Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích
#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích
"> "> "> "> "> "> ">

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

Vydáno 4. června 2020 Památky
Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

Hotel International je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře

Hotel International
Lomonosova univerzita
Hotel International Prague v podobě stupňovité věže je dnes zařazen do seznamu kulturních památek Prahy. Impozantní budova, jejímž předobrazem byla Lomonosova univerzita v Moskvě má zajímavou historii.

InternationalStavba měla původně sloužit k ubytování vojáků, ale armáda nakonec o budovu nestála, jelikož by naddimenzované ubytovací kapacitu nemohla plně využít. Z megalomanské stavby se tak stal nakonec hotel, a nutno podotknout, že ve své době vůbec nejluxusnější v zemi. Budova projektovaná Vojenským projektovým ústavem a postavená v letech 1952 až 1956 je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.

internationalRozhodnutí o výstavbě tak velkolepého projektu se ujal ministr obrany Alexej Čepička, který dle dobového tvrzení doufal, že se slavnostního otevření hotelu zúčastní i Josif Stalin. Reprezentativní hotel měl velebit sílu sovětského bloku. Součástí původní stavby byl i protiatomový kryt, který byl zčásti přeměněn na zázemí pro zaměstnance a částečně funguje jako expozice. Hotel zaujme jak svým vzhledem, který se vyrovná mohutným stavbám v Moskvě, tak svou kvalitní výzdobu, na které se podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Velkoryse pojednaný prostor vstupní haly a schodiště, štuková a malovaná výzdoba stropů, mramorové obklady sloupů a výtvarná díla na stěnách navozovala dojem palácového interiéru.

InternationalJe zde například mozaika Maxe Švabinského s motivem pestrobarevné kytice nad točitým schodištěm v posledním patře arkádové věžičky), kovolitecké práce Jana Nušla, úchvatné skleněné lustry a svítidla ze skláern v Kamenickém Šenově a Valašském Meziříčí, zaujmou také velkolepé gobelíny Cyrila Boudy či sgrafita stěn a stropů Stanislava Ullmana a Josefa Nováka. Jedná se většinou o náměty ze života městského a venkovského lidu, která se objevují i na gobelínech. Zjímavý je také urbanistický význam objektu, který tvoří výškovou dominantu Dejvic a v zásadě půdorysně navazuje na prvorepublikové urbanistické řešení Dejvic.
 

Předobrazem hotelu byla moskevská Lomonosova univerzita a Stalinovy sestry

Lomonosova univerzita MoskvaJestliže pocházíte z Dejvic a ocitnete se v Moskvě, budete si připadat "jako doma". Architektonický styl šesté pražské čtvrti se tomu moskevskému velmi podobá, i když se velikostí nemůže s hlavním městem Ruska rovnat. Známý ráz dodávají městu hlavně "Stalinovy sestry" - stavby postavené na Stalinův podnět v duchu sorely, tedy socialistického realismu, které jsou i v ruském měřítku dohnány k velkoleposti. Jedná se o sedm mrakodrapů, postavených v letech 1947 - 1957. Nejpůsobivější z nich je budova Lomonosovy Moskevské státní univerzity v Leninských horách. Je vysoká 240 m (do roku 1990 byla nejvyšší budovou v Evropě), dohromady má 33 kilometrů chodeb a 6 000 místností. Postavena byla v letech 1949 - 1953. Náleží k ní rozlehlý areál s velkou parkovou plochou, botanickou zahradou a více než padesát budov. Stavba se Svou velkolepostí i významem stala symbolem Moskvy.

Moskva ministerstvo věcí zahraničníchTaké šest zvývajících budov bylo postaveno v neméně okázalém duchu, aby dokázalo demonstrovat sílu Sovětského svazu. Využití mají různé - některé slouží jako bytové komplexy, hotely či vládní budovy. Jedná se o  dům na Kotelničeském nábřeží, hotel Ukrajina, budova Ministerstva zahraničních věcí, hotel Leningradskaja, dům na Kudrinském náměstí a Administrativní a obytnou budovu u stanice metra Krasnyje Vorota. I po více než 50 letech stále patří mezi nejpompéznější stavby v Moskvě. V době svého vzniku byly navíc nejvyššími budovami ve městě.
 

Tajemství a rarity Internationalu

international prahaVraťme se však zpět do Prahy, bylo by škoda nezmínit zvláštnosti, rarity a určitá tajemství dejvické stavby. Pomineme divoká 80. léta, kdy International pořádal každoročně Staropražský bál pro občany Prahy 6, který byl tak oblíbený, že zde oslavy trvaly nepřetržitě i dva dny anebo ukázky zvířat z Cirkusu Berousek, kdy po červených kobercích chodili velbloudi, tygři i medvědi.

Mimo bizarní vzpomínky dobových pořadatelů těchto společenských akcí zůstává v Internationalu mnoho dalších zajímavostí. Skutečnou raritou je jeden gobelín Cyrila Boudy, nazvaný Praga Regina Musicae, jež je umístěn ve vstupní hale. Pozorný návštěvník na něm najde jeden unikátní detail - Stalinův pomník na Letné. Z původně tří gobelínů s "frontou na maso" se zachoval již pouze tento jediný.

internationalA na závěr něco, o čem přemýšlí každý kolemjdoucí - vrcholová pěticípá hvězda. Zvláštní shodou okolností došlo k tomu, že zůstala na svém místě dodnes. Původní hvězda byla zasklena červeným rubínovým sklem a opatřena vnitřním osvětlením, aby ve tmě zářila. Dnešní hotelový řetězec má paradoxně ve svém znaku rovněž pěticípou hvězdu, i když v barvě zelené. A tak nakonec stačila pouze vyměna zasklení.
 

Kam se vydat za dalšími ukázkami socialistického realismu

  • PorubaMěstský obvod Ostrava-Poruba je znám svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let, tzv. sorelou, která je inspirována vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu.
  • Zahradní Město ve stylu sorela vás překvapí ve městě Ostrově. Postavené bylo ve stylu francouzské zahrady a vyrostlo v 50. letech 20. století.
Hotel International Prague

Hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících - protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie v netradičním hávu. Skupinka nadšenců pro vás připravila šest procházkových okruhů, kterými vás provedou profesionální vypravěči.