Úvod > Co chcete dělat? > Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět
Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisící let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Podle záznamů jej navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také předkládá první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Následovala práce Jana Ferdinanda Hertolda z roku 1669 Tartaro-Mastix Moravie, kde popisuje otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati.

Jeskyně je nyní výjimečná především dvousetmetrovou vestavbou bývalého armádního velitelského pracoviště, které bylo vyňato ze systému bojové pohotovosti v roce 2001 a je doposud plně funkční. Nyní jsou postupně odstraňovány zazdívky provedené ve II. světové válce, kdy byla do podzemí umístěna německá továrna na výrobu součástek leteckých motorů. Za těmito zdmi se postupně objevují původní části popisované v historické literatuře s nádhernou sintrovou výzdobou, z nichž některé jsou již zařazeny do prohlídkové trasy.

V podzemních protorách jeskyně je instalována expozice, která na panelech a plastikách názorně ukazuje dlouhou historii této lokality. S využitím "stroje času" se návštěvník přenese o asi 60 000 roků zpět do období, kdy jeskyni obývali jeskynní medvědi a lvi a postupně "kráčí" jednotlivými etapami pozdějšího využití jeskyně lidmi, které názorně ukazují instalované předměty. Výklad je tedy obohacen názornými exponáty a představa návštěvníka o dávném období a celé historii jeskyně je pak dokanalá.

Podobně jsou doplněny i expozice bývalého velitelského pracoviště naší armády, které je vestavěno do části podzemních prostor, o autentické předměty (chemická laboratoř, spojovací prostředky apod.). Je vhodné si zajistit rezervaci na uvedených kontaktech.

Jeskyně Výpustek zůstává opředena velkou záhadou. Podle historických pramenů se na úplném dně tohoto rozsáhlého podzemního prostoru skrývá spodní patro s jezerem dlouhým 128 metrů. Cesta do něj byla za druhé světové války zasypána. Mapa jezera se sice dochovala, popis těchto prostor bohužel zmizel. Pokud by se však jezero našlo, byl by to přírodní unikát, doslova podzemní moře. Tak velká vodní plocha v jeskyních střední Evropy zatím nebyla popsána.
 

Nová trasa "Za tajemstvím jeskyně"

Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede od sezóny 2022 mezi vnější stranou krytu (kde probíhá hlavní prohlídková trasa) a přírodní stěnou jeskyně. Bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách, v oblečeni které si lze zašpinit či overalech, v malých skupinách maximálně 10 lidí projdete i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu. Za prohlídku v podřepu se ale odmění pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně uvidíte i historické podpisy dobových návštěvníků. Přes zábradlí nahlédnete do jedné z devíti propastí v jeskyni. Po prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání 15 schodů a nově vybudované kovové lávce dostanete přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Po cestě uvidíte i řadu zajímavých barevných přírodních sintrových náteků.

Na rozdíl od klasické cesty krytem, není nová trasa bezbariérová, její délka je 690 metrů a trvá zhruba 80 minut. Koná se podle zájmu po rezervaci předem na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.

Ubytování a restaurace v okolí

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Křtiny, Jihomoravský kraj
Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar

Křtiny, Jihomoravský kraj
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jihomoravský kraj