Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním
"> "> Jirí Urválek "> Pohled od severu "> Jirí Urválek "> "> Jirí Urválek "> "> "> Kuchyne "> Jídelna "> Cerný salon "> hipo4.JPG "> "> ">
+ Přidat foto

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Památky
Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Kde jinde máte na několika hektarech zámek, hřebčín, rozlehlý anglický park, rekreační lesy s množstvím sportovišť, oboru s jeleny a muflony, třešňovou alej a nedaleko též alej jedlých kaštanů? Přijeďte do Slatiňan a užijte si den plný poznání, zábavy a odpočinku.

Gotická tvrz ze 14. století se během 600 let proměnila v moderní sídlo šlechtické rodiny Auerspergů, která zámek vlastnila po dvě staletí do svého vymření v roce 1942. V zámecké expozici vás čekají příběhy ze života knížecího rodinného domu, podíváte se do zámeckých pokojů i zázemí zámku v podobě kuchyně, umývárny nádobí či kotelny.

Druhá expozice - hipologická, jejíž bohaté sbírky seznamují s anatomií, chovem a využitím koně ve společnosti - vojenství, dopravě, sportu i zábavě, patří mezi největší svého druhu na celém světě. Stovky obrazů, plastik, sedel, postrojů, a to vše s motivem ušlechtilého zvířete - koně.

Od července 2013 je možné vystoupat na vyhlídkový ochoz velké zámecké věže. Odměnou navštěvníkům je překrásný výhled na Slatiňany, Chrudim, ŽeleznéOrlické hory. Za příznivého počasí lze dohlédnout na hřebeny Krkonoš a na Králický Sněžník. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.
 

Projekt Šlechtická škola v přírodě

Obnova areálu národní kulturní památky – zámku a parku Slatiňany je prvním projektem Národního památkového ústavu, který uspěl mezi žádostmi o dotaci z prostředků IROP.

Během obnovy urbanisticky, architektonicky a krajinářsky hodnotného zámeckého areálu budou  rekonstruovány cesty, ohradní zdi, ploty a brány a také opěrné zdi pod zámkem i parkem. Navrátí se též původní sbírková bohatost dřevin, stávající stromy budou ošetřeny a doplněny o keřové patro a záhony s květinami. Projekt se zaměří také na rekonstrukci zámecké budovy, kde budou obnoveny fasády, okna a dveře a restaurátorským zásahem projdou i brány. Ve své původní podobě bude obnovena venkovní lodžie při západním křídle zámku a místnosti v přízemí východního křídla se přemění na multifunkční prostory.
 
Obnova byla zahájena v červenci 2017 a dokončena by měla být nejpozději na počátku roku 2020. Projekt je spolufinancován ze strukturálních fondů z Integrovaného regionálního operačního programu.

Celý popis
Naposledy změněno: 15. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Slatiňany, Východní Čechy
Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy