Úvod > Aktuality > Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony
Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony
"> "> "> "> "> ">

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Vydáno 10. října 2019 Ubytování
Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?

Těšitelův mlýn u Kutné Hory

Mlýnu u říčky Vrchlice se říká také mlýn Dänemark: v dobách kutnohorské stříbrné horečky se prý v místech dnešního mlýna usadili dánští horníci. Současnou podobu mlýn získal v 17. století, většinu 19. století jej vlastnila rodina Těšitelova a mlelo se tu až do roku 1936. Současní majitelé mlýn zrekonstruovali od základů a v romantickém skalnatém údolí u Kutné Hory tak vznikl hotýlek se sedmi luxusně zařízenými pokoji a bazénem. Najdete tu i slibované mlýnské kolo: zůstalo na původním místě v náhonu, který bere vodu z říčky Vrchlice, ale je staré jen pár let. Zdejší kuriozitou je poničená původní podlaha: podařilo se ji zachránit, ale místo pod nohama ji objevíte nad hlavou. Nyní je původním dřevem obložený sedm metrů vysoký strop v hlavní společenské hale.
 

Family Hotel Okoř

Malebnou historickou vesničku se známou hradní zříceninou znali současní majitelé Family Hotelu Okoř od mládí. Už tehdy jim učaroval chátrající mlýn, doslova přilepený k hradním hradbám. Po letech jej koupili a vrátili mu podobu z druhé poloviny 19. století. Ubytovat se můžete v některém z jedenácti pokojů a podobně jako další hoteloví hosté budete mít pocit, jako byste byli někde na jihu Francie, v Toskánsku nebo na prázdninách u babičky. Milé a útulné prostředí doplňuje božský klid, delikátní obsluha a restaurace, v níž se podávají mezinárodní i typicky česká jídla. Na každém kroku se tu potkáte s naší historií: pobývala tu a tvořila řada slavných malířů a vznikla tady celá řada vynikajících obrazů.
 

Mlýn Kozlovice

Jako někde ve skanzenu si budete připadat ve mlýně v Kozlovicích na Valašsku. Citlivě zrekonstruované stavení s dlouhým náhonem a funkčním mlýnským kolem stojí na břehu říčky Ondřejnice, tam, kde se říčka zařezává do vršků Palkovických hůrek a vytváří malebný přírodní kaňon. Kromě hostince a malého muzea mlynářských artefaktů tu najdete i stylové pokoje a apartmánové chaty, sauny v dubových sudech i bečky s teplou vodou pro chvíle odpočinku. Mimochodem, i tudy kráčely múzy: říká se, že na mlýně býval častým hostem hudební skladatel Leoš Janáček, který tu prý našel inspiraci při komponování opery Její pastorkyňa.
 

Bačalský mlýn na Chrudimsku

O pile a mlýnu Bačala na řece Bylance existují písemné zmínky již z roku 1560. Kolo na vrchní vodu s průměrem bezmála čtyři metry tu sice už nenajdete, protože ho nahradila modernější turbína, zato Bačalský mlýn poblíž Morašic na Chrudimsku dnes nabízí moderní ubytování v pokojích i apartmánu, stylovou restauraci a hlavně klid a pohodu. Na své si tu přijdou i milovníci rybolovu: rybník je napuštěný a zarybněný!
 

Porčův mlýn

Kdo chce navštívit Porčův mlýn, musí se vypravit na jižní Moravu k řece Býkovce v obci Býkovice: právě tam historický a dochovaný funkční vodní mlýn z 16. století dodnes stojí. Mlýn si můžete prohlédnout, být svědky skutečného mletí obilí s odborným výkladem pana mlynáře, občerstvit se v Krčmě u rybníka a také se ubytovat v jednom ze stylově zařízených pokojů, vybudovaných v bývalé hospodářské části areálu.
 

Davidův mlýn u Moravice

Velký industriální areál v údolí řeky Moravice pod hrází vodní nádrže Kružberk se před několika lety proměnil v rekreační středisko Davidův mlýn se spoustou lákadel. Penzion a dvě restaurace, kde denně ochutnáte čerstvé ryby z vlastních rybníků, doplňuje dětské hřiště, malý lanový park, rybníček, kde můžete rybařit, a také 18jamkové patovací golfové hřiště. Pro ubytované hosty je k dispozici keramická dílna, wellness nebo venkovní vyhřívaný bazén.
 

Starý Mlýn v Jetřichovicích

Kouzelnou krajinu Českého Švýcarska budete mít doslova na dosah ruky, pokud si k ubytování vyberete penzion Starý MlýnJetřichovicích. Historie starší budovy sahá až do 17. století, doplňuje ji novější bílá, hrázděná. Romantická okolní příroda láká k výletům do všech stran, například k pohádkovému Dolskému mlýnu, na Pravčickou bránu, na některé z řady skalních hradů a vyhlídek anebo na kole po cyklostezce vedoucí údolím Labe.
 

Bukovanský mlýn u Kyjova

Větrný mlýn, který stojí na kopci nad obcí Bukovany u Kyjova, do našeho seznamu vlastně úplně nepatří: vypadá, jako by tu stál už dlouhá staletí, ale byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Bukovanský mlýn slouží jako rozhledna, najdete tu malou expozici slovácké kuchyně a také celoroční prodejní výstavu tradičních výrobků Slovácka. Poblíž stojí restaurace, v podkroví a několika chalupách v rustikálním slováckém stylu se můžete ubytovat. V posledních letech se areál rozrostl o stáj s výběhem koní a poníků, ohradu s ovečkami, minigolf a alej českých panovníků, atrakci, která nemá v Česku obdoby.
 

Větrný mlýn jako chalupa?

Patříte k fandům technických památek a chtěli byste zažít něco skutečně neobvyklého? U Ruprechtova mezi Vyškovem a Jedovnicí stojí větrný mlýn s Halladayovou turbínou, stavba ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí, má průměr 10 metrů a váží asi 2 tuny. Raritou není jen technické vybavení: mlýn si totiž můžete pronajmout k ubytování. Letos už je kompletně obsazeno, ale když si pospíšíte, určitě najdete volný termín na příští rok.
 
Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.

Mlýn Kozlovice - odpočinek na venkově

Mlýn Kozlovice - odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění - rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Mlýn je dominantou nově otevřeného areálu „Na mlýně“, jehož součástí je vedle výtečné restaurace také Kozlovický skanzen.

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn - areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou

Pro obdivovatele technických památek, větrných mlýnů a motorů, neobvyklých rekonstrukcí a fotografií. Halladayova turbína je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny.

Davidův mlýn v Kružberku - ubytování, rybaření, lanové centrum i keramika

Davidův mlýn v Kružberku - ubytování, rybaření, lanové centrum i keramika

Davidův mlýn ve Slezsku nabízí denně čestvé ryby v restauracích Vážka a Rybářská bašta, pokoje i apartmány s vlastní kuchyňkou, nádhernou přírodu, keramickou dílnu, wellness, venkovní vyhřívaný bazén, lanové centrum, veřejný puting golf. Stačí přijet na den či na týden, všichni si přijdou na své.

Hodějovický mlýn - ubytování v srdci Vysočiny

Hodějovický mlýn - ubytování v srdci Vysočiny

Hodějovický mlýn se nachází v samotném srdci Vysočiny, obklopený přírodou protkanou vodními toky i rybníky, ukrytý mezi malebnými kopci Pelhřimovska. Po vstupu do mlýna pocítíte, jako by se čas zastavil. Součástí mlýna je i Galerie pod hvězdami.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Hotel Kampa Garden Superior Praha

Hotel Kampa Garden Superior Praha

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 - nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Dnes už se do Kutné Hory nejezdí pouze za poznáním, ale také za odpočinkem uprostřed krásné přírody. Může za to stylový hotel Dänemark, který vás přenese do světa klidu a relaxace bez zbytečných vymožeností moderní doby. Každý lichý víkend si mohou užít i rodiny s dětmi.

Porčův mlýn - poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Porčův mlýn - poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Hotel Čertův mlýn - aktivity i relax na Šumavě

Hotel Čertův mlýn - aktivity i relax na Šumavě

Hotel rodinného typu se nachází v obci Špičák v Národním parku Šumava. Přijeďte si k nám odpočinout od každodenního shonu a nadýchat se čerstvého vzduchu. Využít můžete širokou škálu sportovních aktivit, výletů a relaxace po celý rok.

Machův mlýn - oblíbené středisko letní rekreace nejen u vody chráněné oblasti Křivoklátsko

Machův mlýn - oblíbené středisko letní rekreace nejen u vody chráněné oblasti Křivoklátsko

Machův mlýn leží v malebném údolí Javornického potoka, obklopené lesy, vzdálené 70 km od Prahy. Díky nedotčené přírodě je středisko vhodné k rekreaci a ozdravným pobytům. Především je využívané k turistice a cyklistice.

Kunclův mlýn - skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn - skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn (původní název Šourkův mlýn) najdete zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem.