Úvod > Co chcete dělat? > Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Památky
Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vodojem v Heřmanově Huti je opravdu ojedinělou a velmi dobře zachovanou stavbou. Jedná se o vůbec jeden z prvních vodojemů, které byly v Čechách postaveny ze železobetonu. Válcovitou nádrž s objemem 48 metrů krychlových opatřenou malým cimbuřím podepírá šest sloupů a válcový dřík o průměru 1,2 metru uprostřed. V něm je ukrytá šachta, která je přístupná z podzemí. Šachtou vedlo přívodní potrubí na vodu. Vodojem je perfektně provedený, po letech nemá závažné závady. Přestože se jedná o čistě užitnou stavbu, jde o krásnou architekturu. Je to také dokonale provedeno řemeslně s využitím kombinace materiálů, jako například barevných keramických prvků.

Vyhlídková plošina na vrcholu vodárenské věže se nachází ve výsce 16 metrů a vede k ní 75 kovových schodů. Přestože se věž nachází v relativně malé nadmořské výšce, je z její vyhlídkové plošiny krásný výhled do okolí. Spatříte odtud Brdy a Český les, velkou dálnice D5 Plzeň – Rozvadov, Křížový vrch i hrad Radyni. Vyhlídková plošina na vrcholu vodárenské věže je přístupná o sobotách, nedělích a svátcích vždy od 14 do 16 hodiny. Mimo tuto dobu je možné si odemčení vstupních dveří na přístupové schodiště telefonicky domluvit. Sběratelé razítek si mohou vyžádat otisk či pohlednici se starou i novou podobou věže v některém z domů pod rozhlednou.

Věž najdete v Zahradní ulici ve východní části obce Heřmanova Huť, jen asi 50 metrů od železniční tratě. Ze silnice od Dolních Sekyřan je nutné odbočit doprava (u odbočky je na sloupku směrovka) do Luční ulice a pak doleva do Zahradní. Vodojem v horní části věže je při příjezdu od Dolních Sekyřan již zdáli vidět, takže jej lze lehko najít.

Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Líšťany, Plzeňsko a Český les
Chata u Hracholuské přehrady

Chata u Hracholuské přehrady

Hracholusky, Střední Čechy