Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin
Gurmánská turistika

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.
Návštěva tohoto jedinečného místa se podobá cestování časem – najednou se ocitnete v době Rakouska-Uherska, živě si představujete pivovarský provoz a vdechujete voňavý vzduch. Není to iluze - vůně linoucí se z varny dává vědět, že se v pivovaru zase po dlouhých letech vaří tradičním způsobem to nejlepší české pivo. Ale nejenom pivem živ je člověk.
 
Pivovar je obklopen rozlehlou zahradou, která je lemována kamennou zdí, ideálním místem pro zklidnění myšlenek a potěchu ducha. V turistické sezóně pořádáme nejrůznější kulturní akce. Pivo vyráběné v pivovaru Dalešice se vaří podle starého pivovarského zákona, který říká, že k výrobě piva se smí použít jen vody, sladu, chmele a kvasnic a do piva by během jeho výroby nemělo být nic přidáváno ani odebíráno. Zdejší pivo můžeme ochutnat ve stylové pivovarské hospodě.
 

Prohlídkové okruhy pivovarem:

Prohlídky jsou možné pouze po předchozí rezervaci 14 dní předem na tel. 730 151 902 nebo rezervace@pivovar-dalesice.cz, případně osobní rezervace na místě na recepci. Prohlídka muzea bude možná po dokončení stavebních úprav, což se předpokládá v červnu 2023.
 

1. prohlídkový okruh – Pivo za Rakousko-Uherska

 • prohlídka historické části pivovaru (stará kotelna, strojovna a zrekonstruovaná historická varna, místo natáčení slavné koupací scény z filmu Postřižiny), historie Dalešického pivovaru, parostrojní výroba piva
 • multimediální prohlídkové trasy muzea výroby piva v pivovaru v Dalešicích – nově od června 2023 - V instalaci i nadále prezentují originální i doplněné strojní vybavení původní výroby a lokální historii, ale upravili prohlídku na audiovizuální zážitek.
 • délka prohlídky cca 20 – 25 minut, počet osob min. 5 – max. 20
 • vstupné: dospělí 90Kč /platba hotově/, 99 Kč platba kartou, děti do 3 let zdarma, držitelé průkazu ZTP/P a děti 6 – 18 let: 50 Kč/os./hotově, 55 Kč/os/kartou
 

2. prohlídkový okruh – Vzdělávej se a ochutnávej

 • současná výroba piva, návštěva moderní varny, prohlídka středověkých ležáckých sklepů,
 • ochutnávka piv přímo ve sklepě z ležáckých tanků, degustační sklenice v ceně
 • 3. prohlídkový okruh nutno rezervovat předem na teů. 568 860 942 či emailu rezervace@pivovar-dalesice.cz
 • vstupné 350 Kč/os./platba v hotovosti, 385 Kč/os/platba kartou, děti do 18 let bez ochutnávek a vstup pouze s dospělým – 100 Kč
 • délka prohlídky 45 – 60 minut, počet osob min. 7 – max. 15
 • doporučujeme si vzít s sebou teplé oblečení (mikina, svetr, bunda)

Co se v pivovaru Dalešice vaří:

 • Osvald – světlé pivo výčepní 10% 
 • ​Dalešická 11° – světlá (jak nefiltrovaná, tak filtrovaná)
 • Hořká dvanáctka – extra hořký ležák 12% 
 • Májový ležák – světlý speciál 13° (nefiltrovaný)
 • Fledermaus – tmavý speciál 13° (nefiltrovaný)
 • Tadeáš – silné pivo světlé 14% 
 

Pivovarský hotel

Hotel je součástí komplexu budov Postřižinského turistického a kulturního centra v městysu Dalešice, ve kterých se před více než 30 lety natáčel známý film režiséra Jiřího Menzela Postřižiny. Ubytovat se můžete ve 2, 3, a 4lůžkových pokojích s originální atmosférou starého pivovaru. K dispozici je 18 pokojů – 47 lůžek s možností přistýlek (celkem 55 lůžek), parkování zajištěno zdarma na parkovišti u pivovaru.

Retro filmový festival Kino jede 2023

Spolek PRO | OKO vás zve na IX. ročník náměšťského filmového festivalu KINO JEDE! Promítáme historickou technikou pod širým nebem na travnaté louce za Špitálkem.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Šlechtická sídla v Souznění – zámek Náměšť nad Oslavou

Smyslem těchto večerů je rozšířit nabídku klasických prohlídek hradů a zámků a tak dát možnost široké veřejnosti vnímat tyto historické prostory.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Šlechtická sídla v souznění – zámek Náměšť nad Oslavou

Představení.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Zámecký adventní koncert v Náměšti nad Oslavou

Koncert.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Kouzelné vánoce na zámku v Náměšti nad Oslavou

Chvíle pro zklidnění, setkání, předvánoční nadechnutí se, inspiraci, potěšení druhých a radostné očekávání.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou

Další ročník Letního multižánrového kulturního festivalu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou

Tradiční vyvrcholení hudební sezóny na zámku v Náměšti nad Oslavou.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Půjčovna elektrokol v Dalešicích

V dalešickém pivovaru je nově otevřena půjčovna elektrokol, která je tak první takovouto půjčovnou v kraji Vysočina. Na kole s elektrickým motorkem mohou turisté podnikat výlety do širokého okolí Dalešic.
Dalešice, Kraj Vysočina

Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví v Dalešicích

Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví je umístěno v místním pivovaru. Založeno bylo v roce 2003.
Dalešice, Kraj Vysočina

Středověké sklepy v Pivovaru Dalešice

Exkurze patří do jednoho ze tří prohlídkových okruhů v Pivovaru Dalešice. Exkurze vás zavede také do moderní výrobny.
Dalešice, Kraj Vysočina

Zámek Dalešice

Zámek Dalešice se nachází v areálu bývalého kláštera v městyse Dalešice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Dalešice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Petra a Pavla v Dalešicích

Původní románský tribunový kostel je doložen k roku 1321 v souvislosti s žádostí, kterou dalešický probošt Ondřej žádal papeže o potvrzení jeho zvolení za generálního představitele řádu Kajícnic sv. Máří Magdalény.
Dalešice, Kraj Vysočina

Empírová kaple sv. Kříže v Dalešicích

Kapli, původně zasvěcenou Nejsvětější Trojici, nechal v roce 1708 postavit majitel zdejšího panství Leopold rytíř Odkolek z Oujezda.
Dalešice, Kraj Vysočina

Exkurze do vodní elektrárny Dalešice

Navštivte elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která měří 102 metrů! Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice plní důležitou roli – dokáže totiž rychle regulovat nadbytek nebo nedostatek elektřiny v síti. Umožňují to čtyři reverzní Francisovy turbíny, které najdete v její strojovně.
Dalešice, Kraj Vysočina

Srdce nad Dalešickou přehradou u Hartvíkovic

Na výběžku poblíž Wilsonovy skály nad hladinou Dalešické přehrady se tyčí velké dřevěné srdce. Jeho autorem je hartvíkovický rodák Vlastimil Sedláček. Srdce nad přehradou má sloužit jako atraktivní cíl procházek, místo pro zamilované a fotografy, kteří si chtějí udělat pěkné selfie.
Hartvíkovice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Autocamp Wilsonka se nachází na březích Dalešické přehrady, 1 km jihovýchodně od obce Hartvíkovice, v okrese Třebíč. Je jediným kempem u této vodní nádrže, která vznikla v údolí řeky Jihlavy.
Hartvíkovice, Kraj Vysočina

Penzion Na statku Rouchovany

Ubytování ve středové části obce s uzavřeným dvorem skýtá možnosti klidného posezení a bezpečného parkování v obci Rouchovany, která leží nedaleko města Moravský Krumlov.
Rouchovany, Kraj Vysočina

Penzion Nautilus v Náměšti nad Oslavou

Penzion Nautilus se nachází v klidném prostředí okolních lesů, na jižním svahu přehrady „Vícenický žleb“ v Náměšti nad Oslavou. Součástí penzionu je restaurace s letní zahrádkou a občerstvením.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Pizzerie Peperone Náměšť nad Oslavou

Pizzerie Peperone v Náměšti nad Oslavou byla postavena a otevřena v roce 2005. Je to rodinný podnik pracovitých manželů a jejich sehraného pracovního týmu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou

Hotel Monaco v Náměšti nad Oslavou je příjemný hotel střední kategorie s komfortním vybavením hotelových pokojů a zázemím. V objektu hotelu je k dispozici restaurace a noční bar.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Pohodička

Tahle kavárna je sociálně terapeutická dílna Domova bez zámku. To znamená, že tady headbarista Marek Klement nebo jeho krásná žena Kateřina vystřelí ukázkové flat white a donese vám ho nejspíš člověk s mentálním postižením, ať už je to Pepa, Tonda nebo Koudy.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Rekreační středisko Fiola na Vysočině

Rozmanitá dovolená pro rodiny s dětmi, páry, jednotlivce i skupiny čeká v rekreačním středisku Fiola. V nádherném tichém romantickém údolí si každý najde svůj cíl. Procházky lesem, lenošení u bazénu, využití aktivních sportovišť nebo jen sezení pod slunečníkem u točeného piva.
Mohelno, Kraj Vysočina

Centrum environmentálních technik a technologií CETT

CETT – Centrum environmentálních technik a technologií sídlící v blízkosti lesanedaleko od státního zámku Náměšť nad Oslavou.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina