ÚvodCo chcete dělat?PamátkyRenesanční zámek Žirovnice
Zámecký areál Žirovnice
Památky

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.

A každý už určitě slyšel o výrobě perleťových knoflíků a šperků z perleti, tak tím je Žirovnice známá po celém světě. Prohlídka Zámku Žirovnice začíná v gotické části návštěvou Rytířského sálu, Zámecké kaple, Ikonografie barokního oltáře a Šlechtických erbů rodů, kteří na žirovnickém zámku žili. Gotickou část ukončuje prohlídka, na freskové příběhy velmi pestré, Zelené světnice. Na původní gotickou část se napojují zámecké nábytkové interiéry 19. století, kde návštěvník nejprve vstupuje do Přijímacího salónu, ze kterého může nahlédnout do Ložnice. Dále prochází Hudebním salónkem s náhledovou místností Pokoje pro komornou. Z rohového sálu se Šternberskou hvězdou na stropě se stala zámecká Jídelna. Navazuje prohlídka Dámského salónu, Badatelny a salónu Pánského. Návštěvník dále může vystoupat na zámeckou věž, ze které je impozantní výhled do tří světových stran. Milovníkům umění žirovnický zámek nabízí Galerii Jana Havlíka. Na zámku je také možnost pronájmu prostor na oslavy, výstavy, konference a kulturní pořady.

Ve zrekonstruovaném špýcharu si můžete prohlédnout expozici venkovských tradic a řemesel. Ve třech podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, na téměř 1200 m² výstavní plochy, se nachází předměty z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským činnostem používaly. V prvním patře naleznete krásný, rozměrný keramický betlém, který je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, ročních období (jaro, léto, podzim, zima) s ukázkou toho, co se v kterémkoliv ročním období na vesnici dělalo. Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. O patro výš otevírá dveře zařízená venkovská světnička. Součástí špýcharu jsou také sezónní výstavy.

Nejnovější budova zámeckého areálu pivovar patřil k zámeckému panství již v 16. století. Dnes zde najdete expozici knoflíkářství a perleti. Seznámíte se s tím, jak vypadala historická perleťářská dílna a jak šikovné ruce žirovničtí knoflíkáři měli. Vhodným doplněním je pak jedinečná sbírka pana Jiřího Vetýšky historických šicích stojů, dokumentující na desítkách šicích a ševcovských strojů jejich vývoj. Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v 1. patře budovy. Dětem je zde k dispozici malá venkovní scéna, dětské hřiště s herními prvky a parková úprava okolí včetně kašny vytváří dobré podmínky pro relaxaci.

Z historie: žirovnický hrad založili páni z Hradce kolem poloviny 13. století. Původně gotický hrad přestavěn na renesanční zámek. Majitelé se střídali, koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu. Požár v roce 1964 zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala celých 20 let.
 

Aktuality

Vánoce na zámku Žirovnice

Vánočně vyzdobený Zámek Žirovnice si nesmíte nechat ujít.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pobytový letní tábor Žirovnický Survivor

Dobrodružství uprostřed lesů slibuje pobytový tábor s celotáborovou hrou na motivy známé televizní soutěže. Chcete, aby si vaše dítě vyzkoušelo, co všechno zvládne?
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pobytový rybářský tábor u rybníka Budín

Hledáte pro své děti zajímavý program na léto?
Žirovnice, Kraj Vysočina

53. ročník Večerního běhu Novou Včelnicí a 7. ročník Memoriálu Josefa Jelínka

Start a cíl všech kategorií se nachází na atletickém stadionu. Tratě vedou převážně parkovým a lesnatým terénem. Nejmladší žactvo závodí na dráze atletického stadionu. Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Délka tratí je od 100 m pro nejmenší předškolní děti až po 4,7 km pro hlavní závod.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj

Jarošovská šlapka 2024

Klasický amatérský MTB maraton po okolí Jarošova nad Nežárkou a radouňských vrších.
Jarošov nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Krvák

Poetická hudebně, divadelní slavnost. Bohatý doprovodný program.
Hospříz, Jihočeský kraj

Koncertní sezóna Velká Lhota 2024

V letošním roce se uskuteční již 20. koncertní sezóna Velká Lhota. Koncerty se konají v prostorách tzv. horního kostela, který je součástí unikátního Evangelického tolerančního areálu.
Dačice, Jihočeský kraj

Koncertní sezóna Velká Lhota 2024

V letošním roce se uskuteční již 20. koncertní sezóna Velká Lhota. Koncerty se konají v prostorách tzv. horního kostela, který je součástí unikátního Evangelického tolerančního areálu.
Dačice, Jihočeský kraj

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Hotel Artaban – moderní ubytování na Vysočině

Hotel Artaban**** je nově postavený moderně vybavený hotel, ležící 565 m n.m. v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny, přímo na hranicích Jihočeského kraje a Vysočiny.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Nejmenší menhir v ČR v Polesí

Navštivte novodobé poutní místo s kamenným menhirem, které zve nejen k příjemné procházce, ale i k zamyšlení a radosti ze života.
Polesí, Kraj Vysočina

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².
Počátky, Kraj Vysočina

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Turistická trasa Březinova cesta

Stezka Otokara Březiny spojuje Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Je věnována životu a dílu Otokara Březiny, ale také zajímavostem oblasti, kterou prochází.
Počátky, Kraj Vysočina

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.
Počátky, Kraj Vysočina

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.
Počátky, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře Žirovnice

Fara se nachází na pomezí Českomoravské vrchoviny. Zároveň slouží jako fara místní římskokatolické farnosti.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Pivovar Popelín

Minipivovar Popelín naleznete ve stejnojmenné obci mezi Strmilovem a Žirovnicí. V provozu je nejen minipivovar, ale také hospoda s nabídkou kvasnicového, nefiltrovaného i nepasterovaného světlého či polotmavého piva.
Popelín, Jihočeský kraj

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Resort Nová Včelnice

Resort v Nové Včelnici umístěný v historické budově v zámku 18. století je po rozsáhlé rekonstrukci. Podle místních obyvatel rekonstrukce zachránila objekt před totální devastací.
Nová Včelnice, Jihočeský kraj

Resort Johanka – místo inspirované okolní přírodou Kamenice nad Lipou

Relaxační komplex nabízí nejen krásné ubytování, moderní wellness a špičkovou gastronomii, ale také jedinečnou, přátelskou atmosféru, vlídnost a profesionalitu.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pivovar Kozlíček – kde se pivo vaří pro radost

Minipivovar Kozlíček leží uprostřed Javořické vrchoviny pod vrcholem Javořice ve vesničce Horní Dubenky. Vzniku minipivovaru předcházely dva roky experimentů s vařením piva v domácích podmínkách.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina