ÚvodAktualityInspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
Zdaleka to není jen kvůli záplavě podzimních barev, naopak holé větve stromů leckdy otevřou výhledy, které máte šanci vidět právě teď na podzim a přes zimu až do jara, zato v létě si na ně musíte nechat zajít chuť.
 

Vyhlídka u Bakaly kousek od Semil

Riegrovu stezku ze Železného Brodu do Semil jste si už riegrova stezkamožná prošli, ale vyzkoušeli jste i značenou turistickou stezku vedoucí ještě výš nad údolím Jizery? Při cestě od Bítouchova, městské části Semil, vás odbočky zavedou k celé řadě vyhlídek, například k Peretce, Kopáňce a Jiřičce, a po řetězech nakonec na Myší skálu s pěkným výhledem na Železnobrodsko.

Zřejmě nejhezčí je ale vyhlídka U Bakala, z níž je vidět řeka Jizera, okolní svahy i železniční trať. U Spálova se můžete otočit ke zpáteční cestě a vracet se Riegrovou stezkou. Jejím nejznámějším místem je takzvaná Galerie, kde 5,5 metru nad vodou vede 77 metrů dlouhá visutá lávka. Víte, že soutěska tady byla původně široká jen něco přes metr a ještě v polovině 19. století se dala přeskočit? V roce 1870 ji nechala rozsáhlým odstřelem rozšířit textilka Schmitt v Bítouchově, kde jejich továrnu často ohrožovaly povodně. Od roku 1909 tudy vede Riegrova stezka, s horolezci vyhledávanou lezeckou stezkou Vodní brána na protějším břehu řeky.
 

Výhledy nad řekou

Překvapivé výhledy vás čekají také na cestách lemujících jiné řeky. Vyzkoušejte třeba podzimní putování od vyhlídky k vyhlídce Podyjí a zjistěte, jak krásné pohledy se otvírají z Hardeggské vyhlídky, z Králova stolce, Devíti mlýnů a od Sealsfieldova kamene.



Nezklamou vás ale ani další místa, od vyhlídky Máj nad bývalými Svatojánskými proudy, z níž se otvírá jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, přes vyhlídkovou stezku s pitoreskní vyhlídkou Paraplíčko nad Berounkou poblíž Křivoklátu až po Hraběcí vyhlídku nad řekou Střelou. Kdyby existoval žebříček top deseti výhledů do krajiny, tenhle by prý jistě byl mezi nimi, protože odtud přes údolí uvidíte jako na dlani půvabné městečko Rabštejn nad Střelou se zbytky gotického hradu, zámkem, klášterem a kostelem. Nad Berounkou můžeme také doporučit vyhlídku Havlova skála, nad řekou Vltavou potěší oko milovníka přírody Smetanova vyhlídka a Solenická podkova.
 

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se karlovy varydvěma vyhlídkovými ochozy se sice pyšní titulem nejstarší stojící karlovarské rozhledny, ale už od jejího vzniku v roce 1876 a zpřístupnění pro lázeňské hosty o rok později ji provází smůla. Návštěvníci širších rozměrů si stěžovali, že na úzkém schodišti mají problémy (a navíc museli vyšlapat osmdesát schodů!), nemluvě o tom, že výhled na Karlovy Vary a Krušné hory záhy zastínily stromy.

Nejlepší recept? Podobně jako na jiné rozhledny, z nichž v létě bývá výhled jen do okolních listnatých lesů, se sem vypravte právě teď! Navštívit můžete i nedaleký a ještě mnohem známější Jelení skok a další lázeňské vyhlídky.
 

Do skalních měst

Skalní města

Naplánovali jste si na podzim výlety do skalních měst? Je to skvělá volba, protože vašim výhledům nebude nic překážet v cestě a konečně zjistíte, čím se mohly inspirovat zdánlivě nepochopitelné názvy některých skalních útvarů. Navíc znalci tvrdí, že právě na podzim a v zimě jsou skály nejkrásnější, ať už je řeč o Adršpašsko-teplických skalách, Hruboskalském skalním městě, Prachovských skalách, Gabrielině stezce coby nejoblíbenější turistické trase Českého Švýcarska, pitoreskním skalním městečku Tiských stěn či o bludištích a prolézačkách na Cinibulkově stezce u Mšena anebo slavných PokličkáchKokořínském dole. Tyhle obří kamenné houby, na jejichž tvaru se podepsalo počasí a různě zvětrávající vrstvy pískovce, také nejlépe uvidíte právě teď – a to i zdola, odkud jsou v létě přes záplavy listí prakticky neviditelné.
 

Na rozhledny s neobvyklými jmény

rozhledna Na KotliProtože říjen je tradičně vyhlášen měsícem rozhleden, bylo by škoda vynechat tipy na zajímavé rozhledny. Určitě vás během toulek českou krajinou překvapilo pojmenování některých vyhlídkových věží. Tak například, navštívili jste již rozhlednu Jahůdka anebo Borůvka? Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí velmi zajímavá rozhledna Špulka, krásný výhled na pohoří Chřibů zase bavídne rozhledna Salaš. Kousek od Kdyně v okrese Domažlice najdete rozhlednu Koráb, na Přítlucké hoře mezi vinicemi Jižní Moravy se nachází pro změnu Maják. A zatímco u Berouna vyšplháte na Děd a v Jeseníkách dokonce na Praděd, rozhlednu Babku objevíte u Zruče nad Sázavou. Nedaleko již zmíněného Berouna se nachází také rozhledna Máminka.

Některé rozhledny ozvláštňuje místo, na kterém stojí nebo z čeho vznikly. Vybrat si k návštěvě můžete například rozhlednu Na Pepři, Na Kotli, Pekelném kopci vyhlídku na Posrané skalce či rozhlednu ze skokanského můstku na Churáňově, vrchol vysoké pece Bolt Tower areálu Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích anebo vodárenskou věž v Heřmanově Huti.
Rozhledna na Anenském vrchu u Sosnové Příroda

Rozhledna na Anenském vrchu u Sosnové

Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu u obce Sosnová na Opavsku vznikla na podzim 2018. Jedná se o sedmipatrovou dřevostavbu se šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou, kotvena je do čtyř betonových pilířů, které jsou obložené kamenem.

Rozhledna Máminka Příroda

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce Příroda

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy Příroda

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína Příroda

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku Příroda

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Rozhledna Děd u Berouna – do odvolání uzavřena Příroda

Rozhledna Děd u Berouna – do odvolání uzavřena

Rozhledna na Dědu u Berouna je od podzimu 2022 pro velmi špatný stav do odvolání uzavřena. Město plánuje její rekonstrukci.

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře – uzavřena Příroda

Rozhledna Maják na Přítlucké hoře – uzavřena

Přítlucká hora (292 m) se zvedá z rovin jižní Moravy mezi obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice. Na horní vyhlídkový ochoz zde postavené rozhledny Maják, která se tyčí do výšku 26 metrů, vede přesně 108 schodů.

Rozhledna na Kotli u Rokycan Příroda

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Bolt Tower v Ostravě Příroda

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče Příroda

Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče

Nová rozhledna na Pekelném kopci poblíž Třebíče je zhotovena z modřínového dřeva a měří 26,5 metru. Uvnitř konstrukce se nachází točité ocelové schodiště a na vrcholu je vyhlídková terasa. Při dobré viditelnosti lze zahlédnout i vrcholky Alp.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově Památky

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti Památky

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem Příroda

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy Příroda

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Třicetimetrová ocelová telekomunikační věž nabízí krásný kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 18 metrů. Z ochozu rozhledny uvidíte nejen na Prahu a Brdy, ale třeba až na památnou horu Říp.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Chráněná krajinná oblast Český ráj Příroda

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet Příroda

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Vyhlídka U Bakala na Kamenického stezce Příroda

Vyhlídka U Bakala na Kamenického stezce

Vyhlídka v Českém ráji byla pro veřejnost otevřena v roce 1941.

Hraběcí vyhlídka u Rabštejna nad Střelou Příroda

Hraběcí vyhlídka u Rabštejna nad Střelou

Z vyhlídky je pěkný pohled na dominanty (zámek a klášter) Rabštejna nad Střelou – nejmenšího historického města Evropy

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém Městě u Uherského Hradiště Příroda

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém Městě u Uherského Hradiště

Jedná se o unikátní objekt z roku 2008, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře. Je to hlavní symbol holdingu REC Group, který se zabývá recyklací odpadů a provozuje areál Kovozoo. "S námi se v moři odpadů neztratíte".

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině Příroda

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Řeka Svratka vytváří u Víru nejhlubší údolní zářez na Vysočině, kde výškové rozdíly dosahují více než 300 metrů. Nejvyšší a nejslavnější je skalní stěna na levém břehu nad továrnou. Asi 200 m od tamní vyhlídky Kubačice, se nachází mnohem svérázněji nazvaná Posraná skalka.

Přírodní rezervace Templštejn Příroda

Přírodní rezervace Templštejn

Část hlubokého údolí řeky Jihlavky lemovaného vysokými skalisky s mnoha vyhlídkami je ideální pro pěší turistiku. Romantičnost místa podtrhují rozsáhlé zříceniny templářského hradu Templštejn i pozůstatky hradiska Čertova hráz.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou Příroda

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Alšova vyhlídka v Tichém údolí Příroda

Alšova vyhlídka v Tichém údolí

Skalnatý vrchol nedaleko Únětic se nachází nad Únětickým potokem v Tichém údolí. Místo s výhledem na Kozí hřbety navštěvoval s oblibou také malíř Mikoláš Aleš, podle něhož dostala vyhlídka své pojmenování.

Kaple sv. Kláry v Troji Příroda

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Příroda

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice Příroda

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice

Palackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta zavede turisty z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově.

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou Příroda

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou

Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice.

Skalní vyhlídka Ořešník Příroda

Skalní vyhlídka Ořešník

Skalní dominanta Ořešník se tyčí ve Smědavské pahorkatině nad obcí Hejnice, ve výšce 800 m.n.m. Na vrcholek se dostaneme po schůdcích vytesaných do skály. Je zde kříž, původně postaven františkány z kláštera v Hejnicích.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Rozhledna Jahůdka Luže Příroda

Rozhledna Jahůdka Luže

Dřevěná rozhledna je 12 m vysoká a je složena ze tří nad sebou umístěných vyhlídkových plošin. Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Orlické hory a město Luže.

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena Příroda

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka se bachází u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Vyhlídka leží na soukromém pozemku a je pro veřejnost uzavřena.

Další aktuality

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda

Chodíte rádi do lesa? Pak přijďte na Den lesů nové generace

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Přijďte strávit den s lesníky plný zábavy i poučení! Lesy ČR pořádají v sobotu 5. řijna 2024 speciální Den lesů nové generace. Lesníci Lesů ČR se na vás těší na čtyřech atraktivních lokalitách. Čeká vás bohatý program s ukázkami a aktivitami pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů. Vyzkoušíte si, co všechno obnáší péče o les a jeho ochrana a můžete se zeptat na vše, co vás zajímá.
4. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

Nádherně kvetoucí a voňavé vřesoviště, hýřící barvami. Krásné kousky přírody, kde vřesy a vřesovce doplňují zakrslé borovice a jalovce, dřišťály a břízky, čerstvý vzduch a daleké obzory. K tomu si připočtěte svištící vítr, cáry mlhy a možná jemné mrholení, aby byl návrat z procházky o to lákavější – do pohodlného křesla k hřejivému krbu, hrnku čaje s vřesovým medem anebo sklence skotské whisky. Tak vypadá správný výlet na vřesoviště. Možná nějaké máte přímo na své zahradě, možná se je teprve chystáte založit. Berte naši pozvánku na toulky po vřesovištích jako inspiraci, než se pustíte do práce. Vydejte se s námi do krajin s atmosférou drsného severu, do některé botanické zahrady anebo jen tak do lesa, za zážitky a na výlety do stínu i na výsluní.
4. říjen 2024 8:29
Příroda

Strom roku míří do finále: hlasujte pro svého favorita!

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky začalo koncem července a pokračuje až do půlnoci 6. října, kdy bude znám vítěz superfinále! Do závěrečného boje o vítězství postoupilo pět stromů s nejvyšším počtem hlasů – Lukavický dub, Památná lípa u Roštína, Lípy u Wohlmannova kříže, Strom lásky a Lípa svobody v Bousíně. Který z nich se nakonec stane Stromem roku 2024? To už je na vás! Ze všech zelených soutěžícíh si můžete vybírat na webu stromroku.cz. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a na první tři stromy čeká odborné ošetření od partnerů soutěže Prostrom Bohemia a Groown. Populární anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství.
4. říjen 2024 7:24
Příroda

Oslavte Mezinárodní den zvířat pěkným výletem

V pátek 4. října je tomu přesně 798 let, kdy zemřel sv. František z Assisi. Mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata, proto byl tento den ustanoven jako Mezinárodní den zvířat. Oslavit jej můžete i vy ať už výletem do některé ze zoologických zahrad, kde mají připravený speciální program, či do záchranné stanice, kde se dozvíte o nesnázích, kterým zvířata čelí. Podívejte s Kudy z nudy na zajímavé tipy.
4. říjen 2024 6:29
Příroda

Seznamte se: 4. října má svátek František

Pochází mužské křestní jméno František z italštiny? A byl prvním nositelem italské verze jména „Francesco“ svatý František z Assisi, řeholník, zakladatel řádu františkánů a také tradice stavění vánočních jesliček? Netušíme, ale zato víme, že 4. října má svátek František a my všem Frantům, Frantíkům, Fráňům, Frankům a Franckům, Fandům, Fanoušům a Fanouškům přejeme všechno nejlepší!
4. říjen 2024 6:26
Příroda

Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky

Podzim je skvělá doba na výlety do přírody. Oblíbeným cílem procházek i delších túr jsou často rozhledny, ze kterých si můžete užít naplno krásy podzimních barev. V České republice jich je velké množství a všechny stojí za návštěvu, Kudy z nudy pro vás vybralo alespoň několik z nich. Některé z rozhleden jsou architektonicky velmi zajímavé, jiné lákají na romantický výhled a jiné zas na zajímavé okolí. Někde si ale můžete užít i něco navíc – například luxusní oběd ve výšce či neobvyklé ubytování.
3. říjen 2024 14:00
Příroda

Pestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody

Úžasné barevné tóny podzimní palety barev lákají k pěším procházkám i delšímu výletu. Kam vyrazit za symfonií barev a vůní vám přinášíme v dnešních tipech. Vydáte se do skalních měst, do malebných údolí říček nebo vyšplháte za jedinečným rozhledem třeba až do korun stromů?
3. říjen 2024 10:00
Příroda