Úvod > Co chcete dělat? > Grandhotel Evropa v Praze – W Prague Hotel
Ubytování

Grandhotel Evropa v Praze – W Prague Hotel

Perla secesní architektury Grand hotel Evropa stojí na Václavském náměstí v Praze. Ve své době byl symbolem luxusního ubytování a perfektních služeb pro celé Československo. V současné době zde probíhá rekonstrukce, která by měla do roku 2023 umožnit návrat hotelu opět na výsluní.
Na Václavském náměstí v Praze v současné době probíhá náročná rekonstrukce slavného secesního hotelu Evropa, dříve známého pod jménem hotel Šroubek. Současně s rekonstrukcí se realizuje moderní novostavba eliptické dvorní vestavby a její napojení na starou část hotelu.

Hotel Evropa byl postaven v roce 1872, architektem Josefem Schulzem, který jej navrhl v novorenesančním stylu. Již roku 1906 byl ale přestavěn v secesním duchu podle plánů Aloise Dryáka a Bedřicha Bendelmayera. V roce 1924 nemovitost koupil hoteliér Karel Šroubek. Podle něj hotelu říkalo též Grand hotel Šroubek a za první republiky býval jedním z nejluxusnějších hotelů ve střední Evropě. Členité secesní fasádě odpovídá i interiér, zejména přízemí, jehož vybavení je rovněž dokladem soudobé vysoké úrovně uměleckého řemesla. Před druhou světovou válkou bydlel v hotelu Brit Nicholas Winton. Organizoval odtud záchranu židovských dětí před nacismem.
Bývalý prvorepublikový Grandhotel Šroubek, po znárodnění v roce 1951 Grandhotel Evropa, je dodnes místem s ohromným geniem loci. Ve 20. letech minulého století v Československu nastavoval standardy vysokého hotelnictví. Karel Šroubek dokonce sepsal zcela unikátní interní manuál pro personál, v němž do posledního detailu zmapoval všechny procesy související s vedením a údržbou Grandhotelu. Ubytovací zařízení, které patřilo k evropské špičce vyhledávali klienti tuzemští i zahraniční s nejvyššími požadavky na kvalitu služeb.

Po znárodnění komunistickým režimem si hotel svou pověst nějakou dobu udržel, sjížděli se do něj českoslovenští a sovětští pohlaváři režimu. Postupně však chátral a upadal, až se z něj stal tuctový hotel bojující o tři hvězdy.

Momentálně je hotel v rekonstrukci a pod názvem W Prague se otevře v roce 2023, opět v prvotřídním a luixusním stylu. Stane se tak prvním hotelem značky W v Česku a sedmým v Evropě. W Prague nabídne 154 pokojů a apartmánů, budou mít bezklíčový systém, hosté si otevřou chytrým telefonem nebo třeba hodinkami Apple. Chybět nesmí střešní bar, venkovní terasa, restaurace, vnitřní bazén, místa pro fitness a wellness.

Provozovatel

W Prague Hotel

Václavské náměstí 826/25
110 00 Praha 1
GPS:
50,082095 14,427080
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

12,0 hodin