Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Kláry v Tróji
Kaple sv. Kláry v Tróji
"> "> "> "> "> "> "> "> Kaple sv. Kláry "> vinice sv. Kláry
Přidat foto
Příroda

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.
Místo je situováno vysoko nad Prahou a nabízí klid, pohodu, unikátní přírodní scenérie i jedny z nejkrásnějších výhledů na hlavní město. Naleznete zde památkově chráněnou vinici s kaplí Sv.Kláry a viničním domkem ze 17.století.

Barokní kaple sv. Kláry má obdélníkový půdorys s plochým stropem a malou věžičkou. Nechal jí roku 1695 postavit Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, a protože pro něho pracoval slavný architekt Jean Baptiste Mathey můžeme se domnívat, že jde o jeho dílo. Kaple je zasvěcena svaté Kláře, patronce a jmenovkyni hraběnky z Maltánu, manželky hraběte ze Šternberku – Kláry Bernardiny.

Ze střechy kaple vyrůstá drobná věžička, krytá jehlancovou čtyřbokou střechou, zakončenou makovicí a křížem. Interiér kaple je velmi prostý, tvoří ho jediná místnost s cihlovou podlahou a plochým stropem. Mobiliář kaple se nezměnil, neboť byla několikrát vykradena. Kdysi se vyprávělo, že v kapli v noci straší. Téměř pravidelně vždy okolo půlnoci se rozezněl ve věžičce zvon. Odvážlivci, kteří z uctivé vzdálenosti kapli sledovali, nikdy nikoho nezahlédli. Až po čase se vše vysvětlilo – opice ze zoologické zahrady našla díru v oplocení a při svých nočních výletech se chodila houpat na provaz od zvonu.

Malebná kaplička stojí na historické a památkově chráněné vinici, zasvěcené rovněž sv. Kláře. Zvláště v posledních letech rekultivovaná a pečlivě udržovaná, přináší každým rokem na podzim svoji úrodu. V tu dobu se tady již tradičně pořádá Trojské vinobraní s možností konzumace nejen burčáku, ale i ochutnávky vína z minulých sklizní. Od kaple je také krásný výhled na areál zoologické zahrady, řeku Vltavu a trójský zámek.