Senohraby

Jedním z oblíbených letovisek na Sázavě bývaly už v dobách první republiky Senohraby. Jsou jednou z obcí mikroregionu Ladův kraj a určitě znáte i Hlásku, věž zdejšího hradu Zlenice: malíř Josef Lada, rodák z blízkých Hrusic, ji s oblibou kreslil na pozadí svých známých pohádkových obrázků.

Oblíbené v obci

Senohraby a domy pro letní hosty

Ještě v roce 1880 bývaly Senohraby jen malá obec s několika desítkami domů, ale díky železniční trati z Prahy do Benešova a podnikatelským snahám několika místních se záhy staly lákavým místem pro letní hosty. Dodnes tu stojí řada rekreačních vil, často s romantickými jmény. Na soutoku Sázavy a Mnichovky pod zříceninou hradu Zlenice bývaly říční lázně s plovárnou, dnes tu najdete oblíbené občerstvení Baštírna a sezonní přívoz, spojující Senohraby se Zlenicemi.
 

Po stopách vodníků, Mikeše a Josefa Lady

Krajinou kolem Senohrab a přes obce Kaliště, Lensedly a Ondřejov prochází několik tras naučné stezky Vodnické vycházky. Senohrabská část začíná na nádraží a na jednotlivých stanovištích najdete informace například o historii obce či místním skokanském můstku, který úspěšně sloužil až do 80. let 20. století. Údolím Mnichovky dojdete po značené stezce až na břeh Sázavy pod zříceninu hradu Zlenice, kde byla vybudována vyhlídková plošina.
 

Za tajemstvím černého kocoura

Hrad Zlenice a další středověké tvrze a hrádky kolem SázavyKožlí, Mrač, Stará Dubá, Čtyřkoly, Zbořený Kostelec či Týnec nad Sázavou – použil spisovatel Radovan Šimáček jako místo, kde se odehrává jeho román Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318; příběh může být inspirací pro výlet na kole i pěšky. Ze Senohrab se snadno dostanete do blízkých HrusicPamátníku Josefa Lady, odkud se můžete se vydat na putování Ladovým krajem a seznámit se s místy, kde se odehrával příběh známého černého kocourka Mikeše.

Turistická informační centra


Akce v obci Senohraby

Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice

Řemeslný festival točící se kolem vrcholného středověku a jeho řemesel a technologií.
Senohraby, Středočeský kraj

Aktivity v obci Senohraby

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Senohraby, Středočeský kraj

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.
Senohraby, Středočeský kraj

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.
Senohraby, Středočeský kraj

Wellness Infinit Sen

Za zdmi hotelu Sen v Senohrabech, na zámecké zahradě najdete oázu klidu a odpočinku – wellness Infinit SEN. Vstupem do saunového světa se vám otevírá relaxace v tajemné zahradě, která v sobě skrývá šest druhů tajuplných saunových truhel a ochlazovací jezírko.
Senohraby, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Senohraby

Hotel Sen Senohraby

Hotel Sen se rozprostírá uprostřed malebné přírody Ladova kraje, jen 20 minut od Prahy. Dopřejte si dokonalou souhru všech služeb. Pohodlné ubytování, pohádkové wellness, gurmánskou restauraci, kongresové prostory a svatební palouk, kde si můžete říci své ano, nebo jen tak nechat čas plynout.
Senohraby, Středočeský kraj

Kavárna cafe33 Senohraby

Kavárna cafe33 Senohraby z Posázaví zařadila do své nabídky nová francouzská vína! Mezi nimi najdete i takové skvosty jako 2020 Badet Clément Révélation Syrah – Viognier.
Senohraby, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Výlet na největší keltské oppidum Závist, Výpravy za kuriozitami

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

S dětmi na hrad Český Šternberk

Romantický hrad Český Šternberk, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou. Při jeho návštěvě se ve fantazii lehce přenesete do časů rytířů, králů, princů a princezen. Přijeďte si vychutnat jeho pohádkovou atmosféru s dětmi a zažijete víkend plný dobrodružství.