!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > České národní banka a její historická budova v Praze
Památky

České národní banka a její historická budova v Praze

Budova vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně.
V přízemí se nachází velkolepá dvorana, v prvním patře reprezentační místnosti banky a v suterénu archivy, trezory a pancéřové schránky. Do roku 1993 zde sídlila Státní banka československá.

Pasáž České národní banky mezi Senovážným náměstím a ulicí Na Příkopě  dostala v roce 2016 novou tvář a nový název. Stala se „Pasáží českého designu“ a byla zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Chce procházející lidi zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.

V budově České národní banky je možné navštívit stálou expozici Lidé a peníze. V krásných prostorách bývalého trezoru prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020