Úvod > Aktuality > Nejhezčí pražská náměstí: poznejte je při vánočních trzích
Nejhezčí pražská náměstí: poznejte je při vánočních trzích
"> "> "> "> "> "> ">

Nejhezčí pražská náměstí: poznejte je při vánočních trzích

Vydáno 3. prosince 2019 Památky
Praha se každý rok objevuje v žebříčcích nejkrásnějších vánočních měst na světě. Žádné prý není vánočnější a nádherně osvětlená středověká architektura mění hlavní město v zimní krajinu divů. Pojďte se s námi tímhle zázrakem projít a užít si nejenom nejkrásnější vánoční trhy, ale i nejkrásnější náměstí.
Tajný tip portálu Kudy z nudy se jmenuje Kampa: místo tak romantické, že lepší v Praze zkrátka nenajdete. Prostranství skryté pod Karlovým mostem, mezi Vltavou a náhonem Čertovka, a navíc na dohled od Pražského hradu je zkrátka jedinečné. Suvenýry, dárky i vánoční dobroty tu seženete ve dvou vlnách: do 5. prosince to budou Malostranské Vánoce s nabídkou výrobků od dětí, chráněných dílen a spolků, od neděle 8. prosince až do 6. ledna pak klasické Vánoce na Kampě.
 

Vánoce na Staroměstském náměstí

Nic nepřekoná chuť a vůni svařeného vína a pečených kaštanů v magické atmosféře Vánočních trhů na Staroměstském náměstí s kulisou Staroměstské radniceorlojem a Týnského chrámu. První velký vánoční strom ozdobil Staroměstské náměstí 20. prosince 1925, tradici ale přerušila druhá světová válka a obnovila se až v roce 1992. Letošní vánoční strom pochází ze soukromé zahrady ze Semil, kde svými rozměry začal ohrožovat sousední domy. Dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý majitelka darovala Praze, na náměstí přicestoval už minulý týden a poprvé se rozsvítil v sobotu 30. listopadu, kdy také na Staroměstském náměstí začaly letošní vánoční trhy. Atmosféru opravdových českých Vánoc si tu užijete až do 6. ledna, prodejní domky jsou otevřené denně od 10 do 22 hodin, stánky s občerstvením pak od 10 do 24 hodin.
 

Havelské tržiště a Ovocný trh

Přímo v srdci Starého Města sice na žádné další velké vánoční trhy nenarazíte, ale předvánoční atmosféru (a také betlémy, lidová řemesla, vánoční zboží i stánky s trdelníky, čokoládou, svařeným vínem nebo klobásami) si vychutnáte i na dalších místech. Třeba v komorním prostředí Havelského tržiště u kostela sv. Havla, údajně jediného dochovaného tržiště uprostřed staré Prahy. Náměstí ale v tomto případě nehledejte, stánky stojí uprostřed Havelské ulice, která spojuje Železnou ulici s Uhelným trhem. Jen pár kroků odtud objevíte legendární úzkou ulici V Kotcích, kterou znáte z povídek Šimka a Grossmanna, u Stavovského divadla si pak můžete zabruslit na kluzišti na Ovocném trhu: i taková kratochvíle neodmyslitelně patří k pražskému adventu.
 

Svatojiřské náměstí na Pražském hradě

Vzato kolem a kolem je náměstí U Svatého Jiří jen částí III. nádvoří, ale v našem seznamu nejkrásnějších vánočních náměstí v Praze nesmí chybět: na prostranství za svatovítskou katedrálou u Starého královského paláce se totiž odehrávají Vánoční trhy na Pražském hradě. Podobně jako Vánoční trhy na Staroměstském náměstí potrvají až do 6. ledna, hlavní výhodou ale je menší tlačenice, zvlášť ve všedních dnech dopoledne. Stánky jsou otevřené denně od 9 do 18 hodin, v pátek, sobotu a neděli do 19 hodin.
 

Vánoční trhy na Vinohradech

Tři působivé adventní trhy na třech náměstích nachystaly Vinohrady. Všechna tři náměstí pohodlně obejdete pěšky a ještě se můžete zajít podívat třeba do Riegrových sadů a potěšit se pohledem za rozzářenou podvečerní Prahu. Výlet zahájíme na Vánočních trzích na Tylově náměstí: rozkládá se mezi náměstími I. P. Pavlova a náměstím Míru a od svého vzniku v druhé polovině 19. století se mu říkalo Tržiště nebo Tržní náměstí. Na Vánoční trhy na náměstí Míru to odtud je jen kousek: tady u kostela sv. Ludmily si prohlédnete kromě obvyklého vánočního sortimentu vánoční strom ozdobený stovkami žárovek v odstínu ledové záře a ručně malovaný betlém.

Poslední zastávkou je náměstí Jiřího z Poděbrad, jindy dějiště tradičních farmářských trhů. Prostranství před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně se ale koncem roku mění ve vánoční jarmark s tradičními rukodělnými výrobky a vánočními dobrotami. Pod rozsvíceným vánočním stromem se bude slavit Mikuláš, v kostele i na náměstí se budou zpívat koledy a přijít můžete i na několik koncertů – třeba v pátek 20. prosince na českou vánoční klasiku, Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Pozor, všechny tři trhy končí na Štědrý den.
 

…a jeden bonus navíc: vánoční Náplavka

Na advent jsou dobře připravení i na Náplavce u Rašínova nábřeží. Není to sice náměstí a do našeho seznamu tak docela nepatří, ale místo má jedinečnou atmosféru a navíc na farmářské a vánoční trhy sem můžete přijít každou sobotu až do konce prosince. Koupíte tu například adventní dekorace na dveře i na stůl, u pekařů můžete objednávat cukroví nebo vánočky, případně seženete vajíčka z volného chovu, pomalu rostoucí drůbež, výborný tvaroh a jogurty a také kváskový chléb.
 
Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty - procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody Českých králů – přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Dům U kamenného zvonu

Dům U kamenného zvonu

Jedna z nejstarších a nejpozoruhodnějších památek Prahy, průčelí domu patřilo za časů Karla IV. k nejkrásnějším v Evropě. Název domu U Bílého či Kamenného zvonu se objevuje poprvé v roce 1417, vznikl podle kamenného zvonu, jehož replika se dochovala na nároží domu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

28.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století.

Vánoční trhy Praha 2020

28.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2020

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po sedmnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.