Úvod > Co chcete dělat? > Zámek a muzeum Velké Meziříčí
Památky

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Prohlédnout si můžete Sarajevský salon, orientální salonek či taneční sál se smutečním náhrdelníkem císařovny Marie Terezie.
Zámek
Zámek, původně hrad, byl vybudován před polovinou 13. století. Zajímavou částí zámku je Sarajevský salon. Prostory tohoto salonu jsou věnovány císařským manévrům, které se uskutečnily v roce 1909 u Velkého Meziříčí. Hostitelem byl hrabě František Harrach, který v té době zámek vlastnil. Mezi nejvýznamnější hosty tohoto vojenského cvičení patřil císař František Josef I., německý císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d´Este.

Ve znamení sedmi per
Expozice, která byla slavnostně otevřena v květnu roku 2008, přibližuje návštěvníkovi muzea základní údaje o historii i současnosti města Velké Meziříčí.

Cestou necestou aneb Od cest k dálnicím
Oddělení pozemních komunikací představuje v muzeu expozici týkající se vývoje pozemních komunikací od středověkých zemských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Vystaveno je zde také několik desítek modelů mostů různých typů. Expozici doplňuje videoprojekce a počítač, kde je možné získat další podrobnější údaje jak o komunikacích, tak i o mostech na území České republiky. Pro děti je připravena skládačka, kde si mohou i ony sestavit most.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Vysočina
Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar Jelínkova vila

Velké Meziříčí, Vysočina