Senohraby

Jedním z oblíbených letovisek na Sázavě bývaly už v dobách první republiky Senohraby. Jsou jednou z obcí mikroregionu Ladův kraj a určitě znáte i Hlásku, věž zdejšího hradu Zlenice: malíř Josef Lada, rodák z blízkých Hrusic, ji s oblibou kreslil na pozadí svých známých pohádkových obrázků.

Senohraby a domy pro letní hosty

Ještě v roce 1880 bývaly Senohraby jen malá obec s několika desítkami domů, ale díky železniční trati z Prahy do Benešova a podnikatelským snahám několika místních se záhy staly lákavým místem pro letní hosty. Dodnes tu stojí řada rekreačních vil, často s romantickými jmény. Na soutoku Sázavy a Mnichovky pod zříceninou hradu Zlenice bývaly říční lázně s plovárnou, dnes tu najdete oblíbené občerstvení Baštírna a sezonní přívoz, spojující Senohraby se Zlenicemi.
 

Po stopách vodníků, Mikeše a Josefa Lady

Krajinou kolem Senohrab a přes obce Kaliště, Lensedly a Ondřejov prochází několik tras naučné stezky Vodnické vycházky. Senohrabská část začíná na nádraží a na jednotlivých stanovištích najdete informace například o historii obce či místním skokanském můstku, který úspěšně sloužil až do 80. let 20. století. Údolím Mnichovky dojdete po značené stezce až na břeh Sázavy pod zříceninu hradu Zlenice, kde byla vybudována vyhlídková plošina.
 

Za tajemstvím černého kocoura

Hrad Zlenice a další středověké tvrze a hrádky kolem SázavyKožlí, Mrač, Stará Dubá, Čtyřkoly, Zbořený Kostelec či Týnec nad Sázavou – použil spisovatel Radovan Šimáček jako místo, kde se odehrává jeho román Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318; příběh může být inspirací pro výlet na kole i pěšky. Ze Senohrab se snadno dostanete do blízkých HrusicPamátníku Josefa Lady, odkud se můžete se vydat na putování Ladovým krajem a seznámit se s místy, kde se odehrával příběh známého černého kocourka Mikeše.

Turistická informační centra


Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Senohraby, Středočeský kraj

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.
Senohraby, Středočeský kraj

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.
Senohraby, Středočeský kraj

Wellness Infinit Sen

Za zdmi hotelu Sen v Senohrabech, na zámecké zahradě najdete oázu klidu a odpočinku – wellness Infinit SEN. Vstupem do saunového světa se vám otevírá relaxace v tajemné zahradě, která v sobě skrývá šest druhů tajuplných saunových truhel a ochlazovací jezírko.
Senohraby, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Sen Senohraby – relaxace v zámeckém stylu

Hotel Sen je místem, kde prožijete pohodovou dovolenou, relaxační víkend, romantickou noc, nebo odpočinek po pracovním dni s využitím sportovního a relaxačního centra. Hotel v zámeckém stylu s výhledem do údolí byl vybudován v roce 1996, pouhých 28 km od centra Prahy.
Senohraby, Středočeský kraj

Kavárna cafe33 Senohraby

Kavárna cafe33 Senohraby z Posázaví zařadila do své nabídky nová francouzská vína! Mezi nimi najdete i takové skvosty jako 2020 Badet Clément Révélation Syrah – Viognier.
Senohraby, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví