!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Kam v Praze? Na procházku po pražských betlémech!

Kam v Praze? Na procházku po pražských betlémech!

Vydáno 21. prosince 2019 Památky
Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů - uvnitř totiž najdete mnohdy unikátní kouzelné betlémy s dlouhou historií. Nejzajímavější kousky spatříte v Loretě, Emauzích, v kostele Panny Marie Vítězné na Újezdě, ale také v Senátu či u Karlova mostu.

Barokní jesličky na Hradčanech

betlém loreta prahaJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele Panny Marie Andělské v historickém areálu kláštera kapucínů, který sousedí s Loretou. Jde o impozantní soubor 48 figur v životní velikosti v barokním stylu, který je starý téměř 300 let. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase svoji polohu - až do tříkrálového dne leží Ježíšek na seně, poté ho Panna Maria drží v ruce.

Jesličky jsou od 25. prosince až do 6. ledna 2020 přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout od 9:30 do 15 hodin a na Nový rok od 13:00 do 17:00 hodin. Vstupné vyjde na 150 Kč (platí pro celý areál Lorety, včetně klenotnice).
 

Pražské Jezulátko a exotické betlémy

JezulátkoV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku. Na Vánoce jej spatříte v bílém.

V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky. Vstupné se zde neplatí. Venkovní velký deskový malovaný novodobý betlém vede návštěvníky od zastávky tramvaje na terasu kostela. Betlém je vystaven od 16. prosince až do 5. ledna 2020.
 

Perníková vůně v Dejvicích

Perníkový betlémPerníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Vystavují se již třicet let a nemohou chybět ani letos. Perníčky, které nejen lahodí oku, ale lze k nim i přivonět, jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. Typickou "vánoční vůni" získává perník zvláštní směsí koření - kardamonu, koriandru, anýzu, zázvoru, tymiánu, badyánu, nového koření, hřebíčku, skořice a vanilky.

Výstavu si můžete prohlédnout od 23. prosince 2019 do 1. ledna 2020 denně od 11:00 nebo 14:00 do 18:00 hodin. Vstupné se zde neplatí. Ve dnech 30. a 31. 12.2019 je otevřeno od 14:00 do 17:00 hodin.
 

Betlém, který přežil bombardování

BetlémNa Novém Městě v benediktinském opatství v Emauzích se vám představí jesličky v beuronském stylu vytvořené kolem roku 1880. Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity. Figury byly provedeny kombinovanou technikou a kašírovány. Pražané tyto jesle velmi milovali a uctívali, proto je také ve velké míře navštěvovali.

Betlém nebyl při bombardování na konci války zničen jako chrám, pouze se některé figury ztratily. Po roce 1948 byl betlém uschován ve strahovském klášteře, kde byl o Vánocích stavěn. V roce 2002 byl do Emauz vrácen a od znovuotevření kostela v roce 2003 je zde opět vystavován. Kostel bude betlém vystavovat 25. 12. 2019 - 27. 1. 2020 od 09:40 do 10:45 hodin. Ve dnech 25. 12. a 12. 1. od 15:00 do 17:00 hodin.


Velký betlém na Vyšehradě

Betlém VyšehradBetlém v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byl pravděpodobně zhotoven ještě v 19. století. Betlém tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka a ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Autora neznámé, nicméně styl řezby je blízký okruhu tyrolských řezbářů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlémové figury byly naposledy restaurovány v létě 2015 restaurátorkou Jitkou Jirkovskou. Ušlechtilá řezba figur a instalace jeslí řadí tento betlém mezi nejhezčí v Praze. Betlém je přístupný od 1. prosince 2019 do 1. února 2020. Do 24. prosince lze betlém spatřit bez figurky Jezulátka, která bude do jesliček doplněna 25. prosince 2019.
 

Betlémy naše i od sousedů v Senátu

Betlém z BamberguV Senátu České republiky probíhá od 6. 12. další ročník vánoční výstavy, kterou ve Výstavní síni pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů, představí historické i současné betlémy především české provenience.Na výstavě si bude moci veřejnost prohlédnout betlémy dřevěné, keramické, papírové i pohyblivé. Převážně se jedná o betlémy z různých koutů České republiky, zastoupeny jsou ale také betlémy z Německa, Rakouska nebo Slovenska.

Expozice je otevřena ve výstavní síni Valdštejnského paláce do 5. ledna 2020. Přístupná je denně od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné se tu neplatí.
 

Slovanský betlém v Holešovicích

Slovanský betlémUnikátní Slovanský betlém v holešovickém kostele sv. Antonína měl poněkud pohnutý osud, hrozil mu zánik, ale první farář tohoto novogotického kostela P. Silvestr Hrnčíř se postaral o to, aby nezanikl. Betlém byl nakonec rozšířen, doplněn obrazem Domažlic a figurkami v chodských krojích, posléze se v něm objevily i další figurky v krojích slovanských národů.

Betlém v kostele sv. Antonína můžete navštívit od 24. prosince 2019 do 2. února 2020 od 10:00 do 17:00 nebo 19:00 hodin. Betlém je přístupný zdarma.


Betlémy u Karlova mostu

Vltavský rybí betlémStejně jako se v 16. století stal tradicí vánoční stromeček, stává se tradicí i návštěva výstavy betlémů v Muzeu Karlova mostu a to nejen pro Pražany. Těšit se můžete na slaměný betlém v životní velikosti od polského umělce Andrzeje Wrzcionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký betlém z ebenového dřeva, Námořnický betlém, betlém z kukuřičného šustí a mnohé další.

šalmajLetošní výstava 2019 je věnována hlavně historii vánoční hudby. Poodhalte historii vánoční hudby díky dobové ikonografii a hudebním nástrojům. Představen je i jeden z nejstarších středověkých nástrojů - tzv. šalmaj, a muzeum rozeznívá středověká vánoční hudba. Kdy vznikla nejstarší specificky vánoční hudba? Co vánoční hudba vyjadřovala a čemu vánoční písně, koledy, sloužily? Jaké koledy patří mezi vůbec nejstarší a co jsou to tzv. pastorely? Z jaké doby pochází nejstarší záznamy o české vánoční hudbě? Jak náboženské písně zlidověly do podob koled? To a mnohé více se dozvíte právě na výstavě v Muzeu Karlova mostu. Vstupné do muzea stojí 170 korun, pro děti, studenty a seniory 70 Kč.
Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Emauzy - klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy - klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.