ÚvodAktualityČesko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?
Ubytování

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.
hotely mají dějiny našeho filmu společných víc věcí, než byste čekali. V hotelu U Černého koněulici Na Příkopě se 18. října 1896 konalo první filmové představení v Praze, při němž Edisonova společnost promítala „živoucí fotografie“. Jen o pár dní později Pražané mohli sledovat bourání zdi, jedoucí vlak nebo pokropeného kropiče, tedy slavné první filmy natočené bratry Lumièrovými a jejich kinematografem: ty se poprvé promítaly 22. října 1896 v hotelu U Saského dvora na rohu Hybernské a Senovážné ulice. A co slavná veselohra Hotel Modrá hvězda z roku 1941? Název zní slibně, ale ve skutečnosti žádný filmový hotel neexistuje. Zchátralý hotýlek, v němž se veselohra s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým odehrává, stál jen dočasně ve filmových ateliérech.
 

Hotel Slezský dům v Karlově Studánce: S tebou mě baví svět

V hotelu se odehrává kousek rodinné komedie S tebou mě baví svět, natočené roku 1982 režisérkou Marií Poledňákovou. Koncert zpěvačky Gábiny, kterou hrála Zdena Studenková, a scény s jejím mužem Pepou aneb Pavlem Novým prchajícím přes balkon se natáčely v Letních lázních a v lázeňském hotelu Slezský důmKarlově Studánce v Jeseníkách. Komfortní hotel v originálním slohu postavili opavští stavitelé Karl Karn a Karl Blum v letech 1909 až 1912.
 

Hotel International v Praze: Šakalí léta

Šakalí léta z roku 1993 byl první film úspěšné scenáristické dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský podle stejnojmenné povídky Petra Šabacha z knihy Jak potopit Austrálii, první porevoluční filmový muzikál a také film, který proslavil Ivana Hlase. Jednu z hlavních rolí si zahrál Hotel International. Budova inspirovaná podobnými stavbami v Moskvě vznikla v letech 1952–1956, původně měla sloužit pro ubytování sovětských delegací a armádních důstojníků, a po rekonstrukci v roce 1957 se proměnila v nejluxusnější hotel v bývalém Československu. Vedle kultovního filmu hotel proslavil i Jan Werich, když ho popsal slovy: „Proti nebi se rýsovala taková obrovská stavba. A z ní šla věž a ještě jedna věž a ještě jedna věž – a bylo to vošklivý!”

Původně měl Hotel International stát na Vítězném náměstí v Dejvicích, jenže protože by rušil pohled na Pražský hrad, nakonec se stavěl o kousek dál a níž, na Podbabě. Známá je i hvězda na špičce věže: původně symbol komunismu zářil rudě, dnes je zlatá a natočená směrem k Hradu.
 

Grandhotel Pupp v Karlových Varech: Vrchní, prchni!

Dalibor Vrána inkasuje v jídelně hotelu v Karlových Varech, ale místní číšníci jsou mu na stopě: to je scénka z filmu Vrchní, prchni! režiséra Ladislava Smoljaka z roku 1981 podle scénáře Zdeňka Svěráka. Natáčel se v řadě hotelů a penzionů, vyvrcholením děje ale byly scény z Grandhotelu Pupp a zběsilý úprk číšníků po Karlových Varech. Grandhotel Pupp si ovšem zahrál v celé řadě dalších českých i zahraničních filmů, od bondovky Casino Royale přes Poslední prázdniny až po film Hvězda padá vzhůru, moderní muzikálové parafráze na motivy klasické hry J. K. Tyla Strakonický dudák z roku 1974 s Karlem Gottem v hlavní roli.
 

Hotel Labská bouda v Krkonoších: Svatební cesta do Jiljí

Obec Jiljí sice ve skutečnosti neexistuje, zato existuje spousta dalších míst, která ve filmu uvidíte, namátkou Mumlavský vodopád, Zlaté návrší, Harrachovy kameny nebo hotel Labská bouda v Krkonoších. Mimochodem, Josef Abrhám a Libuše Šafránková se vzali už sedm let před natáčením a v jednom ze společných rozhovorů řekli, že kdyby si měli pustit něco ze společných projektů, byla by to právě Svatební cesta do Jiljí, romantická komedie režiséra Hynka Bočana z roku 1983. Scénář napsal Miroslav Skála.
 

Hotely Esplanade a Evropa v Praze: Vražda v hotelu Excelsior

Slavná mordparta policejního rady Vacátka se neobjevila jen televizním seriálu Hříšní lidé města pražského. Na jeho úspěch navázala série čtyř detektivních filmů režiséra Jiřího Sequense, Pěnička a Paraplíčko (1970), Partie krásného dragouna (1970), Vražda v hotelu Excelsior (1971) a Smrt černého krále (1972). Který z nich se odehrává v hotelu uhodněte snadno, ale ve kterém? Hotel Excelsior je podle scénáře „šťastný ostrov pokoje a klidu v rušném velkoměstě“ a má se nacházet v Praze nedaleko Wilsonova nádraží. Natáčelo se před hotelem Esplanade ve Washingtonově ulici na Novém Městě, který je skutečně kousek od dnešního Hlavního nádraží, a také v hotelu Evropa na Václavském náměstí. Klíčovou roli si zahrál taneční sál hotelu Excelsior, ovšem ten vznikl jen ve filmových ateliérech na Barrandově.
 

Hotel Adria v Praze: Pohádky pro Emu

Hořkosladký vánoční příběh s Ondřejem Vetchým a Aňou Geislerovou natáčel režisér Rudolf Havlík hlavně v Praze. Roli hotelu, kde se jeden z hrdinů ubytuje a druhý tam pracuje, si zahrál hotel Adria na Václavském náměstí.
 

Hotel Ještěd nad Libercem: Grandhotel

Příběh portýra z hotelu Ještěd, nesmělého introverta a vášnivého amatérského meteorologa, už z portálu Kudy z nudy znáte: režisér David Ondříček film natočil v roce 2006 podle románu Grandhotel Jaroslava Rudiše, který jsme vám představili v seriálu Česko mezi řádky. Horský hotel s restaurací ukrytý v nitru slavného televizního vysílače na Ještědu se od té doby téměř nezměnil: zajeďte si to ověřit na vlastní oči.
 

Hotel Štekl v Hluboké nad Vltavou: Hotel Herbich

Vedle novogotického zámku v Hluboké nad Vltavou stojí zajímavá stavba v podobném architektonickém stylu, hotel Štekl. Řada lidí mu ale říká hotel Herbich, a to podle stejnojmenného televizního seriálu, který tu v devadesátých letech natáčel režisér Hynek Bočan. Hotel Štekl byl v té době nově dokončený a vítal první návštěvníky, filmařům se líbil a hodil. Samotná stavba je ale mnohem starší, vznikla v šedesátých letech 19. století jako obydlí pro zaměstnance Schwarzenberků.
 

Hotel Sen v Senohrabech: Vyšehrad: Fylm

Když v hotelu Sen v Senohrabech v roce 2022 režiséři Martin Kopp a Jakub Štáfek natáčeli snímek Vyšehrad: Fylm, nechali hotelový resort rozsvítit tak, že rušil pozorování oblohy na pět kilometrů vzdálené hvězdárně v Ondřejově. Nicméně hotel se tak ocitl na stříbrném plátně a nyní hosty láká na cestu po stopách hlavních hrdinů.
 

Hotel Modrá hvězda

Název veselohry z roku 1941 Hotel Modrá hvězda o Zuzance, která zdědila pražský hotel, sice zní slibně, ale ve skutečnosti žádný filmový hotel neexistuje. V deváté minutě se sice Zuzanka zastaví před hotelem Modrá hvězda, ale jde jen o vstup do domu v Charvátově ulici, kde dnes sídlí Magistrát hlavního města Prahy. Zchátralý hotýlek, v němž se veselohra s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým odehrává, stál jen dočasně ve filmových ateliérech.

V Praze ale luxusní Hotel Modrá hvězda opravdu býval, a to v ulici Na Příkopě u Prašné brány. Za první republiky starý hotel koupila banka, zbourala jej a na stejném místě postavila obří budovu, sídlo České národní banky.

Toužíte se ubytovat v hotelu s tak slavným filmovým názvem? Hotel Modrá Hvězda najdete například v Horní Blatné, Hotel a pivovar Modrá hvězda je také v Dobřanech anebo v Sadské.
Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Hotel Sen Senohraby Ubytování

Hotel Sen Senohraby

Hotel Sen se rozprostírá uprostřed malebné přírody Ladova kraje, jen 20 minut od Prahy. Dopřejte si dokonalou souhru všech služeb. Pohodlné ubytování, pohádkové wellness, gurmánskou restauraci, kongresové prostory a svatební palouk, kde si můžete říci své ano, nebo jen tak nechat čas plynout.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Hotel Adria Praha Ubytování

Hotel Adria Praha

Adria Hotel Prague s tradicí od roku 1912 sídlí na Václavském náměstí v centru Prahy, v blízkosti významných historických památek Prahy. Poskytne vám klidné zázemí a pomocnou ruku při toulkách městem. Přímo u hotelu je zastávka metra a tramvaje.

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin Gurmánská turistika

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Česko ve filmu: Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Česko ve filmu: Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Hlášku Dycky Most! z populárního televizního seriálu znají i ti, kteří u obrazovky nestrávili ani minutu. Pronikla do mapových aplikací, na trička a placky a Most s ní zkrátka žije. Jaké je doopravdy město, které spousta výletníků zná jen z obrazovek?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Chcete bydlet jako prezidenti? V Lánech nebo na Pražském hradě vás neubytují, ale zato o prezidentská apartmá nemají naše hotely a penziony nouzi. Dokonce jsme pro vás našli i hotel Prezident a Prezidentskou chatu, kam se vydáme po stopách skutečných prezidentů!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Hledáte romantická a zároveň neobjevená místa, kde vám bude dobře? Kde najdete program na celý víkend? Vaše hledání skončilo, Kudy z nudy pro vás má skvělé tipy ze všech regionů Česka – a navíc doplněné skvělým ubytováním.

7 věcí, které nevíte o… hotelech

7 věcí, které nevíte o… hotelech

Až se znovu ubytujete v hotelu, uvelebíte se v pohodlné posteli, budete si lebedit v sauně nebo wellness, obdivovat výhled z oken a vychutnávat si skvělou gastronomii nebo posezení u baru, možná vás napadne zvídavá otázka, kde se hotely vlastně vzaly? Stále vyrůstají nové a nové, moderní doba jim přeje (ano, i my doufáme, že covidová přestávka se už nevrátí) a jejich nabídka je nepřeberná, ale víte, kdy a proč vlastně vznikly a který hotel je nejstarší, nejvyšší nebo největší? Portál Kudy z nudy zve na velkou hotelovou jízdu!

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách

Pečené sladkosti a film jsou skvělá kombinace. Pokud patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země užívali opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos, budete zvědaví i na další filmy a seriály o jídle. Anebo si raději pustíte některou z pohádek, kde se také peče, smaží a vaří? Pojďte s Kudy z nudy zasednout k bohatě prostřenému filmovému stolu!

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Není vám sto let, a přesto máte rádi filmy natočené za první republiky? Nejste sami, spousta z tehdejších filmových trháků má své kouzlo dodnes a postará se vám o příjemný filmový večer. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do filmového světa před druhou světovou válkou a seznámit se s tehdejšími nejslavnějšími filmovými herečkami.

Procházka filmovými Karlovými Vary

Procházka filmovými Karlovými Vary

Karlovy Vary jsou známé nejen pro své blahodárné prameny, ale také díky filmovému festivalu, který se zde každoročně koná. Málokdo však ví, že lázeňské město je rájem i pro filmové štáby. Filmaři z Česka i ze zahraničí už zde natočili více než 120 snímků. Projděte se historickým centrem a poznejte známá místa z českých i zahraničních filmů!

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.

S osobností na procházku: Libercem s hercem Vlastou Burianem

S osobností na procházku: Libercem s hercem Vlastou Burianem

Víte, že v Liberci se narodil Král komiků a jedna z našich prvních filmových hvězd Vlasta Burian? Je po něm pojmenovaná ulice, na radnici mají jeho bustu a kousek od místa, kde se v roce 1891 narodil, vzniklo Centrum Vlasty Buriana. Kde objevíte jeho další stopy v Liberci a v Praze?

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek Ubytování

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Moravská bouda ve Špindlerově Mlýně Ubytování

Moravská bouda ve Špindlerově Mlýně

Moravská bouda je menší hote pod hřebeny Krkonoš. Nachází se v lokalitě Sedmidolí nad Špindlerovým Mlýnem zhruba ve výšce 1225 m n. m. na luční enklávě. Je ideálním nástupním místem pro letní i zimní horskou turistiku.

Grand hotel International Prague Ubytování

Grand hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.

Bývalý hotel Harasov na Kokořínsku Památky

Bývalý hotel Harasov na Kokořínsku

Do hotelu se dříve jezdila rekreovat prvorepubliková pražská smetánka. Hotel má výbornou polohu u obce Vysoká, údolí je kryté ze všech stran a otevírá se jen k jihu.

Labská bouda v Krkonoších Ubytování

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků Lázně a wellness

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Česko ve filmu: filmové Karlovy Vary aneb které filmy se tu natáčely?

Když odjedou hosté letního filmového festivalu, Karlovy Vary rozhodně neosiří. Pořád je tu spousta lázeňských hostů, turisté přijíždějí objevovat a nakupovat porcelán, sklo značky Moser anebo si vychutnat bylinkové kouzlo Becherovky. A spousta z nich si také po procházce městem vzpomene, že právě tady se něco natáčelo – ale co to bylo? Vypravte se s námi po stopách filmů, které se natáčely v Karlových Varech!

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

Hotel Lysice Ubytování

Hotel Lysice

Ubytujte se v rekonstruované budově Hotelu Lysice, ve kterém se v roce 1939 natáčel film s Adinou Mandlovou, Kouzelný dům.

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.

Hotel Avion v Brně Ubytování

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.

Kino Lucerna – nejstarší kino dosud hrající na původním místě

Kino Lucerna – nejstarší kino dosud hrající na původním místě

Kino a filmy patří k našemu každodennímu životu. První biografy vznikaly už na konci 19. století, i když spíš šlo o putovní kinematografy a produkce v sálech hotelů, restaurací a hostinců. Kino Lucerna, otevřené v roce 1909, sice nebylo první, ale dnes je vůbec nejstarším kinem, dosud sídlícím na původním místě.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Nechejte se hýčkat v hotelu Štekl v Hluboké nad Vltavou Životní styl

Nechejte se hýčkat v hotelu Štekl v Hluboké nad Vltavou

Romantický zámecký hotel Štekl je zasazen v překrásné a historicky bohaté krajině Jižních Čech, v těsné blízkosti zámku Hluboká. Hotel se stal ideálním místem pobytu jak pro rodiny s dětmi a individuální klientelu, tak i pro korporátní klientelu a pořádání firemních akcí.

Hotel Esplanade Praha Ubytování

Hotel Esplanade Praha

Pětihvězdičkový Hotel Esplanade Praha byl otevřen 19. července roku 1927 a od té doby nabízí všem hostům jen ty nejlepší služby. Budova hotelu se nachází v těsné blízkosti Státní opery a Václavského náměstí. Součástí hotelu je i vynikající restaurace.

Další aktuality

Kam v Česku na farmu za agroturistikou? Tipy pro dovolenou na českém venkově

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodinných farmách a agroturistika lákají stále více turistů. Užijte si romantiku venkova během letních víkendů!
12. červenec 2024 15:00
Ubytování

Ubytování na hradech a zámcích: vyzkoušejte bydlení v panských sídlech

Chtěli byste si vyzkoušet, jak se bydlelo zámeckým či hradním pánům? Pak se podívejte na naše tipy, které vám ukáží, na jakých sídlech je možné přenocovat – a nemusí se vždy jednat o luxusní a drahé ubytování. Vybírat můžete z řady elegantních sídel, ale také z hostelů a hradních ubytoven, které hostům nabízejí spojení romantiky a historie.
11. červenec 2024 13:00
Ubytování

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!
11. červenec 2024 10:26
Ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.
4. červenec 2024 6:38
Ubytování

Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Příroda, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli – to jsou top tři atributy, které Češi oceňují na kempování. Proti tomu stojí riziko špatného počasí, nepohodlí a omezené podmínky pro hygienu. Více než polovinu z nás láká karavan či obytné auto. Na vzestupu je tzv. glamping, který by rádo vyzkoušelo 43 % lidí a aždý desátý vyhledává výhradně ta místa, která dbají na životní prostředí. To prokázal průzkum Stavební spořitelny České spořitelny, který se v roce 2024 zaměřil na kempovací návyky Čechů.
28. červen 2024 10:00
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.
26. červen 2024 9:21
Ubytování

10 tipů na chaty a víkendové domy slavných aneb ve stínu a na výsluní

Máte svou milovanou chalupu nebo chatu, kde trávíte dovolenou i prázdniny s dětmi a jezdíte tam třeba už od dětství? Svá oblíbená místa měli i slavní spisovatelé a umělci. Někteří si ji postavili cihlu po cihle sami, jiní si ji nechali navrhnout od zkušenějších. Nahlédněte s Kudy z nudy do soukromí slavných osobností tam, kde je líbaly letní múzy!
25. červen 2024 8:24
Ubytování

Rezervujte včas: kouzelná místa na dovolenou

Také byste si rádi dali dovolenou od hektického života, práce a každodenního kolotoče? Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu tipů, chce to jen mít štěstí a najít volný termín: ve vašem kalendáři i v místě, které si vyberete.
21. červen 2024 16:00
Ubytování