!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!
"> "> "> "> ">

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Prožijte kouzelný čas adventu v historickém centru Prahy

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel od 28. 11. 2020 do 6. 1. 2021. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Na Staroměstském náměstí budou prodejní stánky otevřeny každý den od 10 do 22 hodin. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží.

Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude také od 28. 11. 2020 do 6. 1. 2021. Další menší trhy na Náměstí Republiky (25. 11. -  24. 12. 2020) nebo na Náměstí Míru (20. 11. - 24. 12.2020), které jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou.

vánoce prahaMenší trhy naleznete také na Tylově náměstí (I. P. Pavlova) v Praze 2, kde se trhy vánočně ozdobí od 26. 11. do 24. 12. 2020. Otevírací doba je od 10 do 19 hodin. Na Pražském hradě se letos konají trhy na náměstí U svatého Jiří. Začínají 23. 11. 2020 a skončí až 6. 1. 2021, provozní doba od 9:00 do 19:00. Na výstavišti PVA EXPO Praha se konají pravidelně také Stříbrné vánoční dny na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od mnoha vystavovatelů.

Praha večerCo jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby. K těm hudebně-nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty, gospely, Českou mši vánoční i Silvestrovský koncert. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.
 

Za exotickými betlémy i Jezulátkem

Betlém PrahaNevšedním zážitkem pro celou rodinu bude jistě návštěva klasických i exotických betlémů, které mají v Čechách dlouholetou tradici. Jeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské, který sousedí s Loretou. Od 25. prosince do 6. ledna jsou jesličky přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout do 15 hodin a v termínu od 7. do 31. ledna budou přístupné pouze o víkendech od 14 do 17 hodin. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic, dcera španělské vévodkyně Marie Manrique de Lara. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky. K vidění bude od 25.12.2020 - 6.1.2021 (kromě silvestra): 10.00 - 17.00. Od 7.1. do 28.1. pak jen o sobotách a nedělích od 14:00 do 17:00 hodin.
 

Za postavičkami z šustí, slámy či perníku

Betlém z šustíNevšední betlémy každoročně nabízí ke zhlédnutí také Muzeum Karlova mostu, kde bývají vystaveny betlémy z nejrůznějších materiálů. Kromě betlémské scény z šustí zde bývá vystaven výjimečný Slaměný betlém s tradičními postavami v nadživotní velikosti. Autor betlému Andrzej Wrzecionko se díky tomuto dílu zapsal i do Guinessovy knihy rekordů. Neméně zajímavý je i Africký betlém vyřezaný skutečně v Africe z mahagonového dřeva. Třetí "černý" král Baltazar byl pro odlišení vyřezán ze slonové kosti.

perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již přes třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Výstavu si můžete prohlédnout od 23. prosince 2020 do 1. ledna 2021.

Většina kulturních památek, muzeí a galerií mívá o Vánocích otevřeno. Navštívit tak můžete Pražský hrad se Zlatou uličkou, Národní muzeum, expozice Národní galerie, nově zrekonstruované Národní technické muzeum i jedinečné Židovské muzeum. Děti určitě zaujme Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy nebo Muzeum čokolády.