Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.
Silně rozčleněná plošina vznikla z usazenin pískovců, slínovců a opuk v druhohorách. Křídovými horninami pronikly v neogénu drobná vulkanická tělesa a přispěly tím k rozrušení celistvosti plošiny, která se začala působením vody a větru rozpadat na jednotlivé skalní bloky, věže a sloupy. Skalní útvary Prachovských skal dosahují výšky až 40 metrů.
Hustá síť turistických značek vás provede roklemi, stržemi, úžlabinami, po vršcích pískovcových skal s vyhlídkami a kouzelnými zákoutími. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka prof. Hekena či Císařská chodba. V horkých letních dnech se unavení turisté mohou osvěžit v přírodním nádrži "Pelíšek", pojmenovaném po duchu těchto skal.
Trasy Prachovských skal
Žlutá trasa 1,5 km
Žlutou trasu mohou využít návštěvníci Prachovských skal pro krátkou procházku a letmé seznámení se s dominantami Prachovských skal.
Stejně jako zelená trasa začíná i tato u Turistické chaty, odkud se vydáme za pokladnou vlevo po žluté turistické značce směrem k rozcestí Zadní točenice. Zde odbočíme vpravo a po schodišti začínáme stoupat Myší dírou – nejužším místem v Prachovských skalách, až na vyhlídku Českého ráje. Při pohledu z vyhlídky je všem jasné, proč se tato vyhlídka jmenuje právě tak, jak se jmenuje. Z vyhlídky zamíříme k rozcestí U buku a odtud po trase navštívíme vyhlídku Míru, ze které je vidět centrální část Prachovských skal.
Dále pak pokračujeme až na rozcestí Nad Císařskou chodbou, odkud začneme sestupovat Císařskou chodbou. Po zdolání několika desítek schodů se opět dostáváme na rozcestí Zadní točenice. Nyní se vrátíme zpět k Turistické chatě.
Červená trasa 2,5 km
Na červené trase najdeme mnoho zajímavých míst Prachovských skal a je pro svoji délku a náročnost oblíbenou trasou pro rodiny se staršími dětmi nebo také aktivní seniory. Lze ji také využít i v případě, že nemáte dostatek času na prohlídku zelené trasy.
Červenou trasu začínáme u Turistické chaty. Za pokladnou vpravo se vydáme po červené turistické značce kolem totemu, od kterého začíná výstup Zelenou roklí. Po výstupu odbočíme vlevo k vyhlídce Českého ráje. Před námi se tak rozprostírá nádherný výhled na Český ráj, odtud také název pro této vyhlídky. Z vyhlídky se nyní vydáváme směrem k rozcestí U buku a poté vlevo směrem k vyhlídce Míru, ze které je vidět ústřední část Prachovských skal, Trosky, Ještěd a za dobré viditelnosti i hrad Bezděz. Nyní pokračujeme vlevo po červené značce k rozcestí Nad Císařskou chodbou a dále až k vyhlídce Křížkovského.
Zde pozor, nesestupujeme po schodech směrem Prachov, ale vracíme se zpět po červené turistické značce. Cestou odbočíme vpravo k Hlaholské vyhlídce a po její návštěvě se vracíme zpět na červeně značenou trasu až rozcestí Nad Císařskou chodbou, kterou poté začneme sestupovat. Podle dochované pověsti je tento název spojován s návštěvou rakouského císaře Františka I. Než sestoupíme k rozcestí Zadní točenice, můžeme shlédnout k nejvyšší skále Mnich, na které se také začala psát historie Lezeckého kroužku Prachov. Přicházíme na rozcestí Zadní točenice a vrátíme se po červené značce zpět k Turistické chatě.
Zelená trasa 3,5 km
Zelená trasa nás seznámí s velkým množstvím zajímavých míst Prachovských skal a je asi nejatraktivnější a nejzajímavější cestou skalními masívy. Doporučujeme ho všem návštěvníkům, kteří mají více času a chtějí poznat téměř celé Prachovské skály.
Od Turistické chaty vede zelená značka k Pechově vyhlídce. Po náročnějším výstupu se zde rozprostře výhled do Zelené rokle. Mezi skalními masivy stezka sestupuje na místo zvané Frontna a do roztodivného labyrintu skalních masívů u vyhlídky Vítkovy (Šikmá věž)- zelená značka vede skalním bludištěm kolem pamětní desky V. Náprstka mezi skalami vzhůru k rozcestí U buku. Dále pokračuje na vyhlídku Míru a po hřebeni Bukoviny na rozcestí Nad Císařskou chodbou a na Hlaholskou vyhlídku. Mezi skalními obry cesta prochází po tzv. Masarykově cestě. Mine i Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku a vystoupá k Všetečkově a Schlikově vyhlídce. Z těchto vyhlídek se nám skýtá pohled z druhé strany skalního města.
Již nám zbývá tedy jen sestoupit dolů k ústí Císařské chodby a spolu s dalšími značenými turistickými cestami jít zpět k Turistické chatě.
Trasa pro kočárky
Tato trasa vede od pokladen na Čertovu kuchyni a k rozcestí U buku (buk tu po orkánu Kirill již bohužel nestojí). Od rozcestí U Buku je přístupná Pechova vyhlídka, vyhlídka Českého ráje, vyhlídka Míru, Hlaholská vyhlídka a Křížkovského vyhlídka, od které se vrátíme zpět k rozcestí U buku a odtud po modře značené cestě zpět k obci Prachov. Upozorňujeme, že kočárek by měl být vhodný na cestování, nejlépe sportovní. S kočárky se také varujte vstupu na schodiště turistických okruhů, kde byste brzy narazili na neschůdné části!
Ráj pro turisty i horolezce
V roce 1933 bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci a v roce 2002 byla rezervace připojena k
Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Nachází se tu pozůstatky středověkého
hradu Pařez a velké množství vyhlídek. Z lesa vystupují
obří pískovcové skály, mezi kterými vedou úzké cestičky a strmé schůdky. Mají také
nejstarší lezeckou historii v zemi. Střed tvoří
romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi kterými jsou hluboké a těsné rokle.
Od července 2024 je otevřena
nová Pelíškova dětská naučná stezka, která je vhodná i pro kočárky, začíná u Turistického informačního centra, kolem vodní nádrže Pelíšek a zpět pěšinou u Čajového altánu. Délka trasy je 1 km a časová náročnost asi 90 min.
Omezení pro horolezce: z důvodu hnízdění dravců jsou pro horolezectví
do 30. 6. uzavřeny následující skalní objekty: věže Vrak, Vráček, Kobyla, Kobylí věž a Hříbě v obvodu Lahole.
Nejznámější částí Českého ráje jsou Prachovské skály, které jsou rájem pro horolezce.
Prachovské skály se nacházejí 7 km severozápadně od města Jičín.
Skalní útvary dosahují výšky až 40 metrů a jsou tvořeny z pískovců, slínovců a opuk.
Turisty provede hustá síť turistických značek, které vás zavedou přes rokle, strže, úžlabiny, po vršcích skal s vyhlídkami.
V Prachovských skalách jsou k dispozici tři hlavní turistické trasy: žlutá (1,5 km), červená (2,5 km) a zelená trasa (3,5 km).
Návštěvníci mohou prozkoumat úchvatné skalní masívy, prohlédnout si vyhlídky jako Vyhlídka Českého ráje nebo Hlaholská vyhlídka, a využívat turistické trasy přizpůsobené pro různé návštěvníky včetně rodin s dětmi a aktivních seniorů.
Ano, existuje trasa pro kočárky, která vede od pokladen k Čertově kuchyni a přes různé vyhlídky až zpět ke komunitě Prachov.
Z důvodu hnízdění dravců jsou některé skalní objekty uzavřeny pro horolezectví do 30. 6.
Pelíškova dětská naučná stezka má délku 1 km a časovou náročnost asi 90 minut.
V Českém ráji se nachází pozůstatky středověkého hradu Pařez a oblast je bohatá na pískovcové skály, úzké cestičky a strmé schody mezi skalními věžemi.