ÚvodAktualityLesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa
Památky

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

  • 17. června 2023
Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
janohradKdo se rád toulá po krajině a hledá méně známé cíle, ocení tipy na zajímavá místa skrytá v lesích, například výpravu k JanohraduLednicko-valtickém areálu, který patří mezi uměle vytvořené zříceniny, do ruin zámku Heiligen u Tachova, do zahrady zámku Valečletohrádku Jinotaj, v němž režisér Juraj Herz natáčel hororový film T.M.A., k letohrádku Lusthaus v Podyjí anebo ke zřícenině klasicistního zámečku v bývalé bažantnici u Svijan.
 

Nejmladší hrad v Česku

Přibližně v polovině cesty mezi městy Strakonice a Vodňany poblíž Kváskovic stojí na zarostlém návrší hrad Švecburg, vůbec nejmladší hrad v Česku, postavený přibližně před patnácti lety. Jsou tu dvě věže, pár malých místností, zídka s brankou, přístřešek s lavičkou a krásné výhledy do Pošumaví, poblíž objevíte výklenkovou kapličku sv. Huberta. Až budete přemýšlet, jak se podařilo ve třetím tisíciletí prosadit stavbu hradu, vězte, že na kopci patrně kdysi stávala tvrz, zaniklá za třicetileté války, a Švecburg získal stavební povolení jako lovecká chata s vyhlídkou. Hrad je celoročně otevřený zdarma a můžete si jej projít a prohlédnout kdy budete chtít.
 

Kočíčí hrádek

Menší než Švecburg už je snad už jen Kočičí hrádek. Znáte ho? Pokud ne, vydejte se do Slatiňan a od zámku se nechte vést okružní naučnou stezkou Ke Kočičímu hrádku. Miniaturní pohádkový hrádek nechala konce 19. století postavit kněžna Vilemína z Auerspergu, aby dělal radost jejím i cizím dětem. Hrádek patří k oblíbeným zastávkám rodin s dětmi při procházkách lesem Podhůra, kousek odtud objevíte rozhlednu Bára, lezeckou stěnu a venkovní tělocvičnu, singltrek, historickou protipožární hlásku anebo Švýcárnu, lesní chatu s expozicí věnovanou chovu starokladrubských koní.
 

Větrný zámek na Vysočině

větrný zámečekMezi Jihlavou a Pelhřimovem se vypíná vrch Křemešník. Kromě poutního místa s kostelemkřížovou cestou, hotelu, přírodní rezervace, rozhledny a několika dalších chat a budov tu stojí také Větrný zámek. Ve třicátých letech 20. století si jej nechal postavit sochař a medailér Josef Šejnost podle návrhu Kamila Hilberta, architekta, který se podílel na dostavbě chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Z původních Šejnostových plánů zřídit tu muzeum medailí nezbylo nic, dnes je zámeček s věžemi Severkou a Jitřenkou nepřístupný. Jen sedm keramických havranů na věži Jitřenka prozrazuje, že Šejnost miloval pohádky. Žel zámeček nedokončil, nedochovalo se ani jméno třetí, zatím neexistující věže. Na Větrném zámku se vystřídalo už několik zámeckých pánů a všichni slibují, že zámeček dostaví podle původních plánů. Nutno říci, že současní majitelé se o zámeček začali pěkně starat a stavba i okolí značně prokouklo. Navíc ve věži s havrany vzniklo příjemné apartmá, kde se můžete ubytovat.
 

Lesní hrádek Aichelburg

AichelburgLesní hrádek Aichelburg u Horního Maršova postavil roku 1863 lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Kvůli nepříznivé poloze, především chybějícímu a pohodlnému spojení do Janských Lázní, nebyl Aichelburg tak atraktivní, jak se zpočátku očekávalo, navíc jeho okolí bývalo ohrožováno lavinami a lesními kalamitami. Zmínka z roku 1901 uvádí lesní hrádek jako zříceninu, na snímcích z 30. let je ještě vidět kamenná stavba s rozpadlou šindelovou střechou. Po roce 1945 zmizel z map název Aichelburg nahradilo jej slovo "hrádek". Dne 15. října 1995 se na lesním hrádku sešli nadšenci, aby založili občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg, jejímž cílem se stala záchrana, obnova a provoz tohoto romantického díla. V roce 2000 se jim podařilo otevřít vycházkovou trasu Aichelburg i samotný hrádek pro veřejnost. Neláká vás se k němu také vypravit? Aichelburg je celoročně volně přístupný.

 

Tři romantické zříceniny

  • Severně od Rokycan leží obec Osek, na níž z kamenitého vrcholku zhlíží zřícenina letohrádku Kamýk, volně přístupná podobně jako blízký židovský hřbitov.
  • Rohoznice leží kousek od dálnice z Prahy do Hradce Králové. V lesích kousek za obcí objevíte zříceninu novogotického loveckého zámečku z roku 1880 s věží a cimbuřím, krásné smutné místo, kde se čas bohužel nezastavil.
  • Kousek od Hořic leží Lískovice; v lese na východním okraji obce stojí torzo bývalé hájovny, která se při novogotické přestavbě na konci 19. století proměnila na zámeček s působivou věží. Místo je rovněž zchátralé, ale pro milovníky starých opuštěných staveb má zvláštní kouzlo.
Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova Památky

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Terčino údolí u Nových Hradů Příroda

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Vrch Křemešník Příroda

Vrch Křemešník

Nejvyšším vrcholem Pelhřimovska je vrch Křemešník (765 m), který leží asi 9 km jihovýchodně od Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových partiích byla vyhlášena v roce 1985 přírodní rezervace Křemešník.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech Příroda

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Zámeček Karlštejn u Svratky Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově Památky

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice Příroda

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Janův hrad v Lednici Památky

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Zámek Jičíněves Památky

Zámek Jičíněves

Okolí zámku Jičíněves, který se nachází na okraji Českého Ráje, je velmi malebné, plné historických památek, jedinečné přírody a bylo odjakživa cílem turistů, horolezců, sportovních rybářů, cyklistů či myslivců.

Zřícenina hradu Zásadka Památky

Zřícenina hradu Zásadka

Původně gotický hrad ze 14. století později přestavěn na renesanční zámeček. Zříceniny sídla stojí na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště.

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí  Památky

Zřícenina hradu Brandýs nad Orlicí

Město Brandýs nad Orlicí stráží dva hrady – tedy dnes již pouze zříceniny: hrad Orlík a hrad Brandýs. Probíhají zde i mimořádné prohlídky s průvodcem (nově od sezony 2010) , které začínají na náměstí v Brandýse.

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech Památky

Lovecký zámeček Tři Trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Zřícenina zámečku Lískovice u Hořic Památky

Zřícenina zámečku Lískovice u Hořic

Pseudogotický zámeček pochází z roku 1884. V současné době je velmi špatné stavu.

Lovecký zámeček u Rohoznice Památky

Lovecký zámeček u Rohoznice

Lovecký zámeček nacházející se v lese u Klechtáveckého rybníka u obce Rohoznice dal v roce 1880 postavit majitel velkostatku Dobřenice Karel Daniel Weinrich.

Lovecký zámeček Lamberk u Olešnice Památky

Lovecký zámeček Lamberk u Olešnice

Lamberk je nevelký barokní zámeček, který dal kolem roku 1700 postavit jako své letní sídlo majitel kunštátského panství hrabě Jan Maxmilián z Lamberka (1678-1733).

Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí Památky

Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí

Zámeček dal postavit kolem roku 1700 Jáchym Pachta z Rájova, pán na Novém Falkenburku a Velkém Valtinově.

Lovecký zámeček Dřevíč Památky

Lovecký zámeček Dřevíč

Bývalý lovecký zámeček Dřevíč byl vybudován v hlubokých lesích nad údolím potoka Vůznice severně od Nižboru v obci Sýkořice. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Větrný zámeček na Kněží hoře u Petrovic v Moravském krasu Ubytování

Větrný zámeček na Kněží hoře u Petrovic v Moravském krasu

Větrný zámeček najdete v Moravském Krasu nad obcí Petrovice na Kněží hoře. Je to kulturně-historická památka ze začátku 15. století. Větrný zámeček je zcela nově zrenovovaný, obklopený velikou okrasnou zahradou a nabízí všem hostům maximální komfort.

Osada Svatý Tomáš nad přehradou Lipno Památky

Osada Svatý Tomáš nad přehradou Lipno

Svatý Tomáš je horská vesnice ležící nad přehradou Lipno v nadmořské výšce 995 m, patřící do obce Přední Výtoň, přístupná po dlouhých úzkých horských silničkách.

Větrný zámek na Křemešníku Památky

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska Příroda

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Naučná stezka doupných stromů Pohansko Příroda

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.

Tvrz Dešenice – Muzeum šumavského pivovarnictví Památky

Tvrz Dešenice – Muzeum šumavského pivovarnictví

V centru Dešenic stojí původně gotická tvrz ze 14. století, která sloužila místnímu pivovaru více než dvě století. V současné době se zde nachází Muzeum šumavského pivovarnictví, které návštěvníky seznamuje s historií vaření piva v klatovském okrese.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova Památky

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Další aktuality

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

Války přemyslovských panovníků, husitské války, třicetiletá válka, napoleonská tažení i prusko-rakouské války zanechaly v naší zemi spousty stop a šrámů. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na deset bojišť, kde se odehrály významné bitvy českých dějin. Připomeneme vám i střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi, a takové, které ovlivnily dějiny celé Evropy.
22. červen 2024 10:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu poutní areál Svatá Hora v Příbrami, Velehrad nebo areál Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Kutné Hoře.
22. červen 2024 9:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věda a technika

Kdo zatouží vidět tři nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika, bude muset projet napříč celé Česko. Zvítězila Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, druhé místo patří arálu Pivovaru Plzeňský Prazdroj a třetí science centru iQlandia v Libereci.
22. červen 2024 9:29
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Armádní muzeum Žižkov v Praze. Zájem návštěvníků si získává také Vojenské technické muzeum v Lešanech nebo Pevnost Dobrošov. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
22. červen 2024 9:22
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Lidová kultura

Nejnavštěvovanější památkou lidové kultury vloni i předloni bylo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě vznikl v roce 1925 a skládá se ze tří částí. Nejznámější je Dřevěné městečko, na něž navazují Valašská dědina a Mlýnská dolina, živá muzea s technickými vodními stavbami a roubenými chalupami ve stráních, dokumentující každodenní život starého Valašska. Další příčky patří Archeoskanzenu v Modré v lokalitě původního velkomoravského osídlení a souboru lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec u Hlinska, který láká k bližšímu seznámení s malebným krajem na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, a také památkovou rezervací Betlém v blízkém Hlinsku.
22. červen 2024 8:52
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil zámek Lednice a Český Krumlov.
22. červen 2024 8:44
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Pietní místa

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, sloužilo za druhé světové války jako koncentrační tábor, kam byli postupně deportováni občané židovského původu. Jejich osudy mapuje Památník Terezín: navštívit můžete Malou pevnost s Národním hřbitovem, Muzeum ghetta v budově bývalé terezínské školy, Magdeburská kasárna, Židovský hřbitov i systém opevnění s podzemními chodbami. Mezi nejnavštěvovanější pietní místa se zařadil také Památník Lidice.
22. červen 2024 8:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená vila Stiassni. V Plzni můžete navštívit pravidelné prohlídkové trasy, které vás provedou čtyřmi interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.
22. červen 2024 8:24
Památky