Úvod > Aktuality > Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony
Ubytování

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

  • Vydáno18. června 2021
Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?

Vodní mlýn Wesselsky u řeky Odry

vodní mlýn wesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic nad Odrou. Původně, v 16. století přináležel místní rychtě. V roce 1571 byl předán Janem Tomášem ze Zvole a Goldštejna do vlastnictví Paulu Schwarzovi. Měl tehdy tři vodní kola a patřilo k němu i pole. V roce 1762 se mlýn dostal do držení Johannu Wesselskému. Posledním majitelem z rodu Wesselských, Ferdinand Franz Wesselsky, zahynul tragicky ke konci 2. světové války.

Na mlýně mají pro zájemce o ubytování připravené „turistické balíčky“, které  vyhoví svým zaměřením turistům pěším i cyklo, milovníkům kultury a historie, ochráncům přírody i těm, kteří si přišli opravdu odpočinout, nechtějí vidět ani televizi, ani slyšet rádio a chtějí jen tak se nudit a nabírat sílu pro další měsíce. Takže pokud hledáte zajímavé, neohleděné a málo frekventované místo, jste na dobré adrese.
 

Family Hotel Okoř

Family hotel OkořMalebnou historickou vesničku se známou hradní zříceninou znali současní majitelé Family Hotelu Okoř od mládí. Už tehdy jim učaroval chátrající mlýn, doslova přilepený k hradním hradbám. Po letech jej koupili a vrátili mu podobu z druhé poloviny 19. století.

Ubytovat se můžete v některém z jedenácti pokojů a podobně jako další hoteloví hosté budete mít pocit, jako byste byli někde na jihu Francie, v Toskánsku nebo na prázdninách u babičky. Milé a útulné prostředí doplňuje božský klid, delikátní obsluha a restaurace, v níž se podávají mezinárodní i typicky česká jídla. Na každém kroku se tu potkáte s naší historií: pobývala tu a tvořila řada slavných malířů a vznikla tady celá řada vynikajících obrazů.
 

Mlýn Kozlovice

Jako někde ve skanzenu si budete připadat ve mlýně v Kozlovicích na Valašsku. Citlivě zrekonstruované stavení s dlouhým náhonem a funkčním mlýnským kolem stojí na břehu říčky Ondřejnice, tam, kde se říčka zařezává do vršků Palkovických hůrek a vytváří malebný přírodní kaňon.

Kromě hostince a malého muzea mlynářských artefaktů tu najdete i stylové pokoje a apartmánové chaty, sauny v dubových sudech i bečky s teplou vodou pro chvíle odpočinku. Mimochodem, i tudy kráčely múzy: říká se, že na mlýně býval častým hostem hudební skladatel Leoš Janáček, který tu prý našel inspiraci při komponování opery Její pastorkyňa.
 

Bačalský mlýn na Chrudimsku

Bačalský mlýnO pile a mlýnu Bačala na řece Bylance existují písemné zmínky již z roku 1560. Kolo na vrchní vodu s průměrem bezmála čtyři metry tu sice už nenajdete, protože ho nahradila modernější turbína, zato Bačalský mlýn poblíž Morašic na Chrudimsku dnes nabízí moderní ubytování v pokojích i apartmánu, stylovou restauraci a hlavně klid a pohodu.

Na své si tu přijdou i milovníci rybolovu: rybník je napuštěný a zarybněný!
 

Porčův mlýn u Býkovic

Kdo chce navštívit Porčův mlýn, musí se vypravit na jižní Moravu k řece Býkovce v obci Býkovice: právě tam historický a dochovaný funkční vodní mlýn z 16. století dodnes stojí.

Mlýn si můžete prohlédnout, být svědky skutečného mletí obilí s odborným výkladem pana mlynáře, občerstvit se v Krčmě u rybníka a také se ubytovat v jednom ze stylově zařízených pokojů, vybudovaných v bývalé hospodářské části areálu.
 

Davidův mlýn u Moravice

Davidův mlýn u MoraviceVelký industriální areál v údolí řeky Moravice pod hrází vodní nádrže Kružberk se před několika lety proměnil v rekreační středisko Davidův mlýn se spoustou lákadel. Penzion a dvě restaurace, kde denně ochutnáte čerstvé ryby z vlastních rybníků, doplňuje dětské hřiště, malý lanový park, rybníček, kde můžete rybařit, a také 18jamkové patovací golfové hřiště. Pro ubytované hosty je k dispozici keramická dílna, wellness nebo venkovní vyhřívaný bazén.

Davidův mlýn nabízí ubytování pro celkem 70 hostů. K dispozici je 16 dvou až čtyřlůžkových pokojů a 7 luxusních apartmánů pro 4–6 osob. Všechny pokoje jsou nově rekonstruovány, stylově zařízeny, mají vlastní sociální zařízení, jsou vybaveny wi-fi připojením, televizí, kontrolovaným vstupem čipovou kartou. Do všech pokojů ve vyšších patrech vede výtah. Dva pokoje jsou pak zcela adaptovány pro pobyt imobilních osob.
 

Hodějovický mlýn v srdci Vysočiny

hodějovický mlýnHodějovický mlýn se nachází v samotném srdci Vysočiny, obklopený přírodou protkanou vodními toky i rybníky, ukrytý mezi malebnými kopci Pelhřimovska. Po vstupu do mlýna pocítíte, jako by se čas zastavil.

K dispozici je restaurace s kapacitou 50 míst, nádvoří s kapacitou 80 míst a penzion s dvanácti pokoji. Součástí mlýna je i Galerie pod hvězdami.
 

Bukovanský mlýn u Kyjova

Bukovanský mlýnVětrný mlýn, který stojí na kopci nad obcí Bukovany u Kyjova, do našeho seznamu vlastně úplně nepatří: vypadá, jako by tu stál už dlouhá staletí, ale byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Bukovanský mlýn slouží jako rozhledna, najdete tu malou expozici slovácké kuchyně a také celoroční prodejní výstavu tradičních výrobků Slovácka.

Poblíž stojí restaurace, v podkroví a několika chalupách v rustikálním slováckém stylu se můžete ubytovat. V posledních letech se areál rozrostl o stáj s výběhem koní a poníků, ohradu s ovečkami, minigolf a alej českých panovníků, atrakci, která nemá v Česku obdoby.
 

Větrný mlýn jako chalupa?

Patříte k fandům technických památek a chtěli byste zažít něco skutečně neobvyklého? U Ruprechtova mezi Vyškovem a Jedovnicí stojí větrný mlýn s Halladayovou turbínou, stavba ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr 10 metrů a váží asi 2 tuny.

Raritou není jen technické vybavení: mlýn si totiž můžete pronajmout k ubytování. Jedná se o týdenní pobyty pro max. 6 osob v období květen až září.
Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn – stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Hotel Čertův mlýn – aktivity i relax na Šumavě

Hotel Čertův mlýn – aktivity i relax na Šumavě

Hotel rodinného typu se nachází v obci Špičák v Národním parku Šumava. Přijeďte si k nám odpočinout od každodenního shonu a nadýchat se čerstvého vzduchu. Využít můžete širokou škálu sportovních aktivit, výletů a relaxace po celý rok.

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn (původní název Šourkův mlýn) najdete zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem.

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění – rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Mlýn je dominantou nově otevřeného areálu „Na mlýně“, jehož součástí je vedle výtečné restaurace také Kozlovický skanzen.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Machův mlýn – oblíbené středisko letní rekreace nejen u vody chráněné oblasti Křivoklátsko

Machův mlýn – oblíbené středisko letní rekreace nejen u vody chráněné oblasti Křivoklátsko

Machův mlýn leží v malebném údolí Javornického potoka, obklopené lesy, vzdálené 70 km od Prahy. Díky nedotčené přírodě je středisko vhodné k rekreaci a ozdravným pobytům. Především je využívané k turistice a cyklistice.

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Pro obdivovatele technických památek, větrných mlýnů a motorů, neobvyklých rekonstrukcí a fotografií. Halladayova turbína je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny.

Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Penzion a restaurace Bačalský mlýn

Nově zrekonstruovaný penzion a restaurace Bačalský mlýn stojící v klidném prostředí lesů poblíž Morašic u Chrudimi nabízí kvalitní ubytování a klidné okolí k rekreaci.

Davidův mlýn v Kružberku

Davidův mlýn v Kružberku

Davidův mlýn ve Slezsku nabízí denně čestvé ryby v restauracích Vážka a Rybářská bašta, pokoje i apartmány s vlastní kuchyňkou, nádhernou přírodu, keramickou dílnu, wellness, venkovní vyhřívaný bazén, lanové centrum, veřejný puting golf.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.

Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Další aktuality

Hotely pro fanoušky rekordů a kuriozit: nejstarší, nejužší, nejvyšší, nejmenší i největší

Vyberte si na portálu Kudy z nudy unikátní místo k ubytování! Hledáte hotely, které vybočují z průměru? Právě na vás jsme mysleli a sestavili žebříček hotelových kuriozit. Sbalte si kufry a ubytujte se v hotelech, které splňují některé z mnoha nej! Nejužší starý hotel? Hotel ve věži? Hotel, kde se budete cítit jako ve vesmírné lodi? Nejstarší hotel? Hotel s jediným pokojem? Anebo hotel tak vysoko v oblacích, že výš už to v Česku nejde? Víme o všech, a připojíme také osvědčené tipy na netradiční ubytování v rozmanitých stylech.
Ubytování

Kam na dobrý wellness? Tipy na wellness hotely a centra regenerace

Darujte vašemu tělu pár dnů (nebo alespoň hodin) oddechu a vychutnejte si nabídku wellness hotelů a center, které nabízejí netradiční zážitky pro vás i vaše blízké. Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Chcete si odpočinout, relaxovat, zasportovat si, užít si dovolené, nebo víkendu? Z naší nabídky welnech hotelů a relaxačních center si určitě vyberete!
Ubytování

10 nejlepších českých penzionů dle ankety Penzion roku

Vítězem již 13. ročníku ankety 4camping.cz s názvem Penzion roku 2022 se stal penzion Harmonie, který se nachází v Rohanově u lesa, nedaleko Prachatic, které bývají přezdívány bránou do Šumavy. Anketa Penzion roku je prestižní a rozsahem největší tuzemská akce zaměřená na hodnocení kvality služeb v cestovním ruchu. Češi jsou při výběru konkrétního penzionu stále náročnější. Nestačí jim pouze v penzionu přespat, ale dávají přednost zařízením s příjemnou atmosférou, dobrou gastronomií, službami a samozřejmě s čistými pokoji. Ankety se automaticky účastní a mohou být hodnoceny všechny penziony registrované na stránkách Dopenzionu.cz. Hlasování o Penzionu roku 2023 probíhá do 31. prosince 2023.
Ubytování

Kam se schovat během nepřízně počasí: 20 tipů na útulny a horské chaty

Ne vždy se túra do hor vydaří k naší plné spokojenosti. Někdy může turistu překvapit nenadálý déšť, silný vítr nebo sněhová bouře. V takových chvílích přijdou vhod útulny, které poskytnou bezpečný úkryt na pár desítek minut, hodin nebo klidně i celou noc. Oblíbeným útočištěm se mohou stát i horské boudy, které nabídnou komfortnější ubytování a občerstvení. Kde se taková místa nacházejí vám prozradí portál Kudy z nudy.
Ubytování

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.
Ubytování

Návraty do zlatých časů secese: ubytování ve vilách, zámcích a stylových hotelech

Přelom 19. a 20. století patřil secesi, uměleckému slohu, který zasáhl architekturu i užité umění, módu, šperky, nábytek i nádobí. Ty doby už sice dávno zmizely ve víru první světové války, ale návrat do starých zlatých časů slibují různé secesní vilky, penziony, hotýlky a dokonce i zámky. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké ubytování ve stylu secese můžete nalézt v Česku.
Ubytování

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!
Ubytování

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!
Ubytování