Úvod > Aktuality > Rytířský komiks, džungle anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Rytířský komiks, džungle anebo herbáře? Zdi hradů a zámků nabízejí netušené skvosty

Vydáno 31. července 2018 Památky
Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?

Středověký bestiář v Jindřichově Hradci

Jindřichův HradecZnačně strašidelnou podívanou skýtají například nezvyklé malby a fresky v kostele svatého Jana Křtitele v jihočeském Jindřichově Hradci. Bizarní uměleckou výzdobu tvoří nejenom geometrické obrazce, ale i zvláštní postavy skřetů a prazvláštních mutantů se zohavenými těly. Výzdobu kostela ze 14. století mají podle některých teorií na svědomí templáři, podle jiných jde o pohled do pekla, píše se dokonce o mimozemšťanech. Nejpravděpodobnější vysvětlení dávají kunsthistorici: domnívají se, že jde o výjevy ze středověkých bestiářů, které mají varovat věřící před špatnostmi a ukázat, jak by mohl vypadat boží trest. Fresky, které lemují vnitřní stranu okenních výklenků, nejlépe uvidíte z kůru kostela; o vstup požádejte zaměstnance Muzea Jindřichohradecka, které kostel spravuje.

Když už budete v Jindřichově Hradci, nenechte si ujít prohlídku zdejšího hradu a zámku. Coby milovníci nástěnných maleb si z nabízených tras vyberte tu, která vede gotickým palácem a atraktivním způsobem připomíná životní styl pánů z Hradce, nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království. Líbit se vám bude zejména někdejší Rytířský sál s unikátně dochovanými středověkými malbami, které představují legendu o svatém Jiří. Před vašima očima se rozvine neuvěřitelně barvitý dobový kreslený seriál!
 

Mimořádná prohlídka v Kunštátě

Zámek KunštátI ve světě nástěnných maleb se občas objeví novinky – třeba jako unikátní figurální malba, kterou památkáři před časem (2017) objevili v jedné z nejstarších částí zámku v Kunštátu na Blanensku. Výpravný cyklus s rytířskou tematikou rovněž ve stylu středověkého komiksu zřejmě vznikl v první polovině 14. století a před zničením jej zachránilo to, že byl v první polovině 16. století zabílen – možná proto, že vyšel z módy.  Malby pokrývají čtyři stěny a napočítáte na nich přibližně sto postav; rytíři tu bojují na bitevním poli, setkávají se s panovníkem i s dámou svého srdce. Zajímat vás bude i fakt, že nejde o fresky, ale o malby zhotovené na suchou omítku. Víte, že do barev se v takovém případě kvůli zvýšení jejich odolnosti tehdy přidával například tvaroh?

Malby můžete vidět při prohlídce okruhu V erbu tří pruhů, který vede nejstarší částí budovy, původním středověkým hradem. Novinkou je výběrový prohlídkový okruh „Hrad“, který se však pro svou náročnost nedoporučuje dětem do 15 let. Můžeme také doporučit mimořádnou noční kastelánskou prohlídku s názvem Zámek Kunštát – kolébka sjednocené Evropy, která se koná v sobotu 25. 8. 2018.
 

Rytířský sál ve Velkém Meziříčí

Rytířský sál ve Velkém MeziříčíJeště starší jsou unikátní fresky v zámku ve Velkém Meziříčí. O něm se tvrdí, že patří k nejstarším v okolí a potvrzuje to i výzdoba Rytířského sálu z druhé poloviny 13. století. Sál se nachází v jihovýchodní části přízemí a řadí se k pozůstatkům románského hradu, na jehož základech vyrostl dnešní zámek. I tady jsou hlavním tématem rytíři: nejstarší fresky znázorňují souboj černého rytíře a dalšího udatného válečníka, který nese štít s erbem pánu z Meziříčí, na další zdi je velmi zachovalá figurální malba s průvodním latinským textem, který popisuje život a smrt svaté Markéty. Fresky byly pečlivě zrestaurovány díky spolupráci města s rodinou Podstatzkých a letos budou k vidění až do konce října denně kromě pondělí. Jediným omezením je i tady počet návštěvníků ve skupině, a to patnást osob.
 

Zajíci, džungle aneb co jinde neuvidíte

Zajíci BučoviceJediný zámek, kde zajíci běhají i po stropě, objevíte v jihomoravských Bučovicích. Z interiérů, často zdobených bohatou štukovou výzdobou, vyniká Zaječí sál. Malby zobrazují převrácený svět, kde se zajíci chovají jako lidé: hodují, bojují, trestají i veselí se. Pro členy rodu homo sapiens to není právě lichotivá podívaná, zajíci vítězí na celé čáře.

Proč se o Nebílovech na Plzeňsku mluví a píše jako o květinovém zámku? Několik stovek metrů čtverečních stěn v jeho interiérech totiž zdobí nástěnné malby Antonína Tuvory (1747–1807), rodáka z Mnichova Hradiště, který často působil ve službách Černínů. Fantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin.

Hrad HouskaZvláštní malby kaple na hradě Houska vyvolává řadu otázek. Nikdo neumí vysvětlit ústřední motiv na kazatelně, dominantním místě celé kaple. V pravé části obrazu je vidět velmi zvláštní postava, je jí žena lučištnice (napůl člověk, napůl zvíře). Navíc levačka. Navíc si šípem dovoluje mířit na člověka. Korunu všemu dává fakt, že se jedná o jedinou vyobrazenou levorukou lučištnici na celém světě. Levorukostí se tenkrát vždy prezentovalo cosi divného, zvláštního. Cosi od ďábla... Další zvláštností je keltský ornament nacházející se na hradě je starší než sám hrad. Nikdo neví, kdo jej namaloval, nebo kde se vzal. Jisté je jen to, že Housku vždy vlastnili křesťané, kteří neměli důvod zdobit stěny vzorem podobným keltskému slunečnímu kultu.

Zvláštní výzdobu má také pozdně gotický hrad Roštejn severně od Telče. Téměř sedm set maleb erbů na stěnách Erbovního sálu a nespočet rostlin v Botanickém sále pochází z druhé poloviny 16. století, kdy Zachariáš z Hradce přebudoval část starého sídla na renesanční lovecký hrádek. Letos hrad prochází náročnou dlouhodobou restaurací, ale i během rekonstrukce částečně otevřen veřejnosti. V průběhu letních prázdnin je návštěvníkům k dispozici nová expozice na trase B a výstup do věže. Otevřeno je denně mimo pondělí.

Rotunda sv. KateřinyJedinečná stavba románské rotundy sv. Kateřiny ve Znojmě je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě. Význam rotundy spočívá především v její unikátní malířské výzdobě. Z obsahu románských maleb, pocházejících asi ještě z konce 11. století je zřejmé, že do obsáhlé náboženské tématiky jsou začleněny i dynastické motivy týkající se mýtického původu přemyslovského rodu.
Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci - záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci - záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou freskovou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Zámek Kácov - barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov - barokní klenot Posázaví

Z důvodu rekonstrukce je zámek v sezóně 2018 pro veřejnost uzavřen.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Prohlédnout si můžete Sarajevský salon, orientální salonek či taneční sál se smutečním náhrdelníkem císařovny Marie Terezie.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josef Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel je hlavní pamětihodností obce Hrozová, jenž je součástí Rusína. Je zasvěcen sv. Archandělovi Michaelovi a je písemně uváděn již v roce 1309, stejně jako vesnice. Areál farního kostela včetně ohradní zdi kolem přilehlého hřbitova je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.

Knihovna Strahovského kláštera - druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera - druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám. Na zámku se natáčel také film Juraje Jakubiska Bathory.

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Renesanční zámek Žirovnice - největší fresková výzdoba v Čechách

Renesanční zámek Žirovnice - největší fresková výzdoba v Čechách

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavou expozici v zámeckých prostorách. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní kapli a malby ze 16. století v zámeckém sále. Dalšími jsou expozice i výstavní galerie zámku a budova bývalého pivovaru.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

V současnosti je zámek sídlem Kulturního zařízení města. Stává se tak místem pořádání množství kulturních akcí, je tedy centre kulturního dění ve městě. V restaurovaném jižním křídle zámku se v říjnu 2014 otevřelo Muzejní a galerijní centrum.

Synagoga ve Čkyni - jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni - jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828 a je spolu se synagogou v Bechyni nejstarší dochovanou židovskou svatyní v Jihočeském kraji, jedinou synagogou v okrese Prachatice a jednou 
z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska - tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií Zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin. Každé pondělí tu zažijete středověkou hostinu s programem. Za doprovodu kejklířů, muzikantů a tanečnic okusíte atmosféru středověku a ochutnáte dobové pokrmy.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

V letech 2018 - 2020 probíhá na hradě rekonstrukce interiérů a expozice budou postupně dočasně uzavírány.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zážitkem je také výstup na zvonici, která poskytuje impozantní výhled.

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Kouzlo večerního zámku – Hradozámecká noc na zámku Bučovice

Kouzlo večerního zámku – Hradozámecká noc na zámku Bučovice

Netradiční prohlídka reprezentačních prostor s průvodcem a prohlídka nové expozice Moravský aristokrat v labyrintu světa.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Zámek nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel z Morzína. Obec i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.