Úvod > Co chcete dělat? > Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.
Svou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1 060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C, vlhkost 96 – 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou. Ročně je navštíví okolo 70 tisíc návštěvníků z celého světa. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.
 
Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr. Úžas a odraz jezera v paměti si návštěvníci Bozkovských dolomitových jeskyní odnášejí jako cenný suvenýr.

Z důvodu velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem. Rezervaci prohlídek jednotlivců a rodin jeskyňáři přijímají ve všední dny od 8 do 10 hodin dopoledne, v so a ne od 9 do 10 hodin dopoledne na tel. čísle 481 682 167. Rezervace pro skupiny návštěvníků jsou přijímány na jakýkoliv termín po celou návštěvní dobu.

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.).

Bozkovské dolomitové jeskyně