Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.
Zámek představuje Expozici venkovských tradic a řemesel v zámeckém špýcharu před zámkem. K vidění je zde zajímavá expozice nábytkových interiérů z II. poloviny 19. století s názvem Květiny na šlechtickém sídle. Expozice propojuje středověkou část trasy – Expozici nástěnných gotických fresek z 15. století, s interiéry do jednoho smysluplného celku. Návštěvníkům představuje květinové motivy v řadě podob doprovázející život šlechticů.
Pozdně gotické fresky, které se dochovaly v gotické části barokně upraveného zámku, představují vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Je to unikátní a svým rozsahem největší fresková výzdoba v Čechách.
Prohlídka Zámku Žirovnice začíná v gotické části návštěvou Rytířského sálu, Zámecké kaple, Ikonografie barokního oltáře a Šlechtických erbů rodů, kteří na žirovnickém zámku žili. Gotickou část ukončuje prohlídka, na freskové příběhy velmi pestré, Zelené světnice. Na původní gotickou část se napojují zámecké nábytkové interiéry 19. století, kde návštěvník nejprve vstoupuje do Přijímacího salónu, ze kterého může nahlédnout do Ložnice. Dále prochází Hudebním salónkem s náhledovou místností Pokoje pro komornou. Z rohového sálu se Šternberskou hvězdou na stropě se stala zámecká Jídelna. Navazuje prohlídka Dámského salónu, Badatelny a salónu Pánského. Návštěvník dále může vystoupat na zámeckou věž, ze které je impozantní výhled do tří světových stran. Milovníkům umění žirovnický zámek nabízí Galerii Jana Havlíka a prodejní E-Galerii (Galerii Eva).
Galerie Jana Havlíka představuje ve čtyřech sálech olejomalby od akademického malíře Jana Havlíka. Na zámku je také možnost pronájmu prostor na oslavy, výstavy, konference a kulturní pořady.
Ve zrekonstruovaném špýcharu si můžete prohlédnout expozici venkovských tradic a řemesel. Ve třech podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, na téměř 1200 m² výstavní plochy, se nachází předměty z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským činnostem používaly. V prvním patře naleznete krásný, rozměrný keramický betlém, který je prácí dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, ročních období (jaro, léto, podzim, zima) s ukázkou toho, co se v kterémkoliv ročním období na vesnici dělalo. Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. O patro výš otevírá dveře zařízená venkovská světnička. Součástí špýcharu jsou také sezónní výstavy.
Nejnovější budova zámeckého areálu pivovar patřil k zámeckému panství již v 16. století. Dnes zde najdete expozici knoflíkářství a perleti. Seznámíte se s tím, jak vypadala historická perleťářská dílna a jak šikovné ruce žirovničtí knoflíkáři měli. Vhodným doplněním je pak jedinečná sbírka pana Jiřího Vetýšky historických šicích stojů, dokumentující na desítkách šicích a ševcovských strojů jejich vývoj. Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v 1. patře budovy. Dětem je zde k dispozici malá venkovní scéna, dětské hřiště s herními prvky a parková úprava okolí včetně kašny vytváří dobré podmínky pro relaxaci.
Z historie: žirovnický hrad založili páni z Hradce kolem poloviny 13. století. Původně gotický hrad přestavěn na renesanční zámek. Majitelé se střídali, koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu. Požár v roce 1964 zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala celých 20 let.