Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách
Památky

Renesanční zámek Žirovnice – největší fresková výzdoba v Čechách

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.

Zámek představuje Expozici venkovských tradic a řemesel v zámeckém špýcharu před zámkem. K vidění je zde zajímavá expozice nábytkových interiérů z II. poloviny 19. století s názvem Květiny na šlechtickém sídle. Expozice propojuje středověkou část trasy – Expozici nástěnných gotických fresek z 15. století, s interiéry do jednoho smysluplného celku. Návštěvníkům představuje květinové motivy v řadě podob doprovázející život šlechticů.

Pozdně gotické fresky, které se dochovaly v gotické části barokně upraveného zámku, představují vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Je to unikátní a svým rozsahem největší fresková výzdoba v Čechách.

Prohlídka Zámku Žirovnice začíná v gotické části návštěvou Rytířského sálu, Zámecké kaple, Ikonografie barokního oltáře a Šlechtických erbů rodů, kteří na žirovnickém zámku žili. Gotickou část ukončuje prohlídka, na freskové příběhy velmi pestré, Zelené světnice. Na původní gotickou část se napojují zámecké nábytkové interiéry 19. století, kde návštěvník nejprve vstoupuje do Přijímacího salónu, ze kterého může nahlédnout do Ložnice. Dále prochází Hudebním salónkem s náhledovou místností Pokoje pro komornou. Z rohového sálu se Šternberskou hvězdou na stropě se stala zámecká Jídelna. Navazuje prohlídka Dámského salónu, Badatelny a salónu Pánského. Návštěvník dále může vystoupat na zámeckou věž, ze které je impozantní výhled do tří světových stran. Milovníkům umění žirovnický zámek nabízí Galerii Jana Havlíka a prodejní E-Galerii (Galerii Eva).

Galerie Jana Havlíka představuje ve čtyřech sálech olejomalby od akademického malíře Jana Havlíka. Na zámku je také možnost pronájmu prostor na oslavy, výstavy, konference a kulturní pořady.

Ve zrekonstruovaném špýcharu si můžete prohlédnout expozici venkovských tradic a řemesel. Ve třech podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, na téměř 1200 m² výstavní plochy, se nachází předměty z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským činnostem používaly. V prvním patře naleznete krásný, rozměrný keramický betlém, který je prácí dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, ročních období (jaro, léto, podzim, zima) s ukázkou toho, co se v kterémkoliv ročním období na vesnici dělalo. Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. O patro výš otevírá dveře zařízená venkovská světnička. Součástí špýcharu jsou také sezónní výstavy.

Nejnovější budova zámeckého areálu pivovar patřil k zámeckému panství již v 16. století. Dnes zde najdete expozici knoflíkářství a perleti. Seznámíte se s tím, jak vypadala historická perleťářská dílna a jak šikovné ruce žirovničtí knoflíkáři měli. Vhodným doplněním je pak jedinečná sbírka pana Jiřího Vetýšky historických šicích stojů, dokumentující na desítkách šicích a ševcovských strojů jejich vývoj. Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v 1. patře budovy. Dětem je zde k dispozici malá venkovní scéna, dětské hřiště s herními prvky a parková úprava okolí včetně kašny vytváří dobré podmínky pro relaxaci.

Z historie: žirovnický hrad založili páni z Hradce kolem poloviny 13. století. Původně gotický hrad přestavěn na renesanční zámek. Majitelé se střídali, koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu. Požár v roce 1964 zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala celých 20 let.

Zahrada Vysočiny na zámku Žirovnice

Zámek Žirovnice zve na Zahradu Vysočiny. Jde o 59. ročník oblíbené akce, proběhne od soboty až do pondělí. Pořadatelé nachystali o bohatý doprovodný program.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Vlasenické jógování

Jógový festival pod širým nebem v Magické zahradě ve Vlasenici u Kamenice nad Lipou.
Lhota-Vlasenice, Kraj Vysočina

Open Air Strmilov 2023

Na fotbalovém hřišti ve Strmilově se uskuteční poslední červencový pátek rockový hudební festival, kde vystoupí Argema, Keks, The Fibers.
Strmilov, Jihočeský kraj

Pobytový rybářský tábor u Božejovského horního rybníka

„Svěřte nám děti, vrátíme vám rybáře.“ To je motto vedoucích oblíbeného rybářského tábora, který letos bude poprvé organizovaný jako pobytový.
Božejov, Kraj Vysočina

Jindřichohradecká umělecká výročí 2023

Výstava "Jindřichohradecká umělecká výročí 2023" je věnovaná třem umělcům působícím během svého života v Jindřichově Hradci – Hanuši Gantnerovi, Richardu Laudovi, Vilému Kostkovi. Výstava se koná ve výstavní síni "V jezuitském semináři" na Balbínově náměstí a potrvá do 11. června 2023.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Street Food Festival Jindřichův Hradec

První ročník Street Food Festivalu v Jindřichově Hradci je tady!
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Tradice v obrazech – Jihočeské kroje ve fotografiích

Václav Šilha: Fotografie jihočeských krojů.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Tomáš Holub – V proměnách světla

Výstava krajinářských fotografií.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Artaban – moderní ubytování na Vysočině

Hotel Artaban**** je nově postavený moderně vybavený hotel, ležící 565 m n.m. v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny, přímo na hranicích Jihočeského kraje a Vysočiny.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Nejmenší menhir v ČR v Polesí

Navštivte novodobé poutní místo s kamenným menhirem, které zve nejen k příjemné procházce, ale i k zamyšlení a radosti ze života.
Polesí, Kraj Vysočina

Spa a wellness v Resortu Svatá Kateřina

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².
Počátky, Kraj Vysočina

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Městské muzeum Počátky

Městské muzeum v Počátkách, založené v r. 1892, je nejstarší v regionu. Po jeho čtrnáctileté rekonstrukci byla v roce 1997 otevřena stálá expozice.
Počátky, Kraj Vysočina

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.
Počátky, Kraj Vysočina

Naučná stezka Otokara Březiny

Naučná stezka, která nese jméno básníka Otokara Březiny, prochází oblastí mezi Počátkami a Jaroměřicemi nad Rokytnou na Českomoravské vrchovině.
Počátky, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře Žirovnice

Fara se nachází na pomezí Českomoravské vrchoviny. Zároveň slouží jako fara místní římskokatolické farnosti.
Žirovnice, Kraj Vysočina

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.
Počátky, Kraj Vysočina

Pivovar Kozlíček – kde se pivo vaří pro radost

Minipivovar Kozlíček leží uprostřed Javořické vrchoviny pod vrcholem Javořice ve vesničce Horní Dubenky. Vzniku minipivovaru předcházely dva roky experimentů s vařením piva v domácích podmínkách.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Resort Johanka – místo inspirované okolní přírodou Kamenice nad Lipou

Relaxační komplex nabízí nejen krásné ubytování, moderní wellness a špičkovou gastronomii, ale také jedinečnou, přátelskou atmosféru, vlídnost a profesionalitu.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Bistrot de Papa

Bistrot de Papa v obci Horní Dubenky na Vysočině je skvělé místo uprostřed českého venkova.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Restaurace a penzion Olga v Kamenici nad Lipou

Malý penzion se zahrádkou uprostřed Kamenice nad Lipou nabízí ubytování v prvním patře penzionu a restauraci v přízemí. Využít zde můžete také letní zahrádku, grilování na zahrádce, vlastní parkoviště a školicí místnost.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Pivovar Kamenice nad Lipou

Pivovar Kamenice sídlí v objektu bývalého panského pivovaru v centru Kamenice nad Lipou. Je víc než obdivuhodné, když se někdo zažere do projektu rozsáhlé rekonstrukce a jde do toho po hlavě. Miliony sem, miliony tam. Přesně tak to bylo u Milana Houšky v Pivovaru Kamenice nad Lipou.
Kamenice nad Lipou, Kraj Vysočina

Kozí statek Pod Křížkem

Kozí farma, která se zabývá chovem koz česká bílá krátkosrstá, a výrobou kozích sýrů a sýrů z kravského mléka.
Studená, Jihočeský kraj