Úvod > Aktuality > Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vydáno 1. prosince 2019 Zážitky
Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Pražské vánoční trhy s vůní svařeného vína

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Na Staroměstském náměstí letos začaly 30. listopadu a budou pokračovat do 6. ledna roku 2020, každý den od 10 do 22 hodin. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží. Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude také do 6. 1. 2020. Další menší trhy na Náměstí Republiky (30.11. -  29.12.2019) nebo na Náměstí Míru (20.11. - 24.12.2019), které jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou.

Vánoce PrahaMenší trhy naleznete také na Tylově náměstí (I. P. Pavlova) v Praze 2, které trhy vánočně zdobí od 26.11. do 24.12. Otevírací doba je od 10 do 19 hodin. Výstaviště Holešovice nabídne trhy na výstavišti Incheba, které začaly 29.11. a skončí 1.12. Otevřeno je 10 do 18 hodin a vstupné pro dospělé je 50 Kč. Na Pražském hradě se letos konají trhy na náměstí U svatého Jiří. Začaly 23.11. a skončí až 6.1.2020, provozní doba od 9:00 do 19:00. Máte-li cestu na Letňany, na výstavišti PVA EXPO Praha se konají od 12.12 do 15.12. Stříbrné vánoční dny, na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od více než 300 vystavovatelů. Otevřeno je od 10 do 18 hod, základní vstupné je 40 Kč.
 

Za tradičními i exotickými betlémy

BetlémJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele, který sousedí s Loretou. Od 25. prosince do 6. ledna jsou jesličky přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout do 15 hodin a v termínu od 7. do 31. ledna budou přístupné pouze o víkendech od 14 do 17 hodin. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.
 
Betlém klub pořádá tradičně v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě je k vidění přibližně 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Jsou zde instalovány betlémy z nejrůznějších materiálů – dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika apod. Výstava je otevřena od 30. 11. 2019 a bude trvat do 3. 1. 2020. Otevírací doba denně 10:00 - 18:00, 24. 12. do 16. 00, 31. 12. do 15:00, 1. 1. 13:00 - 18:00. Vstupné je 50 korun.
 
BetlémV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku, na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky.
 
Voňavé perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Betlém bude přístupný od 23. prosince 2019 do 1. ledna 2020.
 

Zaposlouchejte se do libých tónů vánoční hudby

Vánoční koncertCo jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby. K těm hudebně-nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty, Českou mši vánoční i Silvestrovský koncert. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.
Betlémy 2019 - Kostel sv. Vojtěcha v Praze 1

Betlémy 2019 - Kostel sv. Vojtěcha v Praze 1

Betlém z lipového dřeva vyřezal mistr Jan Florián (1921–2007) ze Staré Říše v jihlavském okrese, tedy z Betlémářského kraje.

Vlastivědné vycházky Prahou - prosinec 2019

Vlastivědné vycházky Prahou - prosinec 2019

Pražská informační služba připravila na prosinec 2019 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech.

Betlémy 2019 - kostel sv. Ignáce

Betlémy 2019 - kostel sv. Ignáce

Projekt Betlémy 2019 je sedmým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.

České vánoční trhy na náměstí Míru

České vánoční trhy na náměstí Míru

Tradiční vánoční trhy na centrálním náměstí Vinohrad na náměstí Míru. Vánoční trhy nabízejí příchozím typické produkty těchto svátků.Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.

Betlémy 2019 - kostel sv. Jakuba Staršího v Petrovicích

Betlémy 2019 - kostel sv. Jakuba Staršího v Petrovicích

Petrovický betlém Petrovický betlém má tradici již od začátku tohoto století. Jeho autorkou je MUDr. Jiřina Němcová. Na samém počátku byla myšlenka oslovit především všechny děti ve farnosti. Nicméně časem se ukázalo, že se cítí osloveny nejen děti.

Betlémy 2019 - Bazilika sv. Jakuba Staršího

Betlémy 2019 - Bazilika sv. Jakuba Staršího

Betlém je řezbářským dílem Ferdinanda Demetze z obce St. Ulrich v Jižním Tyrolsku.

Betlémy 2019 - Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

Betlémy 2019 - Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty na Praze 1

Betlém je stavěcí, dřevěný s větším množstvím barevně polychromovaných figur.

Vánoční trhy na Smíchově

Vánoční trhy na Smíchově

Pod vánočním stromem naleznete kvalitní zboží, kterým uděláte radost svým blízkým či sami sobě. Kromě dárků u nás pořídíte zajímavé vánoční doplňky nebo obohatíte štědrovečerní menu. Nákup tradičního sortimentu vám zpříjemní poslech vánočních koled a další doprovodný program.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá již po dvacáté v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice.

Betlémy 2019 - Pražské Jezulátko

Betlémy 2019 - Pražské Jezulátko

Venkovní velký deskový malovaný novodobý betlém vede návštěvníky od zastávky tramvaje na terasu kostela. Jesličky v kostele tvoří Svatá rodina s volkem a oslíkem.

Betlémy 2019 - kostel sv. Fabiána a Šebestiána

Betlémy 2019 - kostel sv. Fabiána a Šebestiána

Betlém pochází pravděpodobně z konce 19. století, kdy byl na místě původního kamenného kostela vybudován kostel nový. Dokdy a v jaké podobě byl vystavován, není známo.

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Královny míru na Lhotce

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Královny míru na Lhotce

Původní lhotecký betlém, který byl neznámo kdy poškozen, pocházel zhruba z roku 1938. Dnes z něj zůstal pouze slon, některé postavičky, anděl a černoušek (kasičky). Ostatní části jsou z betléma, který stával v kapli krčské nemocnice.

Betlémy 2019 - bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Betlémy 2019 - bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlémy 2019 - kostel sv. Karla Boromejského

Betlémy 2019 - kostel sv. Karla Boromejského

Projekt Betlémy 2019 je sedmým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 25. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.

Betlémy 2019 - Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prok

Betlémy 2019 - Emauzy: kostel Panny Marie a sv. Jeronýma, sv. Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha a Prok

Na přelomu 19. a 20. století betlém – typickou ukázku beuronské umělecké školy – vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity.

Betlémy 2019 - katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Betlémy 2019 - katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava

Dnešní betlém v počtu 25 figur z polychromované keramiky z konce 20. stol., který měl být pouhým provizoriem, nakonec pro svou líbeznost zdomácněl. Velmi osobitě působí zejména netradiční ztvárnění klečící Panny Marie objímající děťátko v jeslích, které se dočkalo četných kopií.

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Pod řetězem

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Pod řetězem

Betlém je ze dřeva a byl zhotoven ve druhé polovině 19. století. Klasická kompozice jesliček je utvořena polorozpadlou chýší se Svatou rodinou, volkem a oslíkem. K ústřednímu bodu betlému, malému Ježíškovi, se obrací každá z postav včetně ovcí v pokorném gestu.

Betlémy 2019 - kostel sv. Tomáše

Betlémy 2019 - kostel sv. Tomáše

Dřevěný betlém byl zhotoven zřejmě na přelomu 19. a 20. století. Kompozice je tvořena klasickými figurami, které se objevují téměř v každých jesličkách.

Betlémy 2019 - kostel sv. Josefa

Betlémy 2019 - kostel sv. Josefa

Betlém je zasazen do prosté scenérie, jejímž ústředním motivem je jednoduchá chýše, v níž spočívá Svatá rodina. K ní přistupují tři králové v doprovodu s družinou z jedné strany a pastýři ze strany druhé. Každá z figur upírá svůj pohled k jesličkám jako ke středu a smyslu Vánoc.

Betlémy 2019 - kostel sv. Havla na Starém Městě

Betlémy 2019 - kostel sv. Havla na Starém Městě

Krádeže se nevyhnuly ani tomuto betlému, který je směsicí dřevěných figurek různého stáří. Jednotlivé postavy proto byly v průběhu let postupně doplňovány novějšími. Podobně jako v případě týnského betléma není autor znám ani zde. Jádro betléma pochází z konce 19. století.

Betlémy 2019 - Vánoce v Týnském chrámu

Betlémy 2019 - Vánoce v Týnském chrámu

Nakolik je Týnský chrám pokladnicí uměleckých děl, vystavený betlém představuje pověstnou výjimku. Neznáme ani autora, ani přesnou dobu vzniku. Výjev je tvořen seskupením dřevěných figurek, vzniklých v různých dobách, na stupňovitém pozadí stylizovaného města zakončeného hradbami s cimbuřím.

Betlémy 2019 - kostel sv. Františka z Assisi

Betlémy 2019 - kostel sv. Františka z Assisi

Projekt Betlémy 2019 je sedmým ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 25. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.

Betlémy 2019 - kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Betlémy 2019 - kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Sádrový betlém pochází z konce 19. století. Byl vyroben v dílně firmy B. Müllera. Restaurátorské práce v roce 2000 provedl Karel Hasse.

Betlémy 2019 - kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Betlémy 2019 - kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Betlém vytvořil v letech 1945 – 1946 malíř, řezbář a sochař Václav Andres (1894–1980). Dispozice betléma vychází z tzv. Konnersreuthských jesliček (dle vidění sigmatizované Terezie Neumannové z německého Konnersreuthu).

Betlémy 2019 - kostel sv. Antonína Paduánského

Betlémy 2019 - kostel sv. Antonína Paduánského

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.

Betlémy 2019 - kostel sv. Václava v psychiatrické léčebně Bohnice

Betlémy 2019 - kostel sv. Václava v psychiatrické léčebně Bohnice

Betlém pro kostel sv. Václava vyrobili pacienti Psychiatrické nemocnice Bohnice (PNB) pod vedením arteterapeutky paní Evženie Tomkové Towen v devadesátých letech 20. století.

Vánoční Lemarket v Mánesu

Vánoční Lemarket v Mánesu

V pořadí již desátý LEMARKET se letos o Vánocích koná opět na tradičním místě - v Galerii Mánes.

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Betlémy 2019 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

Betlémy 2019 - kostel sv. Matěje v Dejvicích

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Andělské

Betlémy 2019 - kostel Panny Marie Andělské

Odhaduje se, že nejstarší postavy betlému mohly vzniknout už ve 2. čtvrtině 18. století, zřejmě zásluhou jednoho bratra kapucína. Ten údajně betlém vytvářel 10 let. Lze předpokládat, že soubor byl zhotoven v českém prostředí autorem dobře obeznámeným s tradicí neapolských kašírovaných betlémů.

Vánoční trhy na Pražském hradě

Vánoční trhy na Pražském hradě

Jeden z největších hradních areálů na světě ožije opět vánoční atmosférou. Trhy se konají na malebném náměstí U Svatého Jiří. Poctivé svařené víno a tradiční vánoční speciality jsou samozřejmostí, naši prodejci vám však nabídnou i méně známé lahůdky.

Vánoční trhy Praha 2019

Vánoční trhy Praha 2019

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po šestnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

České vánoční trhy na náměstí Republiky

České vánoční trhy na náměstí Republiky

Zapomeňte na shon a zastavte se u stánků s krásným vánočním zbožím. Prožijte působivou předvánoční atmosféru a kouzlo, které nikdy nevyprchá. Poznejte s námi Vánoce pod širým nebem na náměstí Republiky.

České vánoční trhy - Tylovo náměstí

České vánoční trhy - Tylovo náměstí

Zveme vás na vánoční trhy, které se konají v Praze 2 na Tylově náměstí u zastávek I. P. Pavlova. Čeká na vás nabídka vánočního zboží: jmelí, adventní věnce, svíčky, svícny, hračky, vánoční ozdoby a vazby, cukrovinky, adventní kalendáře, betlémy, výrobky uměleckých řemesel i vánoční občerstvení.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století.

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze

Vánoční oslavy v centru Prahy se opět nesou v duchu typických lidových Vánoc. Návštěvníci se zde setkají s českými tradicemi, českými soubory a českými výrobky. Prodává se zde výhradně vánoční zboží, jako jsou ozdoby, svícny, jmelí, věnce či svíčky.