Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Roštejn
Hrad Roštejn
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Hrad Roštejn

Památky
V souvislosti s celostátními opatřeními proti pandemii koronaviru je zahájení sezony hradu Roštejn odloženo na 2. června 2020. Provoz hradu bude od tohoto data obnoven v plném rozsahu.
Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n. m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byly Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava.  Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.

Dominantou zůstala původní gotická sedmiboká věž 48 metrů vysoká, přístupná pro návštěvníky, poskytuje dalekou vyhlídku do kraje.Expozice jsou vybaveny dobovým nábytkem a jinými předměty ze sbírek Muzea Vysočiny uspořádanými do tématických expozic. Uvidíte také původní pozdně renesanční nástěnné malby v Erbovním sále 700 erbů, v Botanickém sále 300 rostlin, v Etnografii a Biskupském sále.

Hrad Roštejn otevřel v červenci první novou expozici v hradním ochozu. Expozice nové trasy je určena především rodinám s dětmi. Věnuje se lesu a myslivosti. V roce 2018 bude kvůli rekonstrukci hradu jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci. Důmyslné projekce zavedou návštěvníky po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí