Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
"> "> "> "> ">

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Prožijte kouzelný čas adventu v historickém centru Prahy

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě, ovšem letos v roce 2020 se ve své obvyklé podobě konat nebudou. Rozhodnutí vyplynulo z aktuální situace související s pandemií COVID-19. Na Staroměstském náměstí bude však postaven vánoční strom, letos 19 m vysoký smrk ztepilý.

Ani Václavské náměstí neožije tradičním trhem, stejně jako trhy na Náměstí Republiky, které bývají ve staročeském duchu.

vánoce prahaMenší trhy, které jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou na Náměstí Míru či Tylově náměstí (I. P. Pavlova) zatím zcela zrušeny nebyly. Stejně tak na Pražském hradě by menší trh mohl oživit na náměstí U svatého Jiří. Začínají obvykle na konco listopadu a končí až 6. ledna. Na výstavišti PVA EXPO Praha se konají pravidelně také Stříbrné vánoční dny na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od mnoha vystavovatelů.
 

Za exotickými betlémy i Jezulátkem

Betlém PrahaNevšedním zážitkem pro celou rodinu bude jistě návštěva klasických i exotických betlémů, které mají v Čechách dlouholetou tradici. Doufejme, že budou letos i přes světovou pandemii přístupné. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské, který sousedí s Loretou. K vidění bývají od 25. prosince do 6. ledna. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic, dcera španělské vévodkyně Marie Manrique de Lara. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky.
 

Za postavičkami z šustí, slámy či perníku

Betlém z šustíNevšední betlémy každoročně nabízí ke zhlédnutí také Muzeum Karlova mostu, kde bývají vystaveny betlémy z nejrůznějších materiálů. Kromě betlémské scény z šustí zde bývá vystaven výjimečný Slaměný betlém s tradičními postavami v nadživotní velikosti. Autor betlému Andrzej Wrzecionko se díky tomuto dílu zapsal i do Guinessovy knihy rekordů. Neméně zajímavý je i Africký betlém vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Třetí "černý" král Baltazar byl pro odlišení vyřezán ze slonové kosti.

perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již přes třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích.

Většina kulturních památek, muzeí a galerií mívá o Vánocích otevřeno. Pokud nebude vyhlášen nouzovýá stav můžete navštívit Pražský hrad se Zlatou uličkou, Národní muzeum, expozice Národní galerie, nově zrekonstruované Národní technické muzeum i jedinečné Židovské muzeum. Děti určitě zaujme Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy nebo Muzeum čokolády.