Mšeno

Mšeno je vstupní branou Kokořínska. Za posledními domy vstoupíte do lesů, plných skalních útvarů, roklí a romantických zákoutí. Vedle nedotčené přírody a řady turistických a cyklistických stezek v okolí objevíte několik hradů, zachovalé původní roubenky a také ojedinělé koupaliště ve stylu art déco.

Co musíte vidět ve Mšeně

Kdybychom se vrátili do poloviny 19. století, poznali bychom Mšeno jako město plné půvabných hrázděných i roubených domů. Dodnes je můžete vidět v okrajových částech, zástavbu na náměstí a v okolních ulicích totiž zlikvidoval obří požár roku 1867. Hlavními dominantami jsou věže kostela sv. Martina a věž novogotické radnice, za vidění stojí i stavby z období první republiky, zejména škola a koupaliště, ojedinělé architektonické dílo ve stylu art déco z roku 1932.
 

Po Kokořínsku s panem Cinibulkem

Ve Mšeně začíná i končí okružní naučná stezka, pojmenovaná po mšenském učiteli a propagátorovi Kokořínska Josefu Bedřichovi Cinibulkovi. Na devíti kilometrech objevíte rozmanité útvary, prolézačky, bludiště i skalní vyhlídky, které buď vytvořila příroda, anebo jí trochu pomohly lidské ruce. Od Průsečné skály se můžete vypravit směrem ke hradu Kokořínu a podívat se na slavné kokořínské Pokličky, připomínající obří kamenné houby.
 

Kde nechal čert díru do pekla?

Jedním z nejhezčích míst kolem Mšena je lesopark Debř severně od městečka. Jde vlastně jen o další z řady skalnatých údolí, v němž však na vás – a hlavně na děti – čekají všelijaké kuriozity. Cestou objevíte například komůrky vyhloubené ve skalách, malý kamenný hrad Kokořín, stylové odpočívadlo U muchomůrky, zbytky lesního divadla nebo přírodní dětské hřiště. K lákavým cílům Kokořínska patří také rozhledna na Vrátenské hoře a hrad Houska, opředený pověstmi o díře do pekla.

Aktuality z města

2. červen 2021 6:49

#světovéČesko a skalní byt na Kokořínsku: místo, kde se bydlelo až do roku 1982

Mšeno
Tajemné hrady, vesničky s půvabnými roubenkami a především skály a romantické rokle s porůznu vysekanými skalními reliéfy, studánkami a jeskyňkami: to je Kokořínsko. Hluboko v lesích, ale někdy také jen kousek za vesnicí objevíte skutečné poklady Kokořínska: skalní byty, bytečky a komůrky, vytesané ve skalách. Věřte nebo ne, v některých se žilo ještě na konci 20. století.

Turistická informační centra


17.4.
1.11.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Pension v Ráji

Pension v Ráji

Mšeno, Střední Čechy
Kemp SK Mšeno

Kemp SK Mšeno

Mšeno, Střední Čechy