Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole.
Celodenní výlet strávený v areálu Landek Park – Hornické muzeum, to je nejen prohlídka sbírek staré důlní a záchranářské techniky, důlních lamp, jedinečných nadzemních a podzemních expozic a fárání do bývalého dolu Anselm, ale společně s širokou škálou sportovně-rekreačních možností také nabídka hornických specialit v Harendě u Barborky. To je zážitek, na který se nezapomíná!
Unikátní expozice se nachází ve štolách horních slojí skutečného historického dolu Anselm, kam návštěvníci sfárají důlní jámou v původní těžní kleci. Návštěva Landek Parku umožní návštěvníkům poznat cestu horníka od příchodu na šachtu, přes unikátní fárání do dolu až po poznání jednotlivých pracovních činnosti v dole.
Expozice důlní dopravy
Expozice důlní dopravy mj. nabízí jízdu originálním důlním vláčkem po historickém nádvoří areálu. Součástí důlní a povrchové expozice je ukázka provozu funkčního důlního pluhu, jehož součástí je i hřeblový dopravník, po kterém se dopravovalo uhlí z mechanizovaného porubu. Venkovní expozice těžké důlní techniky byla obohacena o speciální velkokapacitní vozy na přepravu uhlí, používané dříve na Dole Paskov, a třeba i o tzv. podbíjecí stroj, který pomáhal havířům při instalaci a opravách kolejového svršku v dole.
Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři
V nejhistoričtější části důlní expozice, v originální štole Albert, byla v roce 2019 otevřena nová expozice, která seznamuje návštěvníky s prací koní v podzemí.
Expozice byla značně finančně náročná, jelikož je skutečně originální, a to jak modelem koně s polodřevěným povozem, tak tzv. vodičem v dobovém oblečení, který se v důlním prostředí o koně staral. K originalitě této expozice nemalým dílem přispěly radou filmové ateliéry Barrandov. Tito koníci byli nedílnou součástí dopravy nejen uhlí, ale i materiálu v dole a sloužili až do zavedení důlních lokomotiv do dolu. Koňská doprava se dle dostupných materiálů provozovala od r. 1850 a poslední kůň byl vytažen na nynější lokalitě Důl Bezruč v roce 1945.
Landecká Venuše
Na Landeku bylo zaznamenáno první osídlení, jehož důkazem je unikátní Landecká (Petřkovická) venuše, která byla nalezena při archeologických vykopávkách v padesátých letech minulého století. Jedná se o 46 mm vysoké torzo ženy vyřezané z krevele. Venuše byla dle archeologů nalezena pod mamutí stoličkou. Svým štíhlým až „kubistickým“ tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší.