!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Letos uplyne 140 let od otevření Národního divadla
Letos uplyne 140 let od otevření Národního divadla
"> "> "> "> ">
Kultura

Letos uplyne 140 let od otevření Národního divadla

Vydáno 9. června 2021
Národní divadlo v Praze bylo poprvé otevřeno 11. června 1881, a to na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm ještě dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881 však došlo k požáru, který budovu značně poškodil. Výročí otevření i vyhoření Národního divadla připomene v červnu Národní na vodě a v srpnu výstava v těsné blízkosti historické budovy.
Národní divadloNárodní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881, avšak za pouhé dva měsíce vyhořelo. Požár byl pochopen jako celonárodní katastrofa a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Přispěl i sám císař František Josef I., který Národnímu divadlu věnoval svůj první osobní příspěvek ve výšce 5 tisíc zlatých a později dalších 13 tisíc.

Ačkoli sbírka probíhala překvapivě úspěšně a rychle, v pozadí připravované rekonstrukce probíhaly nedůstojné zákulisní boje. Profesor architekt Josef Zítek byl odmítnut a na rekonstrukční práce byl povolán jeho žák architekt Josef Schulz. Ten prosadil rozšíření budovy o nájemný dům dr. Poláka, který stál za budovou bývalého Prozatímního divadla, začlenil tuto budovu do stavby Národního divadla a zároveň poněkud pozměnil prostorové dispozice hlediště, aby zlepšil viditelnost. S velkým citem přitom respektoval styl Zítkovy budovy, a podařilo se mu tak spojit tři budovy různých autorů do absolutní stylové jednoty.

národní divadloBudova Národního divadla byla znovu otevřena 18. listopadu 1883 představením Smetanovy slavnostní opery Libuše, pro tuto příležitost zkomponované. Budova, technicky dokonale vybavená (elektrické osvětlení, ocelová konstrukce jeviště), sloužila bez velkých přestaveb skoro sto let. Až 1. dubna 1977 bylo Národní divadlo představením Jiráskovy Lucerny na více než šest let uzavřeno. Za vedení hlavního projektanta Ing. architekta Zdeňka Vávry začala jeho generální rekonstrukce. Rozsáhlá přestavba spojená s dostavbou okolí divadla, byla ukončena k závaznému termínu, kterým bylo datum 100. výročí otevření: 18. listopad 1983.
 

Národní na vodě aneb nejkrásnější operní skladby z břehů Vltavy

OperaNa soboty 19. června a 26. června 2021 připravili orchestry Národního divadla a Státní opery spolu se svými sólisty představí to nejlepší, co operní repertoár první české scény nabízí. Pokud nebude pršet, bude si moci každý vychutnat nejznámější operní skladby z břehů Vltavy. Operní umělci vystoupí na otevřené palubě lodi Bella Bohemia od 20:00 hodin. Jedná se o ekologické plavidlo na elektrický pohon, jehož provoz nebude narušovat hudbu.

loď NDHudební loď“ vypluje od historické budovy ND k první zastávce – mezi Střelecký ostrov a Kampu. Po odezpívání skladeb se umělci přesunou na druhé stanoviště, a to k přístavišti u Rašínova nábřeží, kde se začne hrát zhruba ve 20:50 hodin. Poslední zastávkou je smíchovská náplavka, kam loď připluje zhruba ve 21:20 hodin.

Posluchači se mohou těšit na skvosty z českých i světových oper – zazní melodie z Prodané nevěsty, Rusalky nebo Carmen. Sopránem vás okouzlí Alžběta Poláčková, tenor bude patřit Aleši Brisceinovi a baryton Svatopluku Semovi. Dirigentem bude Jaroslav Kyzlink. V případě nepříznivého počasí se však akce nekoná.
 

Výstava a online hra ke 140. výročí požáru

požár NDDruhé letošní výročí, 140 let od požáru divadla, se samozřejmě neslaví, ale připomíná. Ke zničujícímu požáru poněkud narychlo otevřeného, ale ne zcela dokončeného divadla došlo 12. srpna 1881. Ačkoli byli za viníky požáru označeni a odsouzeni klempířští dělníci, kteří měli na střeše zanechat špatně uhašené dřevěné uhlí, je příčina požáru dodnes tématem různých dohadů a zpochybnění.

Řada provedených pokusů sice původní příčinu požáru z vědeckého hlediska vyvrátila, ale paradoxně tím ještě posílila rozmanité spekulace. Velkým štěstím v neštěstí však zůstává nezpochybnitelný fakt, že se tehdejší požár obešel bez ztráty lidských životů.

Od 12. srpna 2021 pro vás Národní divadlo otevře výstavu, jejíž panely budou umístěny ve veřejném prostoru v těsné blízkosti historické budovy ND. Od nové sezony pak bude divadlo v rámci doprovodných edukačních programů ND+ nabízet školním třídám online interaktivní tematickou aktivitu.
Národní na vodě

19.6.
Národní na vodě

Přijďte si vychutnat krásy operních skladeb z břehů Vltavy! Koncert z lodi proběhne v sobotu 19. a 26. června. Přivezeme vám po Vltavě to nejlepší a nejzvučnější z operního repertoáru – těšit se můžete na skvosty z českých i světových oper v podání sólistů a obou orchestrů.

Státní opera Praha - přední pražská operní scéna

Státní opera Praha - přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.