ÚvodCo chcete dělat?PřírodaRiegrovy sady na pražských Vinohradech
Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.
Sto let starý park byl zakládán na původních pozemcích usedlostí často viničních, s poetickými názvy jako Kuchyňka, Saracénka, Švihanka nebo Pštroska, kde byl lom a pískovna. Částečně byla do celkové jedenáctihektarové plochy zakomponována i známá zahrada Kanálka, zvaná po jejím majiteli hraběti Josefu Emanuelovi Canal de Malabailovi. Ten ji vybudoval na pozemcích dvou viničních usedlostí a zahrada byla pokládána za jeden z nejzajímavějších a nejhodnotnějších areálů přelomu 18. a 19. století. Rozkládala se mezi Polskou a Vinohradskou třídou. Název Kanálka se uchoval dodnes, ovšem zdobí už jen místní ulici.
 
Do budoucích Riegrových sadů byly z Kanálky převzaty i některé drobnější stavby, jako například pozdně klasicistní rozhledna s terasovou vyhlídkou zvaná Mlékárna, která se nachází v centrální části parku, a trojboký, poněkud omšelý pískovcový obelisk s ptačími reliéfy nedaleko Vozové ulice. Devízou tohoto rozsáhlého parku jsou ještě stále zčásti zachované zajímavé průhledy skrze dřeviny na Prahu, Hradčany nebo Petřínský vrch s rozhlednou. Zejména směrem k Italské ulici se nabízejí unikátní pohledy, které se v Praze vidí jen málokdy.
 

Jak se do Riegrových sadů dostat?

Přístup do Riegrových sadů je možný z několika stran. Od ulice Polské po velkém schodišti, u něhož je umístěn pomník F. L. Riegra z dílny sochaře Josefa Myslbeka, od jara do podzimu přikrášlen květinovým záhonem. Zde jsou také objekty vinohradské sokolovny s oblíbenou restaurací a plaveckým bazénem. Rozhledna Mlékárna byla zrekonstruována a v současné době v ní funguje kavárna. Z ní i z parku se otevírá rozhled na Pražský hrad a Malou Stranu.
 
Další přístup ze Chopinovy ulice umožňuje rychle přejít na dětské hřiště s mnoha hracími prvky a mobilním WC, o pár metrů dál pak využít restaurace s kavárnou nebo protější zastřešenou zahrádku s velkým plátnem, kde bývají k vidění sportovní přenosy. 
 
Třetí přístup je možný z Vozové ulice, kde se dá projít kamennou branou, pozůstalou po vstupu do Saracinky. V parku je možno chodit se psy pouze na vodítku, jen část parku, při Vozové ulici, je vyhrazena, aby zde mohli psi volně pobíhat.

Aktuality

Japonský speciál v Riegrových sadech

Fanoušci pokemonů zbystřete!
Praha, Praha

Old Amber Pop-Up Park Riegrovy sady

Milujete pokemony? Dorazte na náš tradiční Pop Up do parku Riegrovy sady! Čeká na vás největší sbírka kusových karet ze světa Pokémon tcg!
Praha, Praha

Mizuno Neon Run Praha

31.08.2024 Hvězda.
Praha, Praha

Narozeninový koncert

Narozeninový koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.
Praha, Praha

Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.
Praha 2, Praha

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.
Praha 1, Praha

Letní dílny Divadla Paměti národa

Zažij historii na vlastní kůži s letní dílnou Divadla Paměti národa! Letos v Praze a Brně! Účastníci se ponoří do fascinujícího světa historie, prožijí napínavé hry, navštíví klíčová historická místa a setkají se s pamětníkem 20. století. Na konci dílny se stanou součástí divadelního představení.
Praha 2, Praha

Letní dílny Divadla Paměti národa

Zažij historii na vlastní kůži s letní dílnou Divadla Paměti národa! Letos v Praze a Brně! Účastníci se ponoří do fascinujícího světa historie, prožijí napínavé hry, navštíví klíčová historická místa a setkají se s pamětníkem 20. století. Na konci dílny se stanou součástí divadelního představení.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v Riegrových sadech

Stavba téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.
Praha 2, Praha

Bazén TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady. Je dlouhý 25 metrů s hloubkou 1,2 až 2,5 metru. Má pět plaveckých drah a využívá se k výuce plavání pro děti a sokolskému plavání, jinak je ale otevřen k užívání široké veřejnosti všech věkových kategorií.
Praha 2, Praha

Asketa-fit nabízí širokou škálu cvičení v centru Prahy

Centrum je vybaveno aerobní a posilovací řadou značky Grün Sport, soláriem Alisun. Asketa nabízí širokou škálu cvičení – aerobic, step, slide, poweryoga, overball, tae-bo, břišní pekáč, schwinn cycling a masáže.
Praha 2, Praha

Laichterův dům na Vinohradech

V Chopinově ulici s výhledem do Riegrových sadů stojí od roku 1909 dům nakladatele Jana Laichtera. Je postavený podle návrhu předního českého architekta počínající moderny Jana Kotěry.
Praha 2, Praha

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.
Praha 3, Praha

Mazement Escape Rooms

Únikové hry jsou inteligentní zábava, která uchvátila celý svět. O co jde? Při hře jsou hráči zavřeni v místnosti a musejí důmyslně použít nalezené předměty a indicie k tomu, aby z místnosti unikli v časovém limitu.
Praha 4, Praha

Questerland v Praze

Centrum únikových Her Questerland je místo, kde můžete na vlastní kůži zažít akci a napětí. Každá hra představuje strhující dobrodružství. Čeká vás 60 minut akční zábavy, při které bude otestován váš úsudek, postřeh a logické myšlení.
Praha 2, Praha

Centrum únikových her Tajemství hlavolamu

Tři hry, tři příběhy, tři dobrodružství v centru Prahy.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Coffeepark

Přijďte si vychutnat kávu a k ní některý z cukrářských a pekařských výtvorů našeho týmu!
Praha 2, Praha

Prosekárna Vinohrady

Jsme parta přátel, kterou spojila čirá láska k proseccu. Propadli jsme půvabu Valdobbiadene a náš cíl byl hned jasný – přenést tamější atmosféru do Čech a předat vám vše, co jsme viděli, když jsme se dívali vinařům pod ruce.
Praha 2, Praha

Mánesova Bar and Books

Bar v Mánesově ulici je pokračováním svých sesterských komfortních barů se všemi standardy běžným i v prostředí Bar and Books v New Yorku. Mánesova Bar and Books nabízí široké portfolio whisky, champagne a kvalitních rozlévaných vín, rumů i signature koktejlů.
Praha 2, Praha

Restaurace Yamato

Restaurace Yamato je originální japonskou restaurací, která nabízí skutečně japonskou kuchyni. Yamato je prapůvodní název pro Japonsko a splňuje i podmínku, že v japonštině musí všechna důležitá slova obsahovat písmena A a O.
Praha 2, Praha

La Bohème Café na Vinohradech

Klidná atmosféra, pozorná obsluha a špičková káva. Showroom a hlavní kavárna známé pražírny výběrové kávy La Bohème Café patří v rámci Vinohrad k největším, ale zároveň k nejpříjemnějším. Objednejte si kávu a v klidu se tu na chvíli zapomeňte v některém ze zdejších pohodlných křesílek.
Praha 2, Praha

Layla Prague

Ochutnejte skvělou libanonskou kuchyni. Tamní jídla jsou většinou provoněná česnekem a kořením, doladěná olivovým olejem a citronovou šťávou.
Praha, Praha

Japonská restaurace Sumi Garden v Praze

Japonská restaurace na Žižkově vás provede těmi nejlepšími zážitky japonské gastronomie. Využijte tak jedinečnou příležitost si vychutnat tradiční street food speciality, které pro vás zdejší kuchaři objevili přímo v těch nejrušnějších ulicích Japonska.
Praha 3, Praha

Zmrzlinář na Vinohradech

Šťavnatou jahodu, skvělou vanilku, všemi milovanou pistácii a pořádnou čokoládu... to nabízí zmrzlinárna Zmrzlinář na pražských Vinohradech. Rodina Hrivňáků, která sladké pochoutky připravuje denně 4 stálé druhy zmrzlina 12 druhů, které se obměňují.
Praha 2, Praha