Úvod > Aktuality > Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru v Praze!

Vydáno 1. prosince 2019 Zážitky
Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších v Evropě, pokochejte se pohledem na bizardní betlémy anebo se nechte unášet nevšedními melodiemi adventních koncertů.

Pražské vánoční trhy s vůní svařeného vína

Vánoce PrahaKouzelný vánoční čas rozzáří ulice a náměstí české metropole tisíci barevných světel. Pražské vánoční trhy patří mezi nejvyhlášenější v Evropě. Na Staroměstském náměstí letos začaly 30. listopadu a budou pokračovat do 6. ledna roku 2020, každý den od 10 do 22 hodin. Tak jako každý rok si tu můžete zakoupit tradiční české ozdoby a ochutnat vánoční dobroty, nebude chybět bižuterie, svíčky a další vánoční zboží. Také Václavské náměstí ožije tradičním trhem, který zde bude také do 6. 1. 2020. Další menší trhy na Náměstí Republiky (30.11. -  29.12.2019) nebo na Náměstí Míru (20.11. - 24.12.2019), které jsou vyhlášeny svou lokální atmosférou.

Vánoce PrahaMenší trhy naleznete také na Tylově náměstí (I. P. Pavlova) v Praze 2, které trhy vánočně zdobí od 26.11. do 24.12. Otevírací doba je od 10 do 19 hodin. Výstaviště Holešovice nabídne trhy na výstavišti Incheba, které začaly 29.11. a skončí 1.12. Otevřeno je 10 do 18 hodin a vstupné pro dospělé je 50 Kč. Na Pražském hradě se letos konají trhy na náměstí U svatého Jiří. Začaly 23.11. a skončí až 6.1.2020, provozní doba od 9:00 do 19:00. Máte-li cestu na Letňany, na výstavišti PVA EXPO Praha se konají od 12.12 do 15.12. Stříbrné vánoční dny, na kterých zakoupíte nejen dárky a dekoraci, ale i spotřební zboží od více než 300 vystavovatelů. Otevřeno je od 10 do 18 hod, základní vstupné je 40 Kč.
 

Za tradičními i exotickými betlémy

BetlémJeden z nejznámějších pražských betlémů, barokní jesličky, je každoročně vystaven na Hradčanech v kostele, který sousedí s Loretou. Od 25. prosince do 6. ledna jsou jesličky přístupné denně od 10 do 17 hodin, na Silvestra si je můžete prohlédnout do 15 hodin a v termínu od 7. do 31. ledna budou přístupné pouze o víkendech od 14 do 17 hodin. Byla by však škoda zůstat jen u této prohlídky – vlastní Loretu lze navštívit vždy od 9 do 17:00 hodin. V klenotnici uvidíte například sbírku darů ze sedmnáctého a osmnáctého století, kalichy a Diamantovou monstranci zdobenou 6 222 diamanty.
 
Betlém klub pořádá tradičně v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě je k vidění přibližně 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Jsou zde instalovány betlémy z nejrůznějších materiálů – dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika apod. Výstava je otevřena od 30. 11. 2019 a bude trvat do 3. 1. 2020. Otevírací doba denně 10:00 - 18:00, 24. 12. do 16. 00, 31. 12. do 15:00, 1. 1. 13:00 - 18:00. Vstupné je 50 korun.
 
BetlémV kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně se nachází známé Pražské Jezulátko, které zdejším karmelitánům darovala roku 1628 šlechtična Polyxena z Lobkovic. Soška se obléká do honosných šatiček podle období církevního roku, na Vánoce jej spatříte v bílém. V sakristii kostela se šatičkám věnuje celé muzeum, stejně tak si zde můžete prohlédnout exotické betlémy, které kostelu věnovali věřící ze vzdálených zemí, například z Latinské Ameriky, Filipín, Indie či Afriky.
 
Voňavé perníkové jesličky každoročně provoní kostel sv. Matěje v Dejvicích. Perníčky jsou zdobeny přesně podle výšivek na českých a moravských lidových krojích. V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Betlém bude přístupný od 23. prosince 2019 do 1. ledna 2020.
 

Zaposlouchejte se do libých tónů vánoční hudby

Vánoční koncertCo jiného pomůže dokreslit tu pravou vánoční atmosféru lépe než nádherná hudba? Mimo Národního divadla, Rudolfina a dalších tradičních míst se můžete do libých tónů zaposlouchat také v několika pražských kostelech, ve kterých od pozdních odpoledních hodin probíhají koncerty vánoční hudby. K těm hudebně-nejvyhlášenějším patří sv. Salvátor, který během Vánoc nabídne adventní varhanní koncerty, Českou mši vánoční i Silvestrovský koncert. O Prvním svátku vánočním můžete navštívit kostel sv. Šimona a Judy, kde uslyšíte Českou mši vánoční od J.J. Ryby.
Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha - Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Kostel sv. Šimona a Judy vznikl před rokem 1632 jako součást špitálu milosrdných bratří, kteří kostel postavili na místě staršího sboru českých bratří.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Vánoční trhy na Pražském hradě

23.11.
6.1.
Vánoční trhy na Pražském hradě

Jeden z největších hradních areálů na světě ožije opět vánoční atmosférou. Trhy se konají na malebném náměstí U Svatého Jiří. Poctivé svařené víno a tradiční vánoční speciality jsou samozřejmostí, naši prodejci vám však nabídnou i méně známé lahůdky.

Vánoční trhy Praha 2020

28.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2020

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po sedmnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

28.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století.