Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově
Památky

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.
Lyžařský skokanský můstek, na němž je umístěna vyhlídková plošina ve výšce 32 metrů, byl postaven v roce 1978. Pro veřejnost byl můstek zpřístupněn v roce 1993, v provozu však rozhledna nevydržela dlouho a po pár letech byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Naposledy se tu v roce 1996 konal závod o Pohár Šumavy. Na začátku nového tisíciletí však již byla jedinečná a oblíbená rozhledna pro návštěvníky zcela uzavřena. Na podzim 2014 se však začalo s generální opravou a turistům by se měla unikátní rozhledna naplno otevřít v létě 2015. Novou atrakcí na rozhledně by měla být horolezecká stěna na jihozápadní straně věže.

Původní vzhled můstku a můstkové věže zůstane zachován, nosná konstrukce získá v rámci revitalizace antikorozní nátěr a chybějící stávající obklad. Vyměněny budou i stávající okna za nová dřevěná. Totální rekonstrukce čeká vyhlídkovou plošinu, která dostane zcela nový kabát – obložení, podlahu, zábradlí a posléze bude zastřešena a doplněna vyhlídkovým dalekohledem.

Můstek se nachází na okraji lyžařského areálu Zadov v nadmořské výšce kolem 1100 m n.m., asi 5,5 km směrem na JZ od obce Stachy. Výhled z můstku je zajímavý, částečně však omezený vzrostlými stromy. Na severu se vypíná pásmo hor s vrcholem Javorník a na východě oblast Strakonicka.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí