Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
"> "> "> "> ">

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Prožijte kouzelný čas adventu v historickém centru Prahy

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Krásu a atmosféru adventního tržiště v centru Prahy ocenil (2017) prestižní americký týdeník US News & World Report. Ten je zařadil ve své cestovatelské rubrice mezi deset nejhezčích na světě, stejně jako americký zpravodajský portál CNN (2019). Staroměstské a Havelské náměstí na Starém Městě, Václavské náměstí a náměstí Republiky, Tylovo náměstí, náměstí Míru a Výstaviště Holešovice – to jsou místa, kde Praha slaví advent a Vánoce.

vánoce prahaNa výstavišti PVA EXPO Praha se konají pravidelně také Stříbrné vánoční dny na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od mnoha vystavovatelů.
 

Za exotickými betlémy i Jezulátkem

Betlém PrahaNevšedním zážitkem pro celou rodinu bude jistě návštěva klasických i exotických betlémů, které mají v Čechách dlouholetou tradici. Doufejme, že budou letos i přes světovou pandemii přístupné. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské, který sousedí s Loretou. K vidění bývají od 25. prosince do 6. ledna. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic, dcera španělské vévodkyně Marie Manrique de Lara. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky.
 

Za postavičkami z šustí, slámy či perníku

Betlém z šustíNevšední betlémy každoročně nabízí ke zhlédnutí také Muzeum Karlova mostu, kde bývají vystaveny betlémy z nejrůznějších materiálů. Kromě betlémské scény z šustí zde bývá vystaven výjimečný Slaměný betlém s tradičními postavami v nadživotní velikosti. Autor betlému Andrzej Wrzecionko se díky tomuto dílu zapsal i do Guinessovy knihy rekordů. Neméně zajímavý je i Africký betlém vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Třetí "černý" král Baltazar byl pro odlišení vyřezán ze slonové kosti.

perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již přes třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích.

Většina kulturních památek, muzeí a galerií mívá o Vánocích otevřeno. Pokud nebude vyhlášen nouzovýá stav můžete navštívit Pražský hrad se Zlatou uličkou, Národní muzeum, expozice Národní galerie, nově zrekonstruované Národní technické muzeum i jedinečné Židovské muzeum. Děti určitě zaujme Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy nebo Muzeum čokolády.

Mapa výletu

Export GPX