Jindřichově Hradci patřit hudbě!
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Dny města Jindřichův Hradec 2024

Na začátku června se v centru města Jindřichův Hradec odehrají městské slavnosti „Dny města“. V letošním roce slavnosti přinesou širokou nabídku hudby na dvou pódiích a také řadu stánků.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Květinový workshop v Krafferově zahradě

Připravili jsme pro vás Květinový workshop, ve kterém se naučíte spoustu praktických vychytávek, aby vaše vlastnoruční kytice byla opravdu dokonalá.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Víkend otevřených zahrad v Krafferově zahradě

Druhý víkend v červnu, který letos připadá na 8. až 9. června, patří celoevropskému svátku otevírání neobyčejných zahrad. A jednou takovou je i Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci, která zve do zahrady návštěvníky z blízka i daleka a připravila pro ně pestrý program.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jak naložit s úrodou v Krafferově zahradě

Nevíte, jak naložit s úrodou?
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Věneček do vlasů v Krafferově zahradě

Věneček do vlasů může být ozdobou na zahradní slavnost, narozeniny, svatbu nebo jen tak pro radost.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Městská vyhlídková věž Jindřichův Hradec

Věž, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie, je gotického původu a pochází zřejmě ze 14. století. Měří 68,3 m, z toho báň téměř 24 m. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 m a octne se přitom ve výšce 513 m n. m.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Do Jindřichova Hradce s mobilní aplikací Geofun

Poznejte Jindřichův Hradec – historické město roku 2007 a ověřte si, že toto ocenění je ve správných rukou. Poznat toto město můžete s mobilní aplikací Geofun, což je hra, která vás povede po stopách animovaného klipu. Podíváte se tak na místa, kde se klip "natáčel".
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře.V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Městská památková rezervace Jindřichův Hradec

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961. Dominantou města je zámek, jehož areál je třetí největší v republice. Na náměstí ve tvaru lichoběžníku se nachází mnoho středověkých měšťanských domů.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jindřišské údolí

Údolí Hamerského potoka v blízkosti Jindřichova Hradce je významné výskytem suťových lesů, jedlin, reliktních borů a přítomností chráněných rostlin a živočichů. Vede zde naučná stezka Českou Kanadou.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Černej pták

Rodinná restaurace v srdci města Jindřichův Hradec.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino leží přímo v centru města Jindřichův Hradec a pouhých pět minut chůze od hotelu najdete třetí největší hrad a zámek v ČR.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Florian Palace

Luxusní ubytování v centru Jindřichova Hradce, malebném jihočeském městě s bohatou historií.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restaurace Udírna

Restauraci se zážitkovou kuchyní přímo v centru Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Bílá paní

Hotel leží v historickém jádru města Jindřichův Hradec s překrásným výhledem na státní hrad a zámek. Přijeďte sem strávit dovolenou nebo jen jednu noc a třeba právě vám se zjeví Bílá paní, kterou dle pověstí není nikdo jiný než slavná Perchta z Rožmberka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Bílá paní

Hotel a restaurace Bílá paní se nachází přímo historickém jádru města Jindřichův Hradec s překrásným výhledem na státní hrad a zámek.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Apartmány v Jindřichově Hradci

Ubytování v apartmánech, které se nacházejí na malebném náměstíčku v klidné části města.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restro

Jana Mitasová provozovala Selský obchod, ale rozhodla se otevřít místo, které krásnému městu chybělo. Místo, kde můžete strávit celý den.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj