Úvod > Co chcete dělat? > Riegrovy sady na pražských Vinohradech
Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.
Sto let starý park byl zakládán na původních pozemcích usedlostí často viničních, s poetickými názvy jako Kuchyňka, Saracénka, Švihanka nebo Pštroska, kde byl lom a pískovna. Částečně byla do celkové jedenáctihektarové plochy zakomponována i známá zahrada Kanálka, zvaná po jejím majiteli hraběti Josefu Emanuelovi Canal de Malabailovi. Ten ji vybudoval na pozemcích dvou viničních usedlostí a zahrada byla pokládána za jeden z nejzajímavějších a nejhodnotnějších areálů přelomu 18. a 19. století. Rozkládala se mezi Polskou a Vinohradskou třídou. Název Kanálka se uchoval dodnes, ovšem zdobí už jen místní ulici.
 
Do budoucích Riegrových sadů byly z Kanálky převzaty i některé drobnější stavby, jako například pozdně klasicistní rozhledna s terasovou vyhlídkou zvaná Mlékárna, která se nachází v centrální části parku, a trojboký, poněkud omšelý pískovcový obelisk s ptačími reliéfy nedaleko Vozové ulice. Devízou tohoto rozsáhlého parku jsou ještě stále zčásti zachované zajímavé průhledy skrze dřeviny na Prahu, Hradčany nebo Petřínský vrch s rozhlednou. Zejména směrem k Italské ulici se nabízejí unikátní pohledy, které se v Praze vidí jen málokdy.
 

Jak se do Riegrových sadů dostat?

Přístup do Riegrových sadů je možný z několika stran. Od ulice Polské po velkém schodišti, u něhož je umístěn pomník F. L. Riegra z dílny sochaře Josefa Myslbeka, od jara do podzimu přikrášlen květinovým záhonem. Zde jsou také objekty vinohradské sokolovny s oblíbenou restaurací a plaveckým bazénem. Rozhledna Mlékárna byla zrekonstruována a v současné době v ní funguje kavárna. Z ní i z parku se otevírá rozhled na Pražský hrad a Malou Stranu.
 
Další přístup ze Chopinovy ulice umožňuje rychle přejít na dětské hřiště s mnoha hracími prvky a mobilním WC, o pár metrů dál pak využít restaurace s kavárnou nebo protější zastřešenou zahrádku s velkým plátnem, kde bývají k vidění sportovní přenosy. 
 
Třetí přístup je možný z Vozové ulice, kde se dá projít kamennou branou, pozůstalou po vstupu do Saracinky. V parku je možno chodit se psy pouze na vodítku, jen část parku, při Vozové ulici, je vyhrazena, aby zde mohli psi volně pobíhat.

Ubytování a restaurace v okolí