ÚvodAktualityLetní shakespearovské slavnosti právě začínají
Kultura

Letní shakespearovské slavnosti právě začínají

  • 26. června 2024
Letní shakespearovské slavnosti v Praze začínají 26. června 2024. Slavnosti na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu zahájí komedie Marná lásky snaha v režii Filipa Nuckollse. Diváci se mohou těšit na klasickou scénu v historických kulisách Pražského hradu a program Shakespearových her na téma láska. Představení zde budou probíhat po celé léto, až do 7. září 2024 také v Brně, Ostravě a Bratislavě.
letní shakespearovské slavnostiLetní shakespearovské slavnosti tento rok začnou v Praze jednou z prvních Shakespearových komedií Marná lásky snaha - král navarský a jeho trojčlenná družina složí přísahu, že se na tři roky oddají studiu a askezi. Kouzlo lásky je ale silnější. Premiérou komedie Marná lásky snaha ve středu večer začínají na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti. Hrát se bude klasicky na jevišti Nejvyššího purkrabství a diváci se mohou těšit na zvučná jména herců, jakými jsou Filip Březina, Anna Fialová, Václav Kopta či Jiří Vyorálek, Petr Čtvrtníček, Anna Kameníková, Lukáš Příkazký, Leoš Noha nebo Lucie Polišenská. Marnou lásky snahu herci v létě uvedou nejen na Pražském hradě, ale také v Brně a Ostravě. Vstupenky na pražská představení se dajé sehnat od 550 do 1 390 Kč.

Nabitý program čítá celkem více než 160 představení – v Brně zahájí slavnosti Večer tříkrálový aneb cokoli chcete a Ostrava chystá Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a Bratislava Zkrocení zlé ženy. A co dalšího je na repertoáru? Diváci se dočkají například loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijí magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, hlediště příjemně ovane Zimní pohádka a od srdce se zasmějete s Veselými paničkami windsorskými. A spolu se svými existenciálními otázkami se ještě jednou objeví Hamlet, a to v neotřelé inscenaci z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského divadla Vasyla Vasylka.
 

Zábava, melancholie a hlavně láska

letní shakespearovské slavnostiKdo loni nestihl vyprodanou premiérovou komedii Jak se vám líbí, bude mít příležitost letos. Bláznivý Ardenský les, zázračné místo, v němž se lze snadno ztratit a v němž na stromech podezřele přibývá milostné poezie, po roce oživí Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Roman Zach, Markéta Děrgelová, Pavla Tomicová, Tomáš Jeřábek nebo Jaromír Nosek.

Po osmi letech se Shakespearovské slavnosti loučíHamletem, oblíbeným kralevicem dánským, v režii Michala Vajdičky. V sedmi srpnových termínech si tak mohou diváci naposledy vychutnat herecké mistrovství Jaroslava Plesla, Hynka Čermáka, Veroniky Khek Kubařové, Veroniky Čermák Mackové či Lenky Vlasákové.


Mezinárodní Hamlet, ostravský Večer tříkrálový a bratislavské Skrotenie

bouře shakespearZ Ostravy do Prahy dorazí na poslední tři srpnové večery novinka Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v hlavních rolích s Kamilou Janovičovou, Petrem Buchtou a Vladimírem Polákem v režii Vojtěcha Štěpánka. Zkrátka nepřijdou ani milovníci Shakespeara v cizojazyčném provedení. Odvážná inscenace Hamleta z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského hudebně-dramatického divadla Vasyla Vasylka bude k vidění 23. srpna.

Shakespearem klasicky ožije nejen Praha, Ostrava a Brno, ale také Bratislava, kde pod vedením režiséra Michala Vajdičky začne svou pouť 4. července letošní slovenská premiéra Skrotenie zlej ženy.
 

Oblíbená klasika z let minulých

shakespeareBěhem festivalu, který se bude konat nejen v Praze, ale také v Brně nebo v Ostravě. Léto na Špilberku zahájí 15. července první z letošních premiér veselohra Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, následovat bude tragédie Macbeth. V dalších dnech se mohou diváci těšit na druhou, hlavní premiéru roku 2024, jednu z prvních komedií Shakespeara, Marná lásky snaha. Chybět nebudou ani léty prověřené Veselé paničky windsorské anebo loňská novinka, komedie Jak se vám líbí. A co byto bylo za Shakespearovské léto bez oblíbeného příběhu o lásce, zradě a odpuštění alias Zimní pohádky. A Slavnosti 2024 v Brně na Špilberku zakončí 7. srpna magická komedii Bouře. Vstupenky seženete od 350 do 1250 Kč.

shakespearovské slavnostiV Ostravě Slavnosti zahájí 8. července premiérová komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete v režii Vojtěch Štěpánka. Zatím nejdelší festival v ostravské historii představí také pražskou novinku Marná lásky snaha v režii Filipa Nuckolse. Slavnosti potrvají do 11. srpna a celkem nabídnou 8 titulů ve 25 večerech. Ani v moravskoslezské metropoli nebudou chybět populární tituly Sen noci svatojánské, magická komedie Bouře a příběh krutovládce Macbeth nebo hry Jak se vám líbí či Zkrocení zlé ženy. Na repertoáru zde mají letos 8 titulů, je tedy z čeho vybírat. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji na webu slavností a v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 hodin. Pokladna je otevřena v hracích dnech od 15:00 do 21:00 hodin. Vstupenky stojí od 590 do 1 290 Kč.
Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

26. 6.7. 9.
Letní shakespearovské slavnosti 2024 v Praze

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Od 26. června do 7. září se v Praze můžete těšit na jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2024

8. 7.11. 8.
Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2024

Opět po roce je zde další, v pořadí 17. ročník oblíbeného divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě. Od začátku července je na léto nachystáno 25 představení.

Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

15. 7.7. 8.
Letní shakespearovské slavnosti na Špilberku 2024

Už mnoho let patří léto na Špilberku Williamu Shakespearovi a jeho slavným hrám. Nikde nenajdete odpovědi na otázky života lépe než zde. 25. ročník Letních shakespearovských slavností se v Brně uskuteční 15. 7. – 7. 8. 2024.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu Památky

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Ostrava

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, Tance pěti staletí na zámku Rataje nad Sázavou, Svatojakubské pouťové veselí, Bílá Hora, letohrádek Hvězda a klášter benediktinek – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha