Úvod > Aktuality > Letohrádek ze soutěže Peče celá země, pohádkové zámky nebo Muchova vila: nová filmová místa
Letohrádek ze soutěže Peče celá země, pohádkové zámky nebo Muchova vila: nová filmová místa
"> "> "> "> "> "> ">

Letohrádek ze soutěže Peče celá země, pohádkové zámky nebo Muchova vila: nová filmová místa

Vydáno 27. ledna 2020 Zážitky
Patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země každou sobotu užívají opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos? Podobná hostina čeká i filmové fanoušky: v Česku se bude natáčet druhá řada Zaklínače, nejnovější snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli bude mít světovou premiéru na festivalu Berlinale a malíř Alfons Mucha dostane k letošnímu výročí nový dokument.
Připomeneme vám také chystaný nejdražší český film Jan Žižka, nový celovečerní snímek scenáristy a režiséra Petra Zelenky nazvaný Modelář anebo Zakleté pírko, novou pohádku Zdeňka Trošky. Zkrátka pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa, kde se točilo, točí a bude točit!
 

Celá země peče na zámečku Bon Repos

Také se každý sobotní večer mlsně olizujete u televizních obrazovek nad výtvory soutěžících v pořadu Peče celá země? Ostatně nazdobený šlehačkový dort připomíná i samotné místo natáčení: zámeček Bon Repos, který pro nás „upekl“ renomovaný barokní cukrář hrabě František Antonín Špork. Vidět jste ho mohli už dřív, třeba v romantickém filmu Všechno nebo nic, v němž se jeden ze zámeckých sálů proměnil v ložnici v luxusním italském hotelu.

Historie Domu oddechu (aneb „La Maison de Bon Repos“) se začala odvíjet v roce 1715, tedy v době, kdy výstavba druhého Šporkova projektu, barokního lázeňského areálu v Kuksu se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, už byla v plném proudu.

Hrabě Špork jezdil na zámek především meditovat, odpočívat či lovit ptáky, současný majitel sem láká výletníky na prohlídky nebo svatební oslavy. Sice nevíme, zda hrabě Špork miloval sladké nebo slané dobroty, ale ze soutěžících pekařů a cukrářů by měl určitě radost: dodávají totiž zámečku rozkoš, klid a potěšení, tedy přesně to, co měl hrabě rád a co vyjádřil v jedné ze svých básní z roku 1726: „Tady je Bon Repos, kde si klid najdeš rád / a tíhu starostí pod zámek můžeš dát. / Nic víc tu nehledej, jen radost z ptačích lovů / a rozkoš srdce zde prožívej stále znovu.“
 

Zdeněk Troška a místa natáčení pohádky Zakleté pírko

Sotva se zastavil vánoční kolotoč pohádek, už měla v kinech premiéru další, tentokrát od režiséra Zdeňka Trošky. Hlavní role v pohádkové komedii Zakleté pírko si zahráli Anastázie Chocholatá, známá zejména z projektů televize Prima, student 3. ročníku DAMU Petr Urban a komik Lukáš Pavlásek. Víte, že to byla jeho první filmová role?

Zato do skanzenu v Přerově nad Labem se Zdeněk Troška vrátil již popáté; natáčel tu pohádky Z pekla štěstí, Čertova nevěsta i Čertoviny. Za zakletým pírkem putoval filmový štáb také na zámky Veltrusy, Ploskovice a zámek Manětín na Plzeňsku. A nebyla by to Troškova pohádka, kdyby se v ní neobjevily jeho milované jižní Čechy: scéna s obnoveným pramenem léčivé vody se natáčela u umělého vodopádu v Terčině údolí na Novohradsku a zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova se proměnila v doupě loupežníků.
 

Film Šarlatán: světová premiéra na festivalu Berlinale

Nejnovější snímek oceňované polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli bude mít světovou premiéru na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. Film je inspirovaný málo známým příběhem lidového léčitele Jana Mikoláška (1887–1973), jehož pomoc vyhledala například herečka Olga Scheinpflugová, výtvarník Max Švabinský nebo prezident Antonín Zápotocký. Po prezidentově smrti byl ale souzen ve vykonstruovaném procesu – a tak i symbolická první klapka padla loni v dubnu ve věznici v Mladé Boleslavi. V Šarlatánovi si zahrají také města Sušice, Hartmanice a Jaroměř. A zajímavost? Protože film sleduje osudy hlavního hrdiny několik desítek let, Mikoláška v mladším věku si zahrál Trojanův syn Josef, v menší roli se objeví i další syn František.
 

Modelář: film s nadhledem

Scenárista a režisér Petr Zelenka chystá nový celovečerní snímek Modelář. Snímek sleduje vznik prosperující půjčovny dronů, takže nevšední podívaná je zaručena. Podíváte se z výšky na větrné elektrárny, na Petřínskou rozhlednu, na hrad Veveří nebo na Zelný trhBrně, proletíte se vzduchem při závodech dronů a na zámku Slavkov zažijete neobyčejnou módní přehlídku, v níž drony nosí luxusní kabelky. V kinech bude mít Modelář premiéru už ve čtvrtek 6. února.
 

Dokument k výročí a výlet za Alfonsem Muchou

Ke 160. výročí narození Alfonse Muchy by se měl v kinech objevit dokument, který natáčí Roman Vávra. Známého malíře nechce ukázat „jen“ jako autora Slovanské epopeje a secesních plakátů, ale v nových souvislostech – třeba jako výtvarníka, jehož zvýrazněné oči a bohaté secesní účesy ovlivnily tvůrce japonských komiksů.

Film o Alfonsi Muchovi a jeho potomcích se natáčel v bytě na Hradčanském náměstíPraze, kde sice světoznámý malíř nikdy nežil, ale nábytek z jeho pařížského ateliéru i obrazy jsou zcela autentické. Při procházce Letnou nebo Bubenčí se ale můžete vypravit k vile, kde Mucha strávil posledních deset let svého života. Ze stanice metra Hradčanská se vydejte ulicí Pod Kaštany směrem ke Stromovce a odbočte do ulice V Tišině. Muchova novoklasicistní vila má číslo popisné 4 a pro malířovu rodinu ji navrhl architekt Bohumil Hypšman.
 

Neexistující Smetanova ukolébavka a dva papežové

Film Dva papežové je dvouhodinové filmové drama s komickými prvky. Jde vlastně o dvouhodinový rozhovor konzervativního pontifika Benedikta XVI., jinak německého teologa Josefa Ratzingera (v podání Anthonyho Hopkinse) s argentinským kardinálem Jorgem Bergogliem, současným papežem Františkem (toho hraje Jonathan Pryce). Zprostředkovaně se ve filmu objeví i český motiv, a to když papež Benedikt zahraje na klavír ukolébavku od svého oblíbeného českého skladatele Bedřicha Smetany. Divákům se zadumaná melodie tak líbila, že ji začali hledat, ale marně. Vše vysvětlil v jednom rozhovoru Jonathan Pryce. Ve scéně měl původně zazním Mozart, ale Anthony Hopkins zašel za režisérem s tím, že Mozart se do té scény nehodí a zahrál skladbu od Smetany. Když se pak filmaři začali pídit po filmových právech, zjistili, že skladba neexistuje. „Ve skutečnosti ji totiž napsal sám Anthony a do filmu ji protlačil proto, aby z ní měl honorář,“ dodal Pryce.
 

Další filmové pozvánky

  • Rok 2020 je plný husitských výročí: uplyne 600 let od bitvy u Sudoměře i od dalších velkých bitev včetně té na pražském Vítkově. Zatím není jasné, jestli chystaný film Jan Žižka bude mít premiéru letos nebo až příští rok, ale jisté je, že s rozpočtem půl miliardy korun jde o dosud nejdražší tuzemský film, který slibuje skutečně velkou podívanou.
  • Že se bude točit druhá řada Zaklínače, úspěšné seriálové novinky podle předlohy spisovatele Andrzeje Sapkowského z dílny Netflixu bylo jasné ještě před zveřejněním první série. Natáčení by mělo brzy začít v Londýně, pak se filmaři přesunou na sever Skotska na ostrov Skye a také k nám a na Slovensko. Na nové díly se prý můžeme těšit v průběhu roku 2021.
Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Zámek Bon Repos - oáza klidu a luxusu nedaleko Prahy

Zámek Bon Repos - oáza klidu a luxusu nedaleko Prahy

Bon Repos nabízí dokonalé soukromí uprostřed přírody a exkluzivní příležitost pro vaši akci. Zámek si nechal postavit hrabě František Antonín Špork, nejvýraznější osobnost českého baroka, na začátku 18. století jako letní sídlo pro meditaci a lov ptáků.

Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?

Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná výstava v pražském Filmpointu a muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Rodinná komedie S tebou mě baví svět natočená roku 1982 režisérkou Marií Poledňákovou se řadí k filmům, na které se občas rádi podíváme i po letech. V různých hlasováních o nejlepší české komedie se pravidelně umisťuje na předních místech a podobně legendární jako samotný film jsou i příběhy z natáčení.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

25 tipů pro filmové fanoušky

25 tipů pro filmové fanoušky

Milujete film? Nechte se unést svou vášní a vyberte si některou z aktivit nebo akcí, které jsou s filmem svázané. Ať už navštívíte místa s natáčením slavných filmů spojená, rodiště známých herců nebo si koupíte lístky na filmový festival, padne na vás odraz hvězdné filmové slávy.

Čertoviny: kde se natáčela nová pohádka a kam zajít na filmovou výstavu?

Čertoviny: kde se natáčela nová pohádka a kam zajít na filmovou výstavu?

Hlinsko si v loňském roce užilo čertů ažaž: zatímco ve skanzenu na Veselém Kopci natáčel Karel Janák vánoční pohádku Nejlepší přítel, pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro Čertoviny, novou filmovou pohádku Zdeňka Trošky. Právě teď běží v kinech a kromě toho můžete ve Filmpointu, výstavním prostoru Barrandov studia v Praze, vidět také filmovou výstavu.

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš?

Další aktuality

13.7.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
10.7.
2020
30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

Střední Čechy | Letní sporty
10.7.
2020
Pět nejhezčích mariánských poutních míst

Pět nejhezčích mariánských poutních míst

Střední Čechy | Památky