Úvod > Co chcete dělat? > Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence
Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence
"> "> "> "> "> "> Kostel sv. Jiljí "> Kostel sv. Jiljí
Přidat foto
Památky

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.
Zcela unikátní muzeum věnované vitrážím vzniká díky sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí a firmy Skloart v Libyni nedaleko Lubence na Ústecku. Již dnes si zde můžete prohlédnout kopie vitráží z různých historických období, jejichž originály naleznete po uměleckých muzeích a kostelech celé Evropy.

V budoucnu si budete moci osahat nářadí a materiály ze kterých jsou vitráže tvořeny, bude zde prezentován způsob jejich výroby v daných historických epochách. Muzeum vám tak přiblíží schopnosti  minulých generací vitrážníků, jak plochá skla zušlechťovat, malovat, leptat a páskovat. Ve spolupráci s VŠCHT chce muzeum prezentovat zkoumání starých skel potřebných k restaurování. 

V současné době si lze klíče od kostela sv. Jiljí vyzvednout v Lubenci ve vitrážnické dílně Skloart. Zde si také můžete domluvit exkurzi v běžném provozu dílny a zhlédnout, jak se vitráže vyrábí dnes. Poslechnete si při tom i něco z historie tohoto řemesla. Kostel s prvními exponáty je zpřístupněn každou sobotu a neděli od 13.00 do 16.00 hodin. Exkurzi ve vitrážové dílně je zapotřebí domluvit předem. Ve všedních dnech doporučujeme od 8.00 do 14.00 hod.

Kostel svatého Jiljí: první zmínka o Libyni pochází z roku 1338 a již tehdy je kostel sv. Jiljí připomínán. Je tedy pravděpodobné, že byl založen v ještě starší době, což potvrzují tři okna románských tvarů. V kostele se zachovaly gotické fresky s květinovými motivy a erb pánů ze Strojetic z počátku 16. století. Dále jsou zde zajímavé klenby a unikát – dvojité gotické okénko v čele oltáře. Podle pověsti dal kostel vystavět Karel IV. jako svou modlitebnu při cestě do Karlových Varů.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
Pivovar Valeč

Pivovar Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj