Úvod > Co chcete dělat? > Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě
Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> znojmo_rotunda.PNG "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.
Jedinečná stavba románské rotundy sv. Kateřiny ve Znojmě je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě, založeného patrně již knížetem Břetislavem I. jako součást opevnění jižní hranice přemyslovské Moravy. Po zřízení moravských přemyslovských údělů se hrad stal koncem 11. století sídlem údělného knížete a zároveň správním a církevním centrem.
 
Význam rotundy sv. Kateřiny spočívá především v její unikátní malířské výzdobě. Z obsahu románských maleb, pocházejících asi ještě z konce 11. století je zřejmé, že do obsáhlé náboženské tématiky jsou začleněny i dynastické motivy týkající se mýtického původu přemyslovského rodu a oslavy předurčení Přemyslovce Konráda I. Znojemského českým knížetem v roce 1091. V kupoli, symbolizující nebeskou zónu a kosmický mír, jsou zobrazeni pod holubicí sv. Ducha čtyři inspirovaní evangelisté a apokalyptičtí andělé, pod nimiž stojí v okruhu 19 přemyslovských knížat s prvním českým králem Vratislavem a jeho nástupcem Konrádem I. jako spasení pozemšťané v nebeském městě.
 
Tato národní kulturní památka je veřejnosti otevřena ve speciálním návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru. Vpuštěno dovnitř může být maximálně 10 osob v průběhu 1 hodiny. Prohlídka trvá 15 minut. Poslední prohlídka v 16:15. Za deštivého počasí je vstup zakázán.
Znojemský hrad

Znojemský hrad

Znojmo, Jihomoravský kraj
Expozice pivovarnictví Znojmo

Expozice pivovarnictví Znojmo

Znojmo, Jihomoravský kraj
Zážitkový ekobus Znojmáček

Zážitkový ekobus Znojmáček

Znojmo, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Znojmo, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí