Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně
Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.
V Kolíně se na východní špici Kmochova ostrova nachází vyhlídka Maják. Je postavena v nadmořské výšce 194 metry a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 4 metry (8 metrů nad hladinou řeky) lze vystoupat po točitém schodišti. Vzhledem k umístění se z rozhledny nabízí pouze omezený výhled na poklidný tok řeky Labe, významnou technickou památku Masarykův most s hydroelektrárnoum Formánkovský a Podskalský mlýn a na zadní frontu domů historického jádra Kolína s postupně revitalizovaným zámkem.

Kmochův ostrov (rozloha cca 6 ha) nese svůj název až od roku 1932 a pojmenován byl tehdy na počest známého kolínského kapelníka Františka Kmocha, který má v centrální části ostrova i svůj pomník. Jedná se o jeden ze dvou labských ostrovů v Kolíně, který se původně nazýval Oběšenec. V 18. století na něm byla zřízena střelnice kolínských ostrostřelců, která zde fungovala až do roku 1864, než byla vojenská posádka přeložena do Hradce Králové. Ostrov se tehdy otevřel veřejnosti a kolínský Sokol (jeden z nejstarších v Čechách) zde již ve 2. polovině 19. století zřídil plovárnu, pořádal veřejná cvičení a od roku 1872 pravidelné promenádní koncerty. V roce 1908 vnikla krásná stylová dřevěná restaurace (nedochovala se, ale uvažuje se o jejím znovupostavení) a dřevěný altánek. U rozhledny Maják byla v roce 2015 na břehu Labe umístěna socha významného kolínského rodáka, slavného fotografa Josefa Sudka, který neopakovatelným způsobem fotografoval Kolín, jeho okolí a řeku Labe.

Ostrov je přístupný je ze strany od města (přímo od železniční zastávky Kolín zastávka) železnou lávkou a se zálabským břehem ho spojuje 159 metrů dlouhá visutá lávka.

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Středočeský kraj
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj