Úvod > Aktuality > Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Vydáno 29. října 2019 Zážitky
Leckde se na konci října rozloučí s posledními návštěvníky a zamknou do příští sezóny dveře, jinde ale zůstává stále otevřeno – někde už jen v listopadu, jinde celou zimu. Kam se můžete vypravit ještě v nejbližších týdnech a který výlet můžete klidně odložit třeba na prosinec?

Výlety do přírody: Na Velkou Deštnou nebo k přehradě Fláje

Velká DeštnáNovinkou letošní sezóny je mimo jiné rozhledna na vrchu Velké Deštné v Orlických horách. Ta se otevřela návštěvníkům 26. 10. 2019 a od té doby má otevřeno celoročně a volně. Rozhledna vysoká 19 metrů nabízí fantastické rozhledy do širého kraje. Uvidíte z ní na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Výhled na hladinu vodního díla Fláje budete mít z nového informačního centra, které se otevřelo letos v létě. Jedná se o dřevěnou budovu s prosklenou stěnou a nádherným výhledem na hladinu, která stojí přímo nad vodou. K přehradě jezdí turisté celý rok, v zimě na běžkách, na jaře pěšky a v létě na kole. V listopadu zde bude otevřeno pouze o víkendech od 12:00 do 16:00 hodin, prohlídka přehrady začíná vždy ve 12:30.

Poštovní štola ve Zlatých Horách

Dobře utajený tip pro hezký podzimní výlet je Poštovní štola ve Zlatých Horách na Jesenicku. První zmínka o Poštovní štole pochází z roku 1513. Největšího rozvoje důlní činnosti na tomto díle bylo dosaženo ve druhé polovině 17. století, kdy se zde těžily kyzovité měděné rudy, později pak pyrit. Kromě částí ručně sekaných chodeb a komínů archeologové dokonce objevili zbytky původního dřevěného čerpadla, které podle dendrologického průzkumu pochází ze 17. století. Svůj název štola získala díky tomu, že se zde podle pověsti propadl poštovní kočár. Pověst se ovšem nezakládá na pravdě, protože tudy žádná cesta v minulosti nevedla...

Prohlídky probíhají denně kromě pondělí až do konce listopadu. Je ale nutné objednat se předem, buď na pokladně štoly anebo v Městském informačním centru ve Zlatých Horách. Ve štole objevíte doslova fascinující barevné náteky na zdech – nejpozoruhodnější je modrá barva na stěnách, kterou vytváří alofán, neboli sirníky mědi, bílý povlak pak tvoří sirníky zinku. Vytváří je voda, která prosakuje skálou a obohacuje se o tyto látky. Nachází se zde i podzemní jezírko, které vzniklo během několika desítek let odkapáváním vody na zem.
 

Hornická muzea a jeskyně

Čerti a permoníci nikdy nespí – aneb pod zem se přes zimu podíváte i jinde. Otevřeno například mají naše dvě největší hornická muzea, Landek ParkOstravě (denně kromě pondělí) i Hornické muzeumPříbrami (jen od úterý do pátku), anebo Hornický skanzen Mayrau; tam se sice pod zem nepodíváte, ale otevřeno je rovněž denně celý rok.

Na milovníky podzemí nezapomínají ani některé jeskyně: před zimní pauzou ve všedních listopadových dnech v 9, 11 a ve 14 hodin máte poslední možnost podívat se třeba do Koněpruských jeskyní a v 10 a ve 13 hodin do Mladečských a Javoříčských jeskyní, Kateřinská jeskyně má v listopadu otevřeno denně mimo pondělí v 10, 12 a ve 14 hodin a Balcarka v 10, 11 a ve 14 hodin. Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout třeba do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí mají celou zimu otevřeno Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.
 

Ponurý podzim láká do ponurých míst

Pokud budete hledat místa ladící s ponurým listopadovým počasím, denně a celý rok můžete nahlédnout do kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory, denně kromě pondělí bývá otevřeno v kostnici pod kostelem sv. JakubaBrně. Celou zimu se také můžete projít systémem kasemat a podzemními sály pražského Vyšehradu, vidět kasematy na brněnském Špilberku anebo katakomby pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. IgnáceKlatovech.
 

Otevřené hrady a zámky

Časy, kdy se hrady a zámky zavíraly na konci října, jsou dávno pryč. Stačí si zkontrolovat přesnou návštěvní dobu a i v listopadu se můžete vypravit třeba na prohlídku hradu Bouzov, hradu Rožmberk nebo na hrad Karlštejn.

Otevřeno celý rok mívá například zámek Hluboká, zámek Děčín, zámek Mníšek pod Brdy, zámek Veltrusy (tady bývá zavřeno obvykle jen od poloviny prosince do konce ledna), hrad Loket, zámek Sychrov, hrad Křivoklát, zámek Brandýs nad Labem nebo zámek Valeč, ze soukromých sídel pak zámek Mělník, zámek Dobříš či zámek Radim.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Poštovní štola u Zlatých Hor

Poštovní štola u Zlatých Hor

Ve Zlatých Horách na Jesenicku si můžete prohlédnout historickou zlatorudnou štolu, ve které se těžilo už ve středověku. Podzemní labyrint chodeb ukrývá i zbytky pomůcek po ruční těžbě, barevné náteky minerálů i křišťálové jezírko.

Rozsáhlý podzemní labyrint ve Zlatých Horách

Rozsáhlý podzemní labyrint ve Zlatých Horách

Návštěvníci města Zlaté Hory mají jedinečnou příležitost nahlédnout do tajemného podzemního labyrintu, který v okolí města po staletí vznikal při dobývání vzácných kovů.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně - druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket - impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Radim - dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim - dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Vydejte se poznat Slezskoostravský hrad, kde se pořádají různé koncerty, jarmarky, divadelní představení a jiné kulturní akce.

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník - historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Regionální muzeum v Mělníku je otevřeno celoročně.

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti včetně zámecké expozice. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 je otevřen od úterý do neděle, od 13. 1. do 29. 2. 2020 má otevřeno od pátku do neděle.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.